Using ASP.NET Core with MS SQL Server and Scaffolding CRUD on Linux

Am reusit sa configurez scaffolding CRUD pe Linux cu aspnet-codegenerator, am folosit .NET 6, cea mai mare bataie de cap a fost instalarea versiunilor corecte de pachete dar sau aliniat planetele si a mers, articolul e un pic cam vechi dar in principiu asta am vrut sa fac.

Se poate folosi aspnet-codegenerator din linie de comanda:

dotnet aspnet-codegenerator controller -name HomeController -m YourApplication.Models.Destination -dc YourApplication.Models.DestinationDBContext --relativeFolderPath Controllers -scripts --useDefaultLayout -f

sau cu o extensie Visual Studio Code:

Pentru rulare am folosit hot reload cu:

dotnet watch

Pentru debugger care se ataseaza la dotnet watch am folosit alta extensie visual studio code:

Am folosit Kubuntu 20.04 fiindca doar pe el merge instalat SQL Server 2022, sper ca pe viitor sa introduca suport si pentru versiunile mai noi ale sistemului de operare.

Nu mergea sa il rulezi in Docker?

1 Like

Ubuntu 20.04 este inca in perioada de LTS pana in 2025+ deci nu e o problema, nu trebuie sa ai ultima versiune. In plus e bine sa-l instalezi pe versiunea server a sistemului de operare nu pe Kubuntu, exceptand situatia in care faci teste pe masina de dezvoltare (nerecomandat). Oricum, din punctul meu de vedere nu as folosi stack-ul de la Microsoft pe Linux pentru ca o sa ai limitari,lipsuri dar si lucruri care vor merge prost.

Daca vrei sa lucrezi cu oameni care au Mac OS X/Linux si Docker sau vrei un CI/CD simplu fara Azure nu se pune problema sa folosesti doar Windows. (exceptie daca totul va fi in cloud, in productie folosesti cloud/windows server)

Microsoft SQL Server - Ubuntu based images by Microsoft | Docker Hub

1 Like