Ultima versiune de php

Buna seara, stie cineva care este ultima versiune de php care include mysql si mysql ?

am instalat astazi VESTACP si vine instalat cu versiunea 7.4.x instalata si as vrea sa fac un downgrade spre o versiune de php care contine mysql si mysqli dar sa fie cat mai actuala si nu stiu care este…ma poate ajuta cineva ?

Bănuiesc că te referi la extensia mysql din php, nu la engine-ul MySQL în sine. Pai pe pagina PHP scrie aşa:

This extension was deprecated in PHP 5.5.0, and it was removed in PHP 7.0.0. Instead, the MySQLi or PDO_MySQL extension should be used.

Deci înţeleg că ultima versiune de php care mai conţine extensia mysql este 6.x, care o fi aia ultima.

Doar o nota:
php 7.4 nu s-a lansat oficial. este in rc3

Ultimul PHP pre 7 este 5.6.x. Diferențele de performanță între 5.x și 7.x sunt importante și vizibile, deci ar trebui să ai un motiv extrem de bun pentru care ai vrea să faci asta. În plus, PHP 5.x este EOL

@kts: ne spui și ce vrei să faci de fapt? Dacă îmi aduc aminte bine, mysqli_* este drop-in replacement pentru mysql_*, deci un simplu search&replace s-ar putea să fie soluția.

Am uitat că nu a existat o versiune 6 :slight_smile: