Time tracking tools la locul de munca?

Repet, nici eu nu sunt de acord cu „aplicațiile de time-tracking”, dar mi se pare normal să scrii acoloșa în task manager cât ți-a luat să rezolvi ceva.

1 Like

De ce ipotetic? Nu ai angajați sau nu te interesează? Dacă ai mai multe proiecte la care lucrează cum faci, iei fiecare repo în parte?

Ah, pai da, un issue tracker, un task manager, perfect de acord, sunt chiar recomandate. Dar nu o aplicatie pe care mi-o baga “patronul” pe gat si in care tre sa pun pauza cand fac ceva care nu e legat de munca. Si mai ales, o aplicatie pe baza careia imi va fi evaluata munca. Adica, 10 ore tracked la un issue = o rupi pe mama ei de treaba :slight_smile: Asta mi se pare gresit.

Nu am angajati, nu am nevoie. Presupun ca da, ar trebui si un project manager sa-si merite banii, probabil exista aplicatii care genereaza rapoarte in functie de ce ai intr-un repo (banui, nu am folosit).

E a doua oara cand “ne certam” amandoi spunand fix acelasi lucru. Time tracking is bad, issue/task tracking is very good. :slight_smile:

1 Like

Nu inca

Si nu poti face asta fara sa iti masori timpul la minut, folosind tool-uri? Nu-ti ajunge capul de pe umeri? Daca nu iti ajunge, poti oricand folosi tool-uri. Problema este cand esti fortat (1) sa folosesti tool-uri, care pot fi folosite pentru a iti crea dezavantaje (to say the least). Cat de intortochiate sunt acele task-uri de nu stii cum sa le imparti? Tight-coupling, anyone?

De ceva ce tie ti-se pare normal, altii n-au auzit in viata lor.

Problema este cand issue/task tracking-ul devine time tracking… iar softurile de genul fac tranzitia respectiva foarte usoara.

(1): Ma refer la faptul ca daca angajatii accepta sa lucreze sub acele coditii, probabilitatea ca acele conditii sa devina norma(l) creste. Si nu e nevoie decat de un manager sa caute un motiv pentru a fi sanctionat pentru ceva ce nu ai facut. (Poate i-ai intors vorba cand nu avea dreptate cand te certa ca din vina ta nu a putut fi completat proiectul in care nici n-ai luat parte, lucrand la cu totul altul.)

Exceptia confirma regula. (Iubesc vorba asta.) Cum, spre exemplu, se recomanda sa tratezi exceptiile inainte de cod, pentru ca ce ramane dupa ce ai tratat cazurile exceptionale sa fie rezolvarea problemei in cauza, poate n-ar fi o idee rea sa incercam sa folosim aceeasi modalitate si pentru rezolvarea problemelor care nu pot fi rezolvate scriind cod.


Offtopic:

Tu nu crezi ca un creier este suficient pentru a emite teorii valide? Daca n-am fost angajat pana acum, nu inseamna ca nu am “lucrat” (asta include si invatatul/studiatul). Pana la urma, un programator nu trebuie sa poata simula toate tipurile de situatii posibile, pentru a se asigura ca nu exista erori in codul scris?

Sau vrei sa spui ca, mai nou, am nevoie de facultate de business pentru a-mi deschide o afacere? Bun, nu am fost angajat, dar internetul este plin de exemple. Doar fiindca tie nu-ti place unul din exemple, nu inseamna ca nu poate fi perfect valid. Iar exemplul dat de mine poate fi cu atat mai daunator cu cat o persoana are mai putina experienta.

1 Like

Ba da. Din prea multa libertate acordata marilor programatori, am avut nenumarati colegi de acest fel. Ghiciti cine primea laudele…

1 Like

Da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine. E esential sa fi prestat munca remunerata pentru a putea emite pareri. E o mare diferenta intre a transpira pe terenul de fotbal, fugind dupa minge si incasand faulturi, si a te uita de pe margine.

1 Like

NU, nu poți face asta fără să înregistrezi chestiile astea undeva. Repet, nu sunt de acord cu tracking la nivel de secundă, dar când trimiți un task spre review mi se bare absolut normal să scrii acolo într-un câmp cât a durat.

Deci tu îți închipui că poți să faci o echipă/firmă/whatever să funcționeze OK și să genereze profit (Atenție! Tu te duci la muncă pentru bani, iar banii ăia trebuie să vină de undeva!) fără niciun fel de task management cu înregistrare de timp estimat vs. timp consumat? Cum faci partea de calibrare a cotațiilor? Probabil o să-mi dai un răspuns citit pe ceva blog, dar îți spun eu că în viața reală treaba nu e chiar așa simplă.

Oricum, te rog, mai povestește-mi cum ai citit tu pe net care-i schema cu afacerile astea și anunță-mă când îți deschizi firma aia de succes fără să fi lucrat vreun minut în viața ta.

PS: Să crezi că vrăjelile de proiecte pe care le faceți la facultate sunt relevante este… naiv. :wink:

1 Like

În teorie, în practică e la fel ca în teorie. În practică… nu.

@Sapioit: ți-am mai spus cel puțin o dată, nu ești obligat să răspunzi la toate topicurile.

Unele subiecte sunt mai… să zicem delicate, unde nu poți veni cu truisme de doi lei. Ce înveți la facultate și ce citești pe bloguri nu sunt chestii neapărat rele, ci incomplete, ce nu pot fi compensate/completate altfel decât prin practică. Indiferent că vorbim de programare, HR sau orice altceva.

De cele mai multe ori faci cherry picking pe câteva cuvinte (scoase sau nu din context) și… dă-i bătaie cu idei generate aleator.

Este obositor și nu faci decât să arăți lipsă de respect pentru ceilalți utilizatori.

13 Likes

Been there done that (apropo de IPSOS SRL) in care s-a introdus time-reporting pentru “estimari corecte” iar in 2 luni daca nu raportai cel putin 7 ore pe zi erai “neproductiv”, indiferent de taskurile realizare in acele intervale de timp.

2 Likes

Daca ma gandesc mai bine suntem romani, ce e asa greu sa iti faci un stick cu un atmega328 care sa iti miste mouse-ul si sa dea alt tab, sa bata pe tastatura snippet-uri/macro-uri cand n-ai chef de munca.

Chiar si pentru freelancing time tracking-ul e important, cel mai bun exemplu e Mark Zuckerberg si gemenii Winklevoss. Domnul Zuckerberg a lucrat zi si noapte la thefacebook o luna intreaga in loc sa lucreze pentru baietii care l-au angajat, restul e istorie.

1 Like

Parerile lui @Sapioit imi amintesc de un fost coleg, barbat, care s-a apucat sa ne explice “ce greu e sa fii gravida” :slight_smile:

Noapte buna.

3 Likes

In teorie, as avea niste experienta, prin intermediul freelancing-ului, dar practic nefiind parte dintr-o comunitate offline cu un probgram strict, (cel mai probabil) aveti dreptate.


Si ca veni vorba de freelancing in discutia despre time-tracking-tools, stiu ca am vizitat cateva livestream-uri de coding si la unele dintre ele, streamerul a spus ca foloseste asta ca un time-tracking-tool si surveilance-tool, ca sa poata vedea clientul cat timp a lucrat la ce anume.

Nota: Streamurile in cauza au fost pe unul din urmatoarele site-uri, dar nu-mi amintesc (si nici nu intentionez sa incerc sa-mi amintesc) care anume. Daca sunteti curiosi, puteti intreba si voi cativa livestreameri.

 

Sper sa nu fiu prea mult off-topic.

Time tracking tool-ul nu este sa justifice un salariu si nici de generat rapoarte pentru ITM. Angajatorul nu “cumpara/inchiriaza” corpul tau pentru 8 ore . Angajatorul plateste o suma negociata care intotdeauna va fi comparata cu valoarea produsa de respectivul om (cum se evalueaza valoarea respectiva e alta treaba).

De ce as avea nevoie de un timetracker: sa stiu cat mi-a luat un task. Simplu. De ce am nevoie de asta:

  • fie pentru taxare clienti (atunci cand relatia contractuala permite acest lucru)
  • fie pentru viitoare evaluari de taskuri (rar se compara datele brute)
6 Likes

Parerea mea este ca time-trackingul POATE FI un lucru bun doar daca toata echipa (dev + manageri) intelege cu adevarat ca time-trackingul NU ESTE atat de important. Insa daca toata echipa intelege acest lucru, atunci nu mai e nevoie de time-tracking :).

De cele mai multe ori, time-trackingul va fi folosit atunci cand lucrurile merg prost, pentru a justifica acest lucru si a da vina pe anumite persoane. De regula se da vina pe cei care au muncit cel mai mult, dar nu au fost obsedati sa-si raporteze timpul pana la ultimul minutel.

Mult mai util mi se pare un tool precum Rescue Time, pentru mine ca programator ce doreste sa fie matur si eficient, nu doar sa primeasca salariul la sfarsit de luna. Pe scurt, pentru cine nu stie, Rescue Time iti monitorizeaza timpul petrecut in fiecare aplicatie folosita sau website, in mod automat. Mie asta mi se pare foarte util, pentru a vedea cat de eficient sunt.

De regula, in outsourcing clientul nu plateste orele pontate, ci zilele lucrate. Iar zilele de lucru au toate fix 8 ore, fie ca folosesc time tracking sau nu, fie ca azi ajung la 11:00, fie ca vineri plec la 16:00 :).

Si esti ok cu faptul ca poate vedea asta si altcineva? De acord, orice te ajuta pe tine sa fii mai eficient, este bun. Dar esti ok cu faptul ca altcineva iti va aprecia eficienta in functie de cate ore ai petrecut in x aplicatie, cate ore ai stat in browser cu ticketul y deschis? Ca despre asta este vorba, acasa in freelancing poti sa faci cat time-tracking vrei, atata timp cat il folosesti tu ca sa-ti estimezi costurile/eficienta/etc, nu este absolut nici o problema.

Dar faptul ca X poate vedea(sau estima) in orice moment absolut tot ce ai facut tu la munca (indiferent daca in timpul efectiv de munca sau in pauza de tigari) mi se pare o mare prostie si o mare problema de privacy. Care e diferenta intre tine in 2016 si ala din 1800 care taia la bumbac cu supraveghetorul in spate?

Cred ca asta tine totusi de “a te vinde mai bine”, adica un posibil angajator trebuie sa inteleaga de la mine inca de la faza de interviu ce anume imi doresc si eu. Adica na, el vrea sa stiu si design, si programare, sa fac si slicing, si angular, si react, daca stiu sa ma joc in niste baze de date si pot administra un server Linux sau niste instante AWS, cu atat mai bine. Daca dau si cu matura, pff, angajatul lunii.

Dar in acelasi timp, trebuie si el sa inteleaga ca sunt unele lucruri la care tin: nu ma urmari ca pe ultimul hot, nu imi instala programe pe calculator fara sa stiu, care sa imi logheze ce fac. Adica intr-un cuvant, trateaza-ma cu RESPECT.

Vrei sa faci estimari in privinta timpului alocat diverselor taskuri? Pune-ma sa adaug eu manual timpul. In felul ala afli doua lucruri: 1. daca sunt un mincinos notoriu si 2. timpul corect.

Nu, cu asta nu sunt de acord. RescueTime il vad util doar pentru mine personal, ca programator.
Si in niciun caz nu sunt de acord ca eficienta cuiva sa fie apreciata in functie de timp, vorbind despre programare.

Nu cred ca este corecta aceasta comparatie, chiar si in 2016 exista acesti taietori de bumbac cu supraveghetori in spate, in foarte multe domenii si/sau tari.

Daca managerul vrea neaparat sa vada timpul petrecut la fiecare task, atunci sugerez o raportare manuala (de catre cel care a facut taskul) folosind ca unitate de masura ora (ex. 1h, 2.5h, 4h, etc.). Dar nu ar trebui sa se astepte niciodata ca aceste rapoarte sa reflecte realitatea 100%.

Dupa parerea mea, un manager de proiecte software care cere raportari de timp este un manager slab din start. Sunt o multime de alte lucruri mai importante inainte de time-tracking. Primul ar fi increderea in echipa, mai ales cand chiar tu ti-o formezi :slight_smile:

2 Likes

Perfect de acord :wink:

Foarte interesant gandesti Marius, cred ca freelancing-ul este ideal pentru tine. Am impresia ca foarte multa lume de pe forum nu prea intelege ce inseamna sa fii angajat. Relatia firma angajat se formeaza cand ambele parti cad de acord cu niste conditii, angajatul poate pleca oricand daca relatia nu i se pare fair - asa puneti problema parca am fi in sclavagism in care angajatorul mare si urat taie si spanzura si angajatul nu are alte optiuni decat sa inghita. Time tracking is NOT BAD - managers MIGHT be bad, if they are they’ll lose the talent.

1 Like

PaymoPlus este o alternativa mult mai buna a RescuTime :grinning: (sigur sare Iamntz pe mine acum)

2 Likes

Cred ca ar fi foarte important sa realizezi ce anume semnezi si faptul ca poti sa refuzi sa semnezi anumite contracte.
de lecturat > No Brown M&M’s: What Van Halen’s Insane Contract Clause Teaches Entrepreneurs https://www.entrepreneur.com/article/232420

1 Like