To hype or not to hype (or why and what hype should you follow)

(înlocuiți „standard” cu „framework”)

1 Like

Still true if you replace standard with CMS

Just no

standards are formal (done in accordance with rules of convention or etiquette; suitable for or constituting an official or important situation or occasion)

vs.

software framework is an abstraction (a technique for managing complexity of computer systems)

1 Like

Dar ambele pot fi si sunt (din pacate) tratate ca standarde, chiar si de developerii cu experienta. Nu de toti, dar cei care s-au bazat pe a invata un framework in loc de a invata un standard, trateaza framework-ul ca fiind un standard.

Fie sunt programatori “noi si inca idealisti” fie sufera de un bias masiv - ce-i din urma, nu ar strica sa-i evitam like the black plague. :sunny:

1 Like

Aici intervine diferentierea corecta intre seniori si mediori. Tranzitia pe care o vad eu ar fi cam asa:

junior (level 1) -> medior (level 2) -> senior (level 3) -> principal / lead (level 4) -> architect (level 5)

Acuma, viata bate filmul, si multa lume dupa un interval de timp X se considera direct senior, se comporta in consecinta, cere salariu pe masura, cand in realitate este la nivelul 2. Practic juniorii incep prin a scrie ei totul, ca sa invete, apoi spre finalul perioadei de juniorat se afunda in frameworkuri si alea is Dumnezeu pe pamant.
Cred ca una din cheile avansarii spre senior este iesirea din constrangerile codului gata facut, si decuplarea smart acolo unde e cazul.

2 Likes

Prefer varianta:

junior -> I realise I don't know everything-ior

Restul sunt IMHO doar HR irrelevant stuff or ego-boosting bullshit.

2 Likes

Mie imi place tare sa fiu intr-o pozitie care nu are titlu pompos, e doar de programatroc :@) dar sa am salariu’ cat mai mare :smiley: Pare non sens dar e posibil.

1 Like

Sunt de acord cu ce ai scris aici, mai ales cu aspectele pur tehnice. Ai atins și subiecte de marketing, nu știu dacă acesta e scopul acestui thread.

2 Likes

Din moment ce programarea lucreaza strans cu marketing-ul (mai strans decat cred unii), este on-topic. Mai ales ca acel hype, in sine, este marketing-driven (if you look at the right layer(s) of abstraction).

Dintr-un punct de vedere strict analitic (si detasat de marketing), I completly agree!

2 Likes

Se pare ca n-ai auzit de npm shrinkwrap.

Dude, există soluții simple la problemele ce le menționezi…

Uneori hype e pe bune. Nu degeaba mii de devs sar pe X și angajatorii plătesc pentru X. Totul, bine și rău , a fost hype la un moment dat.

Deci problema ta e ca framework-ul face update la cod? Groaznic, ce sa spun…

Presupun ca tu nu faci update niciodată la codul tău?