Using a Framework will harm the maintenance of your software

Mmmm, mi se pare mie sau zona de event / domain modeling si importanta lui nu prea a fost mentionata cand vorbim de DDD ?
Pana sa ajungi sa vorbesti de structura de foldere & stuff mi se pare cale lunga.
Sunt curios daca sunt prin Romania proiecte care merg pe DDD si care au si experti pe zona de domain.

https://mero.ro este scris folosind DDD inca de la inceput (acum ~5ani). Foloseste un framework custom made (din motive academice mostly :D) care se gaseste aici. Din pacate n-am avut timp sa adaug si documentatie la el, dar usage-ul se poate vedea in fisierul cu teste

As mentiona ca este un framework “incomplet” oarecum. Partea de evenimente functioneaza on top of rabbitmq, dar pt partea de comenzi inca nu am facut suport pt message broker asa ca deocamdata tot api-ul e impachetat ca un monolit (no microservices).

Are cineva din Bucuresti the red book cum ii ziceati mai sus si vrea sa o vanda? Nu mi vine sa dau 500 de lei pe una noua.

O completare buna ar fi “sau nu vrea sa iasa”.

O iei de pe amazon, e 250 lei :slight_smile: (dacă mai iei ceva de 6€ și ai transport moca)

sau o citesti pe Kindle la 30 euro…

Mersi, nici n am incercat sa ma uit pe amazon ca am zis ca sigur nu ies pe plus asa.

De citit pe kindle nu am de ce, ca am gasit o pe libgen gratis… dar am vazut pe forum aici ca e o carte foarte respectata de programatori care presupun ca sunt mult mai experimentati decat mine si am zis sa incerc o lectura in format fizic.

Poti incerca sa o scoti la imprimanta, sunt locuri cu pret redus pe langa universitati, poate iesi mai ieftin.

1 Like