Upgrade la Yosemite (OSX 10.10) pentru dev peeps

10.10 is live - inca nu am facut upgrade ca nu vreau sa raman fara working machine.

In caz ca a facut cineva: any dev related issues?

  • iterm
  • homebrew
  • installed tools
  • random broken stuff?

Eu unul cred ca mai astept pana la 10.1 sau fac un back-up inainte.

iTerm merge, homebrew merge.

Iti dezactiveaza java si daca folosesti phpstorm te anunta si cu un popup si il poti instala dintr-un click.
Ca broken stuff, din ce vad eu si nu imi dau seama de ce, Mail app imi consuma cam 50-60% din procesor.
O sa vezi niste procese cu rosu in activity monitor la helperii de chrome dar cica nu sunt unresponsive e din cauza ca nu pot raporta ceva la sistem.

Singurul bug major a fost ca mi s-a blocat la “setting up icloud drive” dar l-am rezolvat cu o vizita pe forum.
Timingul dat de install o sa ti se para foarte ciudat si la un moment dat o sa ai impresia ca se blocheaza. Nu se blocheaza, copiaza niste fisiere si dureaza destul de mult. Poti da in installer CML+L pentru a vedea ca se misca chestii prin log.

Functioneaza foarte bine partea de primit apeluri si dat apeluri de pe mac prin iphone, daca ai. Nu trebuie setat nimic. Partea buna e ca nu trebuie nu stiu ce ultimul chip bluetooth de pe noile macuri pentru asta cum se auzea prin beta. Eu am macbook pro early 2011 si nu am probleme cu apelurile.

Cam atat momentan.

2 Likes

Dap cred ca voi astepta 10.1 (@24m35s):

1 Like