Timpul de editare/șterge al unui comentariu este redus la 10 minute

Apare doar la comentariile editate.
Insa nu sunt sigur daca apare la toate comentariile, sau doar cele ale persoanei logate.
Edit: Aparent la unele comentarii apare, la altele nu. Am editat comentariul acesta de cateva ori si nu apare, dar in cazul acestui comentariu (editat cu cateva secunde inainte), apare.

Niste abuzatori! :laughing:
“Uneori se abuzeaza”. Ori e uneori, ori se abuzeaza. Make up your mind.
Bullshit, ai primit PM suparat de la un avid client-cititor ca mi-am sters 2 comentarii care on a 2nd thought, nu mi s-au mai parut ca sunt propice. Si cum nu sunt un client prea popular, that drove you nuts.

10 minute sau 1 ora sau 6.5 zile sau 3.82 ani. Care e diferenta? In ce fel rezolvi problema? Care a fost de fapt problema?
La fel de bine e sa inchizi editarea de tot.

Deci daca o sa primesti zeci de cereri, o sa ai grija sa te ocupi de toate. Yeah right.

Nope.

Am mai auzit scuza asta si alta data. Puteai macar sa notifici manual nu? Daca tineai sa fii fair. Caci oricum spuneai mai sus ca nu te deranjeaza sa te ocupi manual de cereri de editare la comentarii, deci n-ar trebui sa fie o problema nici sa notifici manual userii.

Orice platforma precum Discourse unde, ca user, nu sunt notificat despre ORICE modificare adusa continutului scris de mine, e o platforma de kakao, nu poate fi luata in serios.
Nu incurajeaza cu nimic transparenta (ca era un post ca de ce nu ne dam numele adevarat), onestitatea, seriozitatea, sau participarea, sau ideea de comunitate adevarata, un loc relaxant, etc.

Deja am vazut de cateva ori cand am vazut din intamplare, cum mi-a fost modificat continut, atat in profil, dar si in ce am scris, fara sa fiu notificat in nici un fel.
In ce am scris, n-am fost nici xenofob, rasist, nazist, injurios, etc. Doar ca nu i-a placut aluia cu drepturile, si i s-a parut ca e OK daca sculpteaza putin, caci poate. Logica asta e fix complementara logicii aluia care vine pe forum sa injure, caci poate.
Ideile, parerile mele, etc. imi apartin, ma reprezinta. Chiar daca nu folosesc numele real. Asa sunt obisnuit. Sa mi le modifice cineva, fara sa stiu macar, e total aberant.

Chiar daca esti admin, si te oftica putin uneori ideile cuiva, nu te apuci sa sculptezi dupa bunul plac, atat timp cat nu ai motive bine intemeiate. E o chestie de bun simt al internetului cand esti managerul unei comunitati de idei si oameni, nu de papusi.

Uof, ce suparat sunt.

1 Like

Uneori.

Se abuzează.

Dacă ți-a modificat cineva un comentariu, a fost pentru că, în ciuda faptului că ai adus valoare discuției, ai scris și ceva nepotrivit (i.e. încălca regulamentul). În astfel de situații putem face două lucruri:

  1. Ori se șterge tot comentariu;
  • Ori se șterge doar partea deranjantă.

Eu, ca moderator, încerc să fac în așa fel încât oamenii să nu fie deranjați de acțiunile și/sau comentariile celorlalți membri. Nu vreau să supăr pe cineva, dar nici nu vreau să se supere restul comunității. Dacă am de ales între un utilizator ofensat vs. restul comunității, nu este foarte greu de ales.

Presupun că sunt suficiente comunități românești în care te poți exprima fără grija că ai putea jigni pe cineva. Încerc să mențin o comunitate care nu funcționează în acest fel. Că ne iese sau nu, doar timpul ne poate spune…

Am activat notificarea la editare.

Cine alege cine se simte ofensat? Tu? Cum stii tu daca comunitatea se simte ofensata?
Imi pare rau sa-ti spun, degeaba tot incerci sa aduci argumente, nu exista argumente pentru moderarea continutului, parerilor, atitudinilor cuiva atat timp cat nu incalca grav (continut xenofob, rasist, injurios, trolling, reclama, etc.). Nu sculptezi dupa bunul plac continutul, e aberant. Evident ca o sa o faci in continuare caci asa consideri ca e “bine”, dupa mentalitatea ta. Fiecare e indreptatit sa faca ce vrea. Eu unul nu te-as pune niciodata sa administrezi sau sa fii lead nimic la orice asemanator, forum sau altceva. Si eu, la randul meu, sunt indreptatit sa am o parere, atitudine, opinie.

Incerc sa-mi imaginez cum ar arata internetul daca ar fi posibil sa fie moderat la fel. Hai sa sculptam frumos, sa editam tot ce nu ne convine, tot ce nu ni se pare ca e cum vrem noi, chiar si cand n-avem motive concret obiective. E inutil sa spun cam cu ce seamana asta, cat de usor se poate aluneca in alte parti.

A aparut ceva nou in Discourse? Ultima data ai spus ca nu se poate peste tot. Nu mai stiu exact detaliile caci e cred acum un an. As putea insa sa caut exact thread-ul respectiv.

Am putea avea și atitudinea specifică altor comunități: facem așa pentru că așa zic eu, nu e nevoie de nici un fel de argumentare.

Un exemplu concret de „conținut sculptat”?

Nu îmi aduc aminte de discuția respectivă.

Setarea este destul de ambiguă. Probabil de asta am zis că nu se poate:

https://img.iamntz.com/jing/2017-03-11__56_44.jpg

Sa inteleg ca trebuie sa ma simt flatat ca ai scris un comentariu raspuns? Hai ca deraiem complet…

Profilul meu a fost sculptat din cate imi aduc aminte. Si au fost fraze mai cu patos, dar nimic deplasat, nu doar ale mele parca, care au fost editate.

Nu e deloc ambigua setarea. Oricum, nu are sens deloc ce spui. Daca nu stiai concret ce face, de ce ai comentat ca “Am activat notificarea la editare.”

Whatever… Ne pierdem vremea

Sunt total de acord ca lucrurile trebuie sa fie tinute sub control. Dar e al naibii de usor sa aluneci in alte parti. Pentru ca poti. Daca crezi ca eu am ceva personal, sau sunt vreun nebun care incearca sa atraga atentia, gresesti. Nici nu stiu de ce naiba m-a prins dorinta de a scrie iar pe forum.

1 Like

Eu vreau sa mananc pizza fara sa ma ingras.

aka

Atatea lucruri misto putem sa facem! Uneori alegem sa irosim timpul.

4 Likes

Chiar si acele motive bine intemeiate pot fi ilicite.
<gluma_proasta> Not condoning joke, obviously, you should never rape everyone, unless you have a reason, unless you wanna f**k someone and they won’t let you, in which case, what other option do you have? </gluma_proasta>

Video of the bad joke, in a stand-up comedy show

https://youtu.be/DxphJ-dnX2Y?t=6m2s

Cred ca se refera la lipsa de transparenta. Asa cum nici posibilitatea de a vedea modificarile aduse unui comentariu nu a fost activa o buna perioada de timp.
Ca este utilizatorul notificat, sau este un panou unde pot fi vazute toate modificarile tuturor utilizatorilor, or doar ale utilizatorului in cauza, este irelevant, atata timp cat exista transparenta. Nu asta este problema principala (a strazii) cu guvernul actual?
Daca nu ma insel, intr-o anumita perioada nu eram notificati nici daca ni-se ascundea postarea. Eu, cel putin, asa imi amintesc.

La fel si cu #rezist si iesitul in strada, in masa… WELL, tehnic vorbind, este o pierdere de timp (orice are pret), dar nu neaparat timp irosit. Problema este extrem de subiectiva…

[quote=“iamntz, post:25, topic:4561”]
Un exemplu concret de „conținut sculptat”?
[/quote]Un exemplu concret de transparenta in sculptat poate fi vazut avand optiunea de a vedea versiunile anterioare ale unui comentariu (precum si cine a facut editarea). Iar cum doar recent a fost re-activata aceasta functie, daca postarea are ceva vechime, este improbabil sa se poata oferi exemplul respectiv, fara a face screenshot-uri fiecarei pagini sau fiecarui comentariu. Asta pe langa faptul ca sunt modificari care nu pot fi vazute (ci doar rezultatul (modificari)lor), gen editarea profilului.

But again, nu-i musai sa-mi dau cu parerea la fiecare discutie, nu-i asa?

Edit7 Edit10 (I think… I lost count): Am editat acest comentariu de mai multe ori, si doar o singura editare a fost inregistrata de sistem…
Edit13: Poate inregistreaza ca o instanta noua de editare doar daca se schimba editorul.

Sau poate nu înregistrează modificările în intervale mai mici de X secunde.

A fost reactivată pentru toți utilizatorii. Nu există un gol în istoricul editărilor…

Ba din contră, dă-ți cu părerea! Este evident de fiecare dată că știi despre ce vorbești…

Problema cu D. este ca thread-urile sunt liniare. Pe HN - este foarte usor sa ai chiar sub-sub-threads ceea ce face ca off-topics, going off a tangent, etc. mult mai practice. De atlfel, comentariile aiurea fie devin din ce in ce mai greu de citit pana ce sunt ascunse sau utilizatorul este flagged.

Aici fiind totul liniar - un comentariu aiurea poate deraia tot thread-ul complet; solutia nu este in a le sterge/edita ci flagging the hell out of them de catre comunitate pana dispar + private chats.

Momentul in care ii stergi/editezi unui utilizator continutul - automat ajungi intr-o zona gri si foarte greu de argumentat pt. ca oricat de obiectiv esti in the end that’s just bollocks - at some point you’re going to do something just because it has rubbed you and/or your ego the wrong way.

1 Like