Un Calendar mai ușor de utilizat

Mi-am adus aminte de bibliotecile făcute de Ștefan Petre (Eyecon), mai precis de calendar. Încercați să introduceți data de naștere în primul calendar de aici:

http://www.eyecon.ro/datepicker/

Aveți de selectat întâi anul, apoi luna, apoi ziua. Fără nici un drop down, fără click-uri inutile etc:

Păreri? :wink:

3 Likes

Mie mi se pare greu de revizuit in caz ca se greseste data.

Ar merge o combinație între calendarul clasic (folosit doar pentru editare) și calendarul afișat invers, ca în exemplul de mai sus.

Nu stiu exact cum este calendarul clasic dar cred ca ar fi mai simplu cu un buton/link de resetare.

Calendarul clasic ar fi cel folosit (și acceptat ca un fel de standard) de toți:

1 Like

la asta cu data nasterii ar fi misto sa pui selectorul in functie de publicul tinta, like, sa gasesti scroluit deja la anii 80 - 90…

1 Like

apesi pe luna/an si te intoarce

Nu e vorba de întors per se ci de editarea din cât mai puține click-uri (și cun efort cât mai mic)

De exemplu, dacă se păstrează formatul inițial (an->lună->zi) pentru a schimba ziua e nevoie de două click-uri, iar fiecare click este însoțit de o căutare a anului, respectiv lunii corect selectate anterior.

O alternativă ar fi ca atunci când se face click pe câmpul cu dată, să se țină cont unde s-a făcut click (zi/lună/an) și să arate calendarul în starea corespunzătoare. (deși nu știu cum s-ar comporta la cei ce fac click haotic sau cei ce folosesc tastatura)

Functionalitate:

• sa apara ca popup sau sa fie deja integrat in pagina
  • se selecteaza day, month sau year doar prin mouse over.

Ce parere aveti despre design si functionalitate?

Astea-s întrebări sau todo list? :smiley:

Cred că anii sunt prea mulți și prea înghesuiți. Mi se par greu de nimeri cu mausul…

Depinde de feedback daca e todo. Ma intereseaza foarte mult parerile.
Functionalitatile erau descrise doar ca sa intelegi cum functioneaza. As
mai posta variante, dar as vrea mai multe raspunsuri. Revin :slight_smile:

Ma intereseaza mai ales parerile despre functia mouse over.

Va fi imposibil să nimerești timing-ul exact pentru toți utilizatorii. Unii se vor mișca mai lent și se va schimba selecția, alții se vor mișca mai rapid și NU se va schimba selecția.

Click-urile ar fi mai practice :smile:

Mhm. Ar mai fi o varianta sa alegi ziua cu click, apoi luna , apoi anul . Si daca greseti apesi pe zona in care ai gresit. Asta ar fi cred cea mai ok varianta.
Mi-a mai spus cineva ca nu-i place ideea de mouse over in cazul in care da click din greseala.