TOR - Anonymity Online, Protect your privacy. Defend yourself against network surveillance and traffic analysis

Mi-am instalat QubesOS, pe langa faptul ca iti cripeaza hard disk-ul poti rula aplicatii/activitatii untrusted intr-o masina virtuala, foloseste tor pentru trafic anonim si poti configura firewall-uri destul de usor.
https://www.torproject.org/

1 Like

Din seria "QubesOS’, am mai auzit si de Tails OS, care facem tot cam acelasi lucru. Ruleaza live, nu lasa nici o urma pc pc, si face inclusiv cele mentionate de tine, mai sus.

Există diferite metode de tracking cu JS sau imagini și rezoluția ecranului/viteza de rendering/viteza internetului/alte pattern-uri care au o precizie de 80-90%.

Dacă chiar vrei să fii anonim îți trebuie randomizată viteza la internet, tor exit node-ul, viteza calculatorului și a rezoluției la fiecare accesare a unei pagini web… Veracrypt/truecrypt e discutabil ca și siguranță la criptare, cel mai sigur e să nu salvezi nimic important pe un hdd pe care nu îl poți proteja fizic.

Dar în rest dacă nu faci lucruri ilegale ci doar îți protejezi o afacere tails os, qubes, un vpn și tor sunt soluții decente.

2 Likes
1 Like