Un mic app pentru magazin Shopify

Salutare! Sunt in cautarea unui colaborator care sa ma ajute cu o problema mai tehnica.

Din valoarea finala a unei comenzi create (dupa taxe, shipping si discount codes) trebuie extras printr-un calcul matematic un procentaj care reprezinta o donatie. Acea suma trebuie adunata la toate celelalte donatii rezultate din alte comenzi iar suma finala afisata pe un banner care sa se updateze dupa fiecare comanda.

Din ce pot sa imi dau seama cred ca s-ar face printrun webhook trimis dupa fiecare comanda unui app hostat in alta parte si trimis inapoi catre magazin. Insa problema ma cam depaseste…

Astept propuneri si solutii daca sunt. Evidedent totul contracost si cu posibilitate de colaborare mai lunga pe probleme similare.

Multumesc!

2 Likes

Da, pare relative simplu. Eu aș face cam așa:

A) creezi o mică aplicație care are 2 funcții:

  1. primește prin POST un mesaj JSON cu detaliile de tranzacției efectuate și stochează informația asta într-o bază de date sau chiar fișier text
  2. permite interogarea sumei totale a donațiilor (pe site-ul magazinului)

B) Configurezi un Webhook la Shopify[0] unde endpoint-ul (sau webhook url) este aplicația de mai sus

Se complică nițel treaba dacă ai comenzi anulate sau retururi…

[0]https://help.shopify.com/en/api/getting-started/webhooks

Dacă dorești ajutor la implementare, lasă-mi un mesaj.

1 Like

Confirm planul lui @Cornel pentru preluarea datelor insa nu-mi este clar cum ar putea fi apoi integrata aplicatia intr-un banner din Shopify.

1 Like

Faci un banner de tip SVG si preiei datele din baza de date si afisezi suma tuturor donatiilor rezultate din comenzi.

In genul asta: https://shkspr.mobi/svg/calendar.svg

Edit: Eventual poti stoca datele in baza de date doar dupa ce comanda a fost finalizata, nu plasata.

3 Likes

Multumesc pentru mesaje, voi incerca solutia lui @Cornel. :+1:

1 Like

Acest subiect a fost închis automat după 30 de zile de la primul răspuns. Nu mai sunt permise răspunsuri noi.