Udemy - cursuri

Are cineva training pus pe udemy (ca teacher evident) ? Merita efortul ?

@Sorin_Amzu are câteva cursuri publicate. Poate ne zice el câteva insights :slight_smile:

1 Like

Hey salut all.

Am cursuri pe Udemy, Skillshare (aveam si pe defuncta platforma Skillfeed) si mai am si cateva cursuri date la afiliati pe Teachable.

Pe Udemy sunt de cam 6-7 ani cu vreo 4-5 cursuri. Pe Skillshare de vreo 4-5 ani, cu vreo 6-7 cursuri. In principal din zona mea de expertiza: Facebook Ads, Content Marketing, Naming.

First - the good news.
La inceput era mult mai putina concurenta pe Udemy si ma ajuta sa-mi platesc chiria in prima perioada. Deci sunt loial de atunci.
Stiu oameni care traiesc doar din acest lucru - cursuri online. Am vazut si revenue-uri de 5.000+ Euro/luna din cateva cursuri marketate si pozitionate ok.
Am un prieten care si-a inchis mini-agentia de digital, ca sa faca doar cursuri si graphics assets.
Sunt o gramada de platforme acum - Skillshare, Udemy, Coursera, Lynda, CreativeLive, Adobe parca avea ceva pe tema asta. In fine, mai niciuna din ele nu cere exclusivitate. De aia am fix acelasi curs si pe Udemy si pe Skillshare.

Second - the not so good news
Desi acum e un foarte mic passive revenue stream (am cursuri de acum 6 ani care inca genereaza putin revenue lunar), ca sa cresti frumos trebuie sa te ocupi.
Asta inseamna marketing, seo, parteneriate, content, free videos, optimizari pentru promotii, creare de cursuri noi, etc.
Din pacate eu nu prea mai am timp de asa ceva, dar lucrez cate putin sa ma intorc sa mai creez.

Third - what I’d do
Daca mi-ar permite timpul as folosi un plugin de WordPress gen LearnDash si as gazdui propriile cursuri. Pe care sa le promovez eu si sa-mi setez eu preturile. Ar insemna mai multa munca, dar mult mai mult revenue in final (teoretic).
Si daca chiar as avea timp si entuziasm, as face ca un masterclass de genul: https://rafaltomal.com/design-class-web-typography/? si mai era un curs de genul Marketing for Designers. Si ar fi evergreen, ceva ce s-ar cauta si peste un an de acum inainte.

Pe scurt: daca nu ati facut un curs pana acum si puteti sa-l faceti in gen un weekend, merita incercate apele pe cateva platforme.

Feel free to ask any other questions daca aveti.

Mersi fain!

3 Likes

Am zis că fac o căutare așa de curiozitate: https://www.udemy.com/courses/search/?src=ukw&q=django … 934 de rezultate :slightly_frowning_face:

Un fel de upwork/elance al trainingurilor.

@Remus1 ce fel de tranining ai face?

salutare,

Da eu invat Laravel acum pe Udemy si instructorul e roman…deci sunt si din Ro destui care au cursuri.

bafta,
mihai