Tweak plugin slabText

Salutare,
As avea nevoie de nitel sprijin in sensul ca noob fiind, m-ar interesa sa stiu cum anume as putea modifica line-height in cazul pluginului acesta .El practic functioneaza ca shortcode insa as vrea sa modific distanta dintre randuri.Am incercat sa impachetez shortcodeul, pentru a obtine culori diferite astfel

<h1 class="note">
[slabtext]
[slab]how[/slab]
[/slabtext]</h1>
<h2 class="note2">[slabtext]
[slab]can I set[/slab]
[slab]the line-height please ?[/slab]
[slab]Thank you[/slab]
[/slabtext]</h2> 

unde .note respectiv .note2 le-am definit in extra CSSul temei

.note {
	padding: 0;
	font: 150px arial black, sans-serif;
	color: #FFC900;
	}

.note2 {
	color: #FF6600;
    } 

nu sunt convins ca este cea mai buna soltie pentru ca intre blocul h1 si h2 apare un spatiu nedorit.In fine, revenind, din ce-mi dau seama citind documentatia s-ar putea face diverse tweakuri inclusiv cel in care se pot defini valori pe line-height insa nu stiu exact cum anume.va multumesc,

Ai putea folosi un stil custom pentru MCE:

http://www.iamntz.com/4285

Astfel că în locul abominației cu shortcodes ai putea folosi:

<h1 class="note"><span class="slab">how</span></h1>

Tot markup dar este mult mai lizibil, nu? :smile:

Edit: în cazul în care vrei să abandonezi plugin-ul tău cu shortcodes vei rămâne cu un site perfect inutilizabil. În cazul variantei mele nu se va vedea nici o diferență :sunglasses:

Multam pentru feed-back .In cateva cuvinte sa vad daca am inteles corect folosesc span pentru a inlocui shortcode

<h2 class="note2"><span class="slab">can I set</span></h2>     
<h2 class="note2"><span class="slab">the line-height please ?</span></h2> 
<h2 class="note2"><span class="slab">Thank you</span></h2> 

iar line-height probabil o adaug in .note (?)

.note {
    	color: #FFC900;
    	line-height:20px;
    	}

.note2 {
    	color: #FF6600;
    	line-height:28px;
        }

In descrierea pluginului din link, avem Plugin options / precision si zice ca An Integer value that indicates the decimal precision to use when setting the CSS values line-height, word-spacing and font-size. Defaults to 3. "insa nu stiu unde si cum anume sa implementez treaba asta.

LE: stil custom vine ca alternativa inteleg , este varianta wysiwyg a metodei de mai sus - right ?

Exact, o alternativă la shortcodes ce va insera acel span (în loc de shortcodes).

Dacă tu ai probleme cu plugin-ul de jquery (și nu cu WordPress), e deja altă poveste :slight_smile:

:smiley: incerc treaba asta cu span sa vad ce iese, dar intr-adevar pluginu imi da oarece batai de cap.
Am folosit un editor dar nu am flexibilitatea dorita tocmai din cauza faptului ca aduce modificari asupra rezultatului generat de plugin nu asupra pluginului in sine. In momentul de fata doresc sa utilizez optiunile pluginului dar din cauza faptului ca n-am prea dat pe la scoala :stuck_out_tongue: nu le pot da curs ,nu cunosc cum si unde sa le implementez …

LE : tocmai ce am incercat span

cu notele definite cu si fara line-height si anuleaza efectul pluginului …
Deci tot la optinuile din instructiuni ajung cu rugamintea ca daca cineva stie sa le implementeze (ma refer aici in special la precision ) printr-un exemplu m-ar ajuta enorm. multam.