Tutorial C# simplu

C# este un limbaj de programare dezvoltat de Microsoft prin ani '90, lansat pe piata prin 2000, initial era strong typed, apoi a evoluat spre un limbaj dinamic, modern prin introducerea cuvantului var, string interpolation, async/await, etc se poate dezvolta o varietate de aplicatii cu baze de date, desktop, web, mobile, servici REST, IoT, etc.

Eu am luat contact cu el prin 2003 in primul an de facultate, mi s-a parut atunci ca e mult mai fluent decat Java ce faceam la facultate, oferind un IDE destul de bun, un framework mai buna decat Java .NET Framework, multe din tehnologiile de atunci au intrat intr-un con de umbra Windows Forms, ASP.NET Web Forms desi la vremea lor promiteau Rapid Application Development.

Mi se pare interesanta ideea de C# Cheatsheet bine nu este cel mai cuprinzator dar cum zice autorul still editing:

Ma gandeam cum ar fi sa poti folosi C# ca limbaj de scripting, cu un editor cu autocomplete s-ar scrie usor.

Am gasit urmatoarele solutii:

Am instalat choco manager de pachete windows si am instalat apoi acest pachet
ca sa rulezi scriptul, scrii ceva gen:

C:\Temp>cscs mp4_retag.cs

Am dat de niste erori criptice, din cate am inteles face un fel de compilare la runtime si rulare.

A doua solutie mai simpla nu am incercato, solutia de pe GitHub promite ca poti inlocui scripturi PowerShell cu scripturi C#.
https://docs.microsoft.com/en-us/archive/msdn-magazine/2016/january/essential-net-csharp-scripting

In C# 9.0 numai ai nevoie neaparat de clasa Welcome to C# 9.0 - .NET Blog

Writing a simple program in C# requires a remarkable amount of boilerplate code:

using System;
class Program
{
    static void Main()
    {
        Console.WriteLine("Hello World!");
    }
}

This is not only overwhelming for language beginners, but clutters up the code and adds levels of indentation.

In C# 9.0 you can just choose to write your main program at the top level instead:

using System;

Console.WriteLine("Hello World!");
2 Likes

Cea mai buna carte pt incepatori e asta:


Dupa asta am invatat acum multi ani. Sunt exemple bune pt incepatori.

Am testat top level statements in Visual Studio Preview cu C# 9.0.
Un articol care explica cum trateaza compilatorul top level statements in C# 9.0 si ce cod intermediate language generează, de fapt se generează o clasa wrapper pentru top level statements:
https://www.tabsoverspaces.com/233831-exploring-top-level-statements-in-csharp-9