Un client de ssh mai avansat decat putty

M-a intrebam daca exista un client de ssh mai avansat decat putty, asa am dat de MobaXterm, folosesc versiunea home care e free si nu am gasit chestii sa vreau sa le fac si sa nu pot, features sunt multe dar va las pe voi sa le descoperiti :slight_smile:

5 Likes

Avasat si stabil nu cred, mai simplist am mai folosit smarTTY, pentru extra features la putty am mai folosit MTPuTTY

why not just:

> man ssh

Sunt user de windows asa ca imi trebuie un client de ssh pentru windows, ce mi-a placut la MobaXTerm este ca vad fiserele de pe server intr-un treeview de windows pot sa le editez din windows dau save se salveaza pe server si desigur interfata grafica a clientului ssh mai bogata si aratoasa decat putty si folosesc versiunea care nu necesita instalare asa ca nu vad ce are in plus putty.

In plus ai beneficiul ca Mobaxterm include si un X11 server, asta ajuta la rularea de aplicatii grafice peste SSH, e.g. firefox, gparted etc (tre sa ai instalat xorg-x11-xauth pe server).

Mobbaxterm vine si cu propriul Cygwin, asa ca ai pe Windows acces la un terminal decent, bash si alte scule specifice linux. Vezi si http://mobaxterm.mobatek.net/plugins.html - are package manager! :slight_smile:

1 Like

Poți arunca o privire și peste Poderosa - http://sourceforge.net/projects/poderosa/

Moba e superb, il folosesc si eu, tot in versiunea free. Ce nu am reusit sa fac cu el, daca tot suporta anumite comenzi de linux, a fost sa imi setez alias-uri locale pentru diferite servere pe care le folosesc mai des fara a apela la versiunea platita care te lasa sa ai session manager nelimitat. De exemplu daca scriu in linia de comanda de Moba doar cuvantul space, sa ma duca pe hostul s321321312321.space.com.

In rest, Moba e foarte bun, mai ales ma ajuta faptul ca are X11 deja by default. Am folosit comparativ pentru un upgrade de Oracle un Xming cu PuTTy…mi-a crapat interfata la check-urile de inceput si am avut noroc. Am trecut imediat pe Moba si a mers fara probleme…si de atunci doar Moba folosesc :).

Nu am gasit un client ssh mai bun decat el until now.

2 Likes