USB has a huge security problem that could take years to fix

Nu îmi dau seama dacă asta este o problemă doar în Windows sau este pe toate platformele.

1 Like

Ar fi foarte simplu daca la nivel de platforma, s-ar executa o verificare dupa semnatura digitala a fiecarui device usb ce este introdus in unitate. Astfel doar gadget-urile fabricate de un issuer autorizat vor fi acceptate.

Poate asa se rezolva si alta problema, cea legata de respectarea standardelor ISO.
Calitate si siguranta in felul asta :smiley:

Asta tind să cred că duce la monopol. Gândește-te cum a fost cu thunderbolt acum vreo doi-trei ani, când primul an a fost rezervat doar pentru parteneriatul Apple-Intel (parcă).

1 Like

Mi-e greu sa cred ca poti monopoliza o tehnologie care deja se utilizeaza pe o scara atat de larga.
In cel mai rau caz ar creste preturile. Dar clientul final are garantia ca achizitioneaza un produs de calitate care respecta toate standardele.

Mie mi se pare că te contrazici un pic :smile:

Am schimbat cafeaua si cred ca de la aia se trage :laughing:

2 Likes

Si eu zic ca rezolvarea sau mai bine spus securizarea ar trebui sa se faca la nivel de platforma (si intr-o oarecare masura chiar se face - iar aici ma refer in special la UAC din Windows).

Intotdeauna vor exista device-uri (stick-uri, card-uri microSD etc.) cu micro-controllere programabile ce pot fi folosite la… orice.

1 Like