Tutorial Parcurgere Php/Json

Salut, imi puteti oferi ceva sugesti ,eventual un tutorial bun prin care sa preiau datele de pe site de-al meu folosind json si php?
Tin sa precizez ca local dintr-o pagina in alta am reusit sa preiau date fara probleme… cand extern nu am reusit sub nici o culoare…

in php, sunt 2 functii care fac cam tot ce ai nevoie, in materie de JSON. Acestea sunt json_encode() si json_decode(). Deci pana aici nimic complicat. Probabil tu nu stii cum sa preiei niste date de pe un link extern. Asta se poate face cu ajutorul funtiei file_get_contents() careia ii dai ca parametru, url-ul de pe care sa ia datele. Dupa care, deja poti folosi functia json_decode() ca sa ajungi la rezultat.

2 Likes

Multumesc!Asta e ceea ce imi trebuia.

Am si eu o problema la json
"spoken_languages":[{"iso_639_1":"en","name":"English"}]
Cum preiau acel English ? tinand cont de faptul ca mai sunt si alte chestii cu name

$json[‘spoken_languages’][0][‘name’]

sau, daca daca e object
$json->spoken_languages[0]->name

1 Like

Dar ca sa iau "trailers":{"quicktime":[],"youtube":[{"name":"Mad Max Fury Road Official Main Trailer","size":"HD","source":"2h6IKpgFixg","type":"Trailer"}]}

source din asta ?
am incercat $json['youtube'][0]['source'];

dar nu a mers

fa un var_dump($json); si vei vedea intr-un mod mai intuitiv structura array-ului
in cazul tau “youtube” apartine de “trailers” deci trebuie sa apara si acel “trailers” pe undeva: $json[‘trailers’][‘youtube’][0][‘source’]

2 Likes

A mers, multumesc !