Una cu recrutări: Facebook recruiting and UNIX systems

http://imgur.com/hw2pnDt (hn: https://news.ycombinator.com/item?id=15187874)

Dacă nu v-ați prăpădit de râs ziceți pățania voastră cu interviurile :slight_smile:

3 Likes

Mi-am făcut un site pe care l-am blagoslovit cu niste reguli CSS sa meargă și pe tablete/mobil.

La interviu mă întreabă un tip care nu a zis nimic o oră jumătate: știi responsive design. Eu l-am întrebat: v-ați uitat pe site-ul meu pus în CV? Că nu.

Pai hai la un calculator. Și l-au văzut.

Eu zic ca din toata treaba asta iese mai prost candidatul, nu recruiterul.

Si el recunoaste in primul mesaj de pe HN:

Hey folks, I’m the student writing the emails in the post here. Thanks to everyone for their criticisms. While I was initially kind of shocked by the recruiter’s response, I’ve had a lot of time to think about it today and have realized that I was being pretty damn condescending and spoke out of line without regards to the context. It’s been a hard lesson learned. I honestly regret the whole exchange, and posting it online was inappropriate as well. I briefly debated deleting the image, but decided to leave it up for sake of posterity and accountability.

Mie mi se pare un detaliu extrem de minor. Chiar daca pe partea tehnica candidatul ar fi OK, toata interactiunea asta ar fi o imensa bila neagra. A dat dovada de inflexibilitate, failure to see the big picture si o atitudine destul de nasoala fata de cineva mai non-tehnic.

Plus, cred ca daca intrebi multi programatori, chiar si dintre cei care lucreaza in Linux sau unix-like OSes (macOS, iOS de exemplu) despre diferentele dintre Linux, Unix, Posix etc o sa obtii o groaza de blank stares si raspunsuri incomplete. Asa ca din partea cuiva tangential implicat in lumea tehnologiei nu poti avea asteptari mai mari.


Sigur, ar fi ideal ca recruiterii sa inteleaga landscape-ul tehnologic intratat incat sa nu joace keyword bingo cu CV-urile noastre. Dar pana la urma asta e situatia jocului, si daca vrei sa ai succes trebuie sa inveti sa-l joci. In relatia asta, Facebook detine avantajul in majoritatea cazurilor. Sunt putini programatorii pentru care sa aibe Facebook pe CV nu le aduce un boost imens. Asa ca daca fb iti cere sa trimiti un CV cu background mov, deschisi frumos word-ul si bagi si comic sans ca sa dea bine. Candidatul are nevoie mai mare de Facebook decat are Facebook nevoie de el. Altfel faci ca gigel-ul din comentariu care a ars niste poduri pe un detaliu extrem de minor.

1 Like

Trebuie măcar să admiri faptul că a avut curaj să-l ia la perpulis pe un recrutor care habar nu are ce recrutează :slight_smile:

Acuma sigur, după ce l-au făcut troacă de porci pe hn (plin de comentarii gen „ți-ai distrus viitorul fraiere”) normal că se înmoaie.

Din păcate angajarea la o firmă foarte mare ca și junior (unde e angrenat un număr mare de oameni în procesul complet de recrutare) a devenit mai mult un concurs de cât de puțini oameni ai reușit să oftici la interviu.

N-as zice ca un recruiter la Fb “habar nu are ce recruteaza”. Dar nu era din exchange-ul de emailuri deajunsa informatie ca sa-ti dai seama daca e batut in cap sau nu. Dar in general, n-o stie niciun recruiter atat de multe despre domeniu cum stie un programator dedicat. Ditto, nici un programator nededicat n-o sa stie lucrurile astea. Fugi prin birou si intreaba lumea despre diferentele Unix/Linux/Posix si vezi cum sta treaba.
In cazul de fata, recruiter-ul ar fi putut sa intrebe un contact tehnic sa-i clarifice, dar pana la urma are alte 1000 de CV-uri de procesat. Si majoritatea o sa fie respinse, deci de ce si-ar batea atat de mult capul?
Again, daca te intereseaza un job nu vrei sa-ti pui singur bete in roate. Si sigur nu pe o chestie atat de marunta ca asta.

1 Like

Se pare ca recruiterul ala controversat tocmai a scapat un tip care chiar stia ce spune :slight_smile: