Transformă-ţi telefonul în laptop

Mi se pare chiar interesant gadgetul. Partea bună e că atunci când schimbi telefonul faci upgrade şi la “laptop”. Nu se va compara niciodată cu un Laptop cu procesor Skylake, dar pentru un film şi web browsing şi scris emailuri merge.

Un telefon cu CPU Snapdragon 820 ar fi destul de rapid pentru a-l folosi şi ca “laptop”.

Ce ar mai fi interesant ar fi o tabletă cu un spaţiu decupat în spate, în care să poţi “înfige” telefonul şi să-l transformi în tabletă.

3 Likes

Sunt de cativa ani device-uri in care sa infigi telefonul sa il folosesti ca tableta/laptop. Uite un exemplu din 2012

1 Like

Soluţia de la ASUS te obligă să foloseşti numai hardware de la ei. Aici poţi folosi orice telefon şi e şi mai ieftin. Pe urmă, nu îmi garantează nimeni că “tableta aia” se va mai potrivi în viitor cu alt telefon de la ei. Are meritul că poate fi folosită comod în tren, avion, când stai în pat. Varianta din proiectul Kickstarter poate fi folosită doar pe o masă, dacă nu lipeşti cumva telefonul de laptop.

2 Likes

Intradevăr, Asus te restrictionează la hardware făcut de ei. O variantă precum cea din Kickstarted ar fi mult mai practică.

1 Like

Era mai frumos dacă făceau un spaţiu special pentru telefon în corpul laptopului, că poate ai vrea să-l foloseşti şi când nu ai o suprafaţă fixă pe care să-l aşezi.

O sa las asta aici: http://thenextweb.com/gadgets/2016/08/09/skully-kickstarter-lawsuit/

Mie imi place ideea celor de la Microsoft si ce vor sa faca cu Continuum.

2 Likes

E bun şi Continuum, e mişto că poţi folosi absolut orice hardware ai la dispoziţie. Acum văd că s-a dezvoltat un laptop bazat pe Continuum. http://mspoweruser.com/nexdock-14-inch-continuum-powered-laptop-fully-funded-ill-get-it-by-june/

Cred că e chiar mai interesant decât varianta pusă de mine iniţial doar pentru telefoanele cu Android. Ăsta ar suporta orice OS.

1 Like

Problema tine strict de software, nu vad de ce ai folosi un telefon in laptop cand vrei sa te dai pe internet. Poti foarte frumos sa stai in pat si sa scrii pe telefon.

Aplicatii mai utile oricum nu ai, sa nu uitam ca clickul dreapta in android e butonul de back…

Sunt mai mult ca sigur ca cei de la Microsoft o sa vina cu un telefon cu procesor de laptop performant si Windows 10 complet in viitorul apropriat.

1 Like

Sa speram. Poate asa ar cumpara lumea Windows Phone-uri…

Acasă avem 3 Lumia active și un HTC 8S pensionat.
La lucru, din 10 oameni, 2 au WP.

Oamenii care au preocupări mai importante decât Pokemon Go! sau ce crede lumea despre ei în funcție de telefonul pe care-l scot pe masă la cafenea, mai cumpără și Windows Phone din când în când! :slight_smile:

Nu ma refer la mediul business, pentru ca acolo este alta treaba. Ma refer la publicul larg de persoane interesate de Pokemon Go! si chestii asemanatoare…

Dar recunosc ca WP este popular, doar ca nu atat de popular pe cat ar putea fi, fiind windows & all…