Un mic Hub in Bucuresti?

(Kilo Grammer) #21

OK, nu e business. Dar cum si cine plateste chiria+o gramada de alta chestii? Cine e trecut in acte concret, cine e responsabil legal?

Eu n-am mai auzit de asa ceva :slight_smile: Ai un exemplu unde un astfel de model functioneaza?

(Cristian Lodor) #22

Confirm pe propria experienta :yum:

(Tudor Fratila) #23

Pot fi eu sau impreuna cu 2-3 din membrii, cei mai implicati, cei care vor sa ajute.

Deci iata si diferentiatorul :slight_smile: Totusi, sunt convins ca mai exista locuri unde locatarii unui spatiu se gospodaresc impreuna.

(Kilo Grammer) #24

Nu inteleg, ce anume confirmi?

Cred ca te-am ajutat, dar nu stiu cu ce. Anyway, it always feels great to help someone :slight_smile:

(Kilo Grammer) #25

Eu personal n-as vrea sa fiu trecut in acte la vreo intreprindere de genul “poate dam fiecare cu lopata cand putem fiecare, azi eu, maine tu, poate iese ceva”. Dar e opinia mea personala.

Insa ca sa revin la ideea de hub, ma intreb, atat de bine o duc hub-urile incat e rentabil inca unul? (Shit, pai daca e asa, si as avea deja un hub, as deschide inca 10 :D). Chiriile intr-un oras ca Bucuresti in zone centrale nu sunt mici. Sa deschizi un hub care sa fie atragator sa merite pentru un programator sa dea 100E pe luna. presupune niste costuri. Altfel, la pretul asta, daca e vorba de un loc unde sa se stranga niste amici programatori, mult mai simplu si ieftin e sa inchiriem o garsoniera. Si daca se strang ceva mai multi, la naiba, merge si un apartament.

Mie 100 E \ luna ca sa merg intr-un loc d’asta mi se pare exorbitant.

(Cristian Lodor) #26

Era un replay.
Confirm ca lucratul de acasa nu inseamna doar miere. Sunt lucruri care iti pot scadea eficienta…

(Kilo Grammer) #27

oh ok, mersi, uneori felul inc are Discourse arata reply-uri mi se pare derutant.

(George Jipa) #28

In trecut ma gandeam si eu la acelasi lucru: inchirierea unui spatiu impreuna cu alte cateva persoane. Am expus ideea in diferite locuri, reticenta cat cuprinde (cam greu sa ai incredere in straini), nu m-a contactat nimeni, am renuntat (definitiv).
Daca as fi in locul tau as face asta doar cu prietenii care spui ca sunt deja interesati. Mult mai putina bataie de cap…

(Kilo Grammer) #29

Din ce stiu hub-urile in mare parte sunt folosite de antreprenori. Si e mai mult socializare si social networking, un fel de internet cafe-uri dichisite. Ceea ce nu e rau. Dar costa :smiley:

(Tudor Fratila) #30

As face asta doar cu ei, sau macar as incepe cu ei, numai ca suntem doar 3 pana acum si nu e suficient pentru a inchiria ceva ok cu posibilitati de extindere.

(Cosmin) #31

@Tudor_Fratila, daca esti in Bucuresti iti recomand The Atelier, un co-work cafe situat in centrul vechi. Spatiul este generos, accesul este securizat cu card de acces si exista deja o serie de dezvoltatori care lucreaza de acolo.

(cosmos) #32

Eu am fost o data la Senecca Caffee. Este o cafenea cu spatiu de lucru. Acel spatiu este destul de linistit. Au de ale gurii, din partea casei(Merci @Cosmin )
Platesti cat stai.
Am vazut persoane care invatau, lucrau etc

(Tudor Fratila) #33

Eu zic ca daca ai de facut ceva 3-4-5 ore si nu esti din acel oras, sau cand la tine acasa nu se poate din diverse motive, un astfel de hub e o optiune excelenta. La fel, atunci cand trebuie sa lucrezi cu alti colegi pentru un proiect de scurta durata, sa zicem o luna. Insa atunci cand vrei sa lucrezi pe termen lung (gen minim un an) si poate ca vei sta la birou 12 ore pe zi, sau mai mult, cred ca ai nevoie de altceva.

(Cosmin) #34

@Tudor_Fratila, in locul mentionat de mine se poate inchiria birou pe termen lung.

@Cosmin_Popescu, stiu de Seneca, este foarte misto spatiul, am lucrat de acolo de foarte multe ori. Este prima anticafenea din Bucuresti, nu stiu daca nu chiar si din tara, in care platesti doar timpul petrecut, adica 8 lei pe ora. Ceaiul, apa, gustarile, fructele si nu in ultimul rand cartile sunt din partea casei.

(cosmos) #35

Yep !

Asta mi-a placut cel mai mult acolo ! :smiley:

(Tudor Fratila) #36

Update:

Ideea de la care am plecat aici in ianuarie s-a concretizat pana la urma, chiar daca am pivotat un pic.
Am lansat The Starters, un concept ce include si micro-hub-ul de care vorbeam.

Daca vreti:

• birou 24/7 pentru 100 euro / luna (pe o strada curata si linistita la 500 m de Piata Romana)
  • colegi cu experienta in digital/tech si cu ADN de antreprenori
  • o mana de ajutor pentru a lansa propriul startup
  • oportunitati de a lucra ca freelanceri pentru clienti adusi de noi
  • cafea/suc si carti (antreprenoriat/tech) din partea casei

Dati un semn!

Evident ca orice feedback e binevenit.

(cosmos) #37

Felicitari si succes cu proiectul :smiley:

(Tudor Fratila) #38

Thx! :slight_smile:

(Dragoi Ciprian) #39

ideea pare buna dar majoritatea vor doar un spatiu modern, usor accesibil si unde sa fie productivi.
de pe site lipsesc poze cu interiorul

(Tudor Fratila) #40

Corect, insa am ales il nisam catre un anumit profil. Vom adauga si poze, insa mai avem un pic de amenajat. Insa este functional, deja un loc s-a dat.