USB Killer - o idee ușor diabolică

Pe scurt: prăjitor de USB-uri :smiling_imp:

2 Likes

but… why?

Păi educație? Pe principiul „nu băga în gură usb ce găsești pe jos”…

Daaamn

Noul tool pentru 1 aprilie gone wrong.

1 Like

ca un nene a incercat sa faca asa ceva ca sa vada daca poate e ok.
ca majoritatea comentatorilor (cel putin ce-am citit eu) ar cumpara asa ceva pentru a face o gluma nu-i ok.

2 Likes

Auch, asta cam doare…

E cam naspa treaba, iar ca gluma e super proasta :smiley:

Ideea insa nu cred ca e asa “noua” si nu m-ar mira daca deja se foloseste la “nivel inalt” :closed_lock_with_key:

[quote=“Renaud Richardet”]
what about making it a normal usb drive as well. let me explain.
when one inserts the drive, one gets asked for a password.
if you type the wrong password, the usb drive shows you some fake content, and in the background “burns down” everything it can[/quote]

Asta mi s-a parut cel mai destept comentariu. Sa apara o fereastra cu avertisment cand incerci sa accesezi orice de pe stick. Daca nu ai parola, se arde tot calculatorul. Super civilizat, pentru cazul in care ai date sensibile. Gen contracte, proiecte corporate… repository de parole, conturi bancare… whatever. Eu as cumpara un astfel de stick pe care sa-mi tin ce nu vreau sa citeasca nimeni.

3 Likes

si daca stick-ul respectiv ajunge la cineva din greseala. l-ai pierdut si omu-i curios. de ce sa-i arzi calculatorul aiurea? te gandesti ca omu ala a muncit ceva timp pentru calculatorul respectiv?

Pai un astfel de stick, nu ar ajunge din gresala la nimeni.
Daca informatiile de pe stick sunt esentiale pentru tine, nu-l pierzi. Poate doar daca ti-l fura cineva.
Pe de alta parte, cand esti curios despre ce e pe un device care nu-i al tau, raspunzi. E doar vina ta. Pana la urma, datele de pe media care nu e a ta, nu ai de ce sa le accesezi tu. E violarea corespondentei. Daca mori de curios, iti asumi niste riscuri. Si chiar e pacat ca genul de om care-si asuma asa riscuri sa nu pateasca nimic. Daca nu pateste nimic, inseamna ca nu era un risc.

1 Like

Redeschid discuția pentru că a apărut ceva nou:

Iată că unii au văzut în chestia asta o oportunitate de afacere: o protecție împotriva dispozitivelor malițioase :slight_smile:

Problema e ca aceste stick-uri pot fi desfacute, daca e vorba de hoti sau politisti l-ar desface prima data si ar muta cipul de memorie de pe stick pe un stick custom cu acelasi controller. Singura sansa sa fie chiar utila ideea cu distrugerea calculatorului daca nu e buna parola ar fi ca totul sa fie integrat in cipul de memorie.

Daca e vorba de un prieten care iti ia stickul sa vada ce ai pe el mai mult ca sigur te-ai simti rau dupa ce si-ar arde usb-urile la noul laptop.
Dar oricum e foarte usor de adaugat protectie si placile de baza ATX ceva mai bune de obicei deja au per port, doar laptop-urile si telefoanele nu le au din considerente de spatiu si cost.

Ce fel de prieteni sunt ăștia care scormonesc în lucrurile tale? :dash:

Mai foloseste cineva stick-uri USB? De fiecare data cand cineva vine cu un stick la mine:

Just send me an mail or something.

Muritorii de rând trăiesc într-o lume pe care noi nu (prea) avem ocazia să o vedem. Se folosesc cd-uri (nu dvd-uri!), stick-uri, WinXP, PC-uri cu 1Gb ram etc.

1 Like

o, da, patria stickurilor
nu stiu @dakull cum s-a descurcat sa fie inconjurat doar de it-sti, al meu sot e universitar si ma ancoreaza in lumea reala

Well, eu sunt un IT-ist doar cand am calc. cu Internets in fata, in rest I try to blend in with the mortals.

2 Likes

Hihihi. Glumeam. Dar e plin de stickuri usb si cd-uri/dvd-uri, cum zice si @iamntz
Mi-as dori si eu sa fie toata lumea fan google docs (sau alternative), dar uite ca nu se poate.

2 Likes

Da, cred ca pur si simplu dau ignore complet cand vine vb. de IT stuff in afara “programului” - bine aici deja intram in alt topic si anume cum ne separam viata de munca.

Desi nu stiu daca este in mod necesar vb. de separare i.e. daca iesim la bere clar o sa discutam despre code smells, projects, etc. ceea ce nu ma va deranja, dimpotriva.

La mine cel putin cred ca se reduce la ideea simpla: I’m not playing the role of a programmer, there are many other things that interest me and I can babble about for days, hence why I’m completely oblivious to it/IT in some contexts.

1 Like