Tranzitie Freelancer -> Antreprenor si noi contracte

Asta o sa si fac, o sa incep cu 2 oameni, insa caut si proiecte off of upwork.
Vreau sa imi fac reputatie ca si companie, nu doar ca si freelancer.
Intrebarile mele erau:

  • cum gasesc proiecte inafara upwork
  • ce fee pot sa cer ca si companie (momentan ca freelancer cer $40/hr)
  • ce salarii se practica in ziua de azi pentru un programator mid/senior

Nu vreau maine sa angajez 6 oameni care sa faca munca in locul meu.
Clar o sa incep mai slow, incat sa pot o sa fiu implicat si eu 100%, cel putin pentru urmatorii cativa ani.

teoretic, contractele noi incep sa vina pe recomandari dupa ce ai o baza de proiecte/clienti in spate. aici ajuta si proiectele mici. la inceput ii poti scoate de pe upwork oferindu-le un pret un pic mai avantajos pentru ei si recuperand din fee-urile tale.
40$ / h e un inceput ok si pentru o firma mica. castigi si din volum.

Daca te referi la clienti din tara, deja cu 40-50$/hr esti aproape de maxim, deci nu vei gasi prea multi.
Ideea ar fi sa mergi pe clientii de afara iar in tara sa angajajezi cu 15-20$/hr si sa castigi din diferenta.

  • cum gasesc proiecte inafara upwork - incearca discuti direct cu fostii clienti upwork, sa incerci sa le vinzi ideea de companie care le poate oferi capacitate mai mare. Am mai auzit de altii care aveau echipe de 5-10 oameni ca au reusit sa convinga companii din afara sa-si externalizeze serviciile spre firma din Romania. Tine si de puterea de convingere, portofoliul vostru.
  • ce fee pot sa cer ca si companie (momentan ca freelancer cer $40/hr) - Unele firme practica fee diferentiat in functie de roluri, senioritate, etc; altele practica un fee unic (“blended”), indiferent de senioritate, dar asigura un mix sanatos pe proiect, pentru ca clientul sa nu se simta dezavantajat. Am auzit ambele variante la firmele mari din Romania, la unii 350Eur/zi, la altii intre 25-40EUR/h in functie de senioritate. Salariile cresc (inca), modificarile fiscale sunt imprevizibile - trebuie sa poti sa cresti fee-urile in timp ca sa ramai competitiv pe piata de IT locala (sa nu-ti plece oamenii) dar in acelasi timp sa fii si accesibil ca si rate-uri. Firmele astea cheltuiesc mult si cu oamenii “neproductivi” + o gramada de alte activitati (HR, upper management, cladiri, team buildinguri), deci rate-urile alea trebuie sa acopere aceste cheltuieli. Fa-ti un draft de buget cu 3 angajati la salarii peste medie, gandeste-te cam cat din timpul lor poti factura la clienti (de ex 1500h/an ca sa fii mai pesimist) scade cheltuieli cu cladire, hardware, etc si vezi ce profit iti mai ramane. In felul asta poti calcula un fee orar sau lunar. Aproximativ 70-75% din cheltuielile unei firme medii de IT care are proiecte pe banda rulanta (nu stau oamenii) sunt cu salarii, beneficii pentru personal, cu un EBIT de 5-8% pe an.
  • ce salarii se practica in ziua de azi pentru un programator mid/senior - depinde de zona, tehnologii, etc. As zice 1700 - 3000Eur net pe contract de munca, chiar mai mult pentru experti.

Parerea mea - daca ai un prieten contabil la o firma mare care poate are clienti din IT, cere-i sfatul. Sunt aspecte financiar contabile pe care trebuie sa le intelegi daca vrei sa mearga firma. La fel cu un avocat, sa te ajute cu drafturi de contracte de angajare, sfaturi pentru contractele incheiate cu clientii externi, etc.

Succes!

4 Likes

Utile sfaturi. Eu v-aş pune o întrebare cu răspuns subiectiv: în cazul agenţiei fictive cu 3 angajaţi, care ar trebui să fie câştigul “omului de vânzări” care se asigură că toţi cei 3 angajaţi sunt fully-booked de clienţi şi care ar trebui să fie profitul “investitorului” care riscă cei 60.000 - 120.000 € anual necesari business-ului?

Pun întrebarea pentru că este foarte probabil ca aceste 2 roluri să fie jucate de tine şi cred că ar trebui să ştii dacă “merită”.

1 Like

Multumesc frumos pentru contributiile voastre!

O sa incerc sa scot de pe upwork clientii cu care lucrez de mult timp si in care am destula incredere, cat si ei in mine ca livrez, si usor usor sa incerc sa cresc portofoliul, sa pot atrage mai usor unii noi.

@cristi_contiu - Foarte buna intrebarea. Sunt constient ca la inceput va trebui sa lucrez mai mult si cel mai probabil voi castiga mai putin, dar totodata voi avea posibilitatea sa am putin leverage peste ceva timp cand o sa cresc firma. As putea lua proiecte mai mari, mai castig un mic procent si de pe munca angajatilor, si osa ma simt mai bine cu mine. Probabil o sa am si mai mult sos in viata in unele momente cand poate nu voi avea toti angajatii fully-booked. Eu zic ca merita sa incerc, mai ales daca o fac cu cap.

@mih11 - Momentan maica-mea imi tine contabilitatea (desi ea are mai mult treaba cu contabilitatea din administratia publica), dar e posibil sa merg spre cineva cu mai multa experienta in domeniu cand incep activitatea cu angajati. Cat despre drafturi de contracte, 100% o sa apelez la un avocat specializat pe asa ceva. Ca si expert in domeniul meu (cum ma consider), stiu care e diferenta dintre o aplicatie scrisa de un avocat entuziast care mai face si aplicatii in timpul liber si cauta code sinppets pe stackoverflow si cineva care a trecut bine de cele 10000 de ore scris cod. :smiley: