Un IT-ist se ofera sa repare sistemul din sanatate

Poate cineva se joaca pe acolo ca acum chiar nu mai merge :troll:

Ma rog si-a revenit !

Mi se pare doar mie sau aplicații de genul ar trebui să fie limitate doar la un API și lăsat piața să dezvolte clienți?

Măcar așa îți și stimulezi economia un pic, poți avea integrare cu softurile farmaciilor, softurile de gestiune ale spitalelor, tot felul de aplicații de prin mediul de sănătate.

La fel și cu ANAF, e absolut hilar modul de transmitere al declarațiilor cu pdf-uri. Ar trebui un API cu token-uri emise producătorilor de soft și firmelor care îl folosesc. Simplu și la subiect.

Apoi lași piața să implementeze soluțiile pentru clienți.

Așa cu softurile făcute după specificații făcute de oameni care n-au ieșit toată viața lor din biroul de stat…

1 Like

https://m.adevarul.ro/news/societate/sistemul-informatic-cardului-sanatate-functioneaza-luna-blocaj-1_5d3f1ece892c0bb0c6fbf2b7/index.html

Si cica s-a reparat
Oare dupa cat timp se va strica din nou ?

Contextul a fost un raspuns la un link. ‘Folosesc’ e o exprimare generica. In sensul ca chiar folosesc. Pe bune.

Am mai dat un click pe-acolo, ca acum merge si la mine, si-a dat asta:

Concluzia: la astia cam toate sunt praf si pulbere.

Solutia nu e nicicum una simpla, un fel de ethereum privat ar fi o solutie eleganta cel putin pentru retete si decontari. (daca chiar vrem sa ne gandim la ceva nou)

Problema cu Blockchain-ul este ca e nevoie ca datele să poată fi accesate de mai multe persoane și totul devine o cascadă de blockchain-uri din care dacă unul dă chix se duce tot.

Eu zic că probabil au o soluție decentă deja si dacă împart datele pe mai multe servere n-ar trebui sa fie probleme, doar că le trebuie hardware și licențe.Din cate am inteles era mai mult o problema politica si de management decat de software/hardware.

O solutie ultra-profesionala in 2019 ar fi totul mutat pe clustere de PostgreSQL si un API GraphQL serverless pe go.

Da, Go poate fi o solutie foarte buna.
Legat de baza de date variante sunt dar cu siguranta nu as vedea ceva proprietar in primul rand din motive de migrare dar si de mentenante complicate si costisitoare.
Blockchain iarasi poate fi o solutie pentru tranzactii, retete, etc… si desigur Linux pentru infrastructura.
Problema lor principala ramane insa big data. E nevoie de niste datacentere (daca nu exista) pe care as vedea ceva similar cu App Engine, serverless, containere, etc… peste care sa isi faca ei aplicatiile. Poate niste agentii IT guvernamentale care sa se ocupe de aceste lucruri ar fi binevenite, nu firme private care pot disparea. Asa ai puncta la capitolele continuitate, scalabilitate si interoperabilitate.

Imi dau cu parerea ca sa ma aflu-n treaba, fara sa cunosc detalii despre sistem.

La ce functionalitate pare sa aiba, cred ca poate fi facut fara probleme cu PHP si PostgreSQL, eventual cu un API REST in spate. Este nevoie doar de oameni cu experienta in a scala o aplicatie de amploarea asta.

Oamenii afirma ca o dau in gard ca s-a umplut hardul cu log-uri, sunt curios cum s-ar descurca daca am baga la inaintare si tehnologii exotice gen Serverless, Docker si GraphQL.