V-ati carat din .ro? V-ati gandit? De ce da, de ce nu?

(adrian) #1

Sunt printre voi prin alte tari? Ce v-a alungat? E mai bine? V-ati obisnuit? Va intoarceti?
Astia care sunteti inca pe-aici, v-ati gandit sa o taiati? Din ce cauze? De ce nu ati facut-o pana acum?

(Ionuț Staicu) #2

Eu m-am gândit să plec. În principal din cauza raportului taxe plătite vs ce primesc la schimb.

Nu am făcut-o până acum din comoditate, teamă de loc nou, teamă de xenofobie (oricât de prietenos ar fi un loc nou este imposibil să fie toți OK cu prezența ta acolo), venituri ce aici îmi asigură un trai OKish acolo ar fi oarecum la limită etc.

(Ionut Bajescu) #3

Am tot avut ganduri, dar…

M-am gandit, am vorbit cu recrutori, am renuntat. M-am gandit iar, am vorbit cu recrutori, cu companii… am renuntat din nou.

Cateva idei, parca mi-ar placea sa-mi imbunatatesc engleza.
Daca plecati intr-o tara vorbitoare de engleza pentru un an, la intoarcere cu siguranta inca o sa culegeti roadele unei engleze mult mai fluente. Castigati atat pe termen scurt, cat si pe termen lung.
In freelancing de exemplu conteaza foarte, foarte mult.

Alta chestie, mi-as dori o oferta mai variata de produse.
Urasc faptul ca macbook-ul m-a costat cu 500$ mai mult aici, cand daca eram intr-o tara unde activeaza amazon aveam oferte mult mai bune la electronice.
Sa nu mai vorbim si de cat costa o masina sh in UK.

Sau sa experimentez alte culturi. Pot sa stau si in Romania pe netflix manancand pizza, dar parca e mult mai interesant in alt loc.

Sa mai spun de superiortate?
Cu toata saracia si coruptia din Romania, am momente uneori cand ma simt un nivel mai sus, mai superior. Lucru pe care l-as pierde intr-o tara dezvoltata. In UK, chiar si un salariul de 70k GBP nu mai e asa culminant.

N-am plecat inca pentru ca intotdeauna am avut ceva proiect la care lucram.

Planul meu era sa calmez apele in freelancing si sa plec. N-a fost sa fie.

PS: Scuze pentru greseli, daca mai editez mult mesajul asta pierd ideea de la care am inceput cand l-am sris.

(Gabriel Mergea) #4

Inca in Romania, dar planuiesc sa incep sa imi caut de lucru in alta tara in primavara-vara.
Pana atunci sper sa mai progresez si cu JavaScript.

In principal ma gandesc sa plec din cauza sistemului, a conditiilor de viata. Si in ideea ca imi voi intemeia si o familie in viitorul apropiat, iar aici sunt multe lucruri nu tocmai ok.

Dar nu e nimic hotarat.

(adrian) #5

nevasta? ce meserie are?

(Ionuț Staicu) #6

A mea-i învățătoare, deci șansele să-și găsească de lucru dincolo (tot în domeniu) sunt undeva la genunchiul broaștei…

(Cătălin Nicolescu) #7

Eu m-am plimbat prin tari mai calde, am lucrat cu oameni de peste tot … same sh*t
Ce am vazut pe acolo se cam poate rezuma astfel

Pentru traiul ala “bun si lipsit de griji” au platit un pret pe care eu niciodata nu-l voi accepta
Nici la mine acasa nu-i cine stie ce, dar aici sunt ai mei, ii cunosc, am 30 de ani de experienta cu ei, pot sa fac ceva in privinta drumului pe care o apuca

(Gabriel Mergea) #8

Viitoare nevasta.
Contabila de meserie, dar experinta in mare are in customer service (call center and such).

(Cătălin Nicolescu) #9

Am rude de gradul 2 stabilite peste oceane de dinainte de '89. Si cica e bine…
Da cum dracu e bine cand iti impusca copilul la scoala? Si nu e caz intamplator, deja e “trend”

Cum naiba sa traiesti intr-o tara unde nu poti sa te exprimi liber de frica ca daca nu esti “politicaly corect” exista o lege care sa te pedepseasca
s.a.m.d.

(adrian) #10

nu cred ca US e cel mai bun exemplu, acolo nu prea as merge.

(Ionut Bajescu) #11

^ Aprob. Nu face parte din UE si nu prea cred ca merita efortul pentru obtinerea unei vize.

(Gabriel Mergea) #12

Si eu tot in Europa vreau sa raman.
Ori mai la vest (Germania, Austria, Elvetia, Franta), ori mai la nord (Danemarca, Finlanda, Suedia, Norvegia).

(Birkoff) #13

eu am avut cateva cereri de angajare prin afara (google, ms si altii) dar nu am putut la momentul respectiv din motive personale (babysitting). Acum deja mi-am facut un portofoliu de clienti aici si lucrez de acasa pentru ei, cred ca mi-ar fi greu sa o iau iar de la 0 intr-o tara straina fara fonduri suplimentare (macar pentru 6 luni pana ma obisnuiesc acolo si reusesc sa imi fac afacerea acolo). Ca si angajat in afara nu ma prea vad (mai ales dupa ce am prins gustul freelancing-ului si am invatat cum merge treaba). Daca esti destept si ai cap de afaceri + experienta, poti lucra de oriunde si apoi sa vizitezi tarile care doresti :smile:
Daca pleci, trebuie sa te adaptezi noilor conditii de acolo, sa lasi in urma tot si sa nu te uiti inapoi. Nu va fi nici bine dar nici rau, va fi altfel (si acolo trebuie sa muncesti sa te intretii, si acolo ai parte de sefi aiurea sau mai putin priceputi, si fiind intr-o minoritate vei fi vazut probabil altfel decat cei de acolo. O sa ai insa avantaje pe termen lung, o sa iti permiti din salariul respectiv o casa, o asigurare medicala adevarata si personal competend (nu ca la noi de mori prin spitale si nimanui nu ii pasa) + pensie privata si alte beneficii, mediu mai ok, o altfel de gandire (asta depinde si unde ajungi).

(adrian) #14

Mie mi se pare ca material poti sa o duci mai bine aici, deocamdata macar. Problema e ca banii nu sunt totul.

(Vlad) #15

La 45000euro pe an brut conform unui [calculator de salarii][1], la categoria 3(casatoriti, unul din cuplu are salariu mai mic de 16000euro), un copil, pensie si asigurare medicala de stat, salariul net pe luna ar fi 2600euro. Imi imaginez ca acolo ar mai fi si prime la salariu + alocatia pentru copil 160euro(in 2010).

Alimentele cu 25 - 50% mai scumpe, desi sunt si o multime de situatii in care sunt mai ieftine.
Motorina este cam la fel dar probabil costa mai mult asigurarile si taxele de drum, nu stiu asta. Desi eu unul daca m-as muta ar fi si pentru a putea merge pe bicicleta :D. Nu stiu cat ar costa o masina, este mai scumpa decat in Romania oricum, o sa pun 100euro asigurari si alte taxe + 100euro combustibil pe luna.

Apartamente se gasesc si sub 700euro, cu intretinere inclusa. Ex: http://www.immowelt.de/expose/27RKW43
Transport in comun pentru partener, 50euro. Sunt abonamente pentru toate tipurile de transport dar sunt in functie de zona, stiu ca minim este vreo 30euro dar poate ajunge si mai mult.
Gradinita pentru copil este 150-200euro la stat cu mancare inclusa, program pana la 16-17.

So… avem 340euro mancarea pentru trei persoane, 700euro apartament, 200euro masina, 50euro transport, 200euro gradinita. Total 1500euro. Asta din 2600euro + 160euro alocatie copil + min 1400euro salariul partenerului, adica 4160euro.

Am pus salariul minim median(http://wunschkandidaten.com/blog/en/developer-germany/), la partener am pus 1400euro care este minim dar nu stiu daca net sau brut(nu este diferenta prea mare oricum pentru ca pana la 16000euro pe an nu plateste impozit).

Completati unde am gresit ori cu alte costuri.

LE: 45euro internet + telefon + tv. http://dsl.1und1.de/#pakete

Daca in Romania partenerul nu castiga cat salariul minim din Germania se cam anuleaza beneficiile costurilor scazute de la noi.

LE2: Dezavantaj la cumparare casa. Preturi >2500euro/mp vs >1100-1200euro apartamente in afara centrului.
Iar de renovari si altele nici nu mai zic.
BTW: Comparatia este facuta cu Germania, am uitat sa spun.
[1]: http://www.brutto-netto-rechner.info/

(Georgiana Gligor) #16

ai uitat cheltuielile de tip gunoi (in olanda dadeam peste suta de euro pe luna), gaz, curent

in UK chiriasul plateste impozitul pe locuinta unde sta, nu stiu in germania daca e tot asa

(Vlad) #17

Contine:

Kaltmiete 478,20 € - chirie;
Nebenkosten 161,49 € - intretinere; gunoi, apa, spatii comune etc.
Heizkosten 43,20 € - caldura; la ei se plateste tot anul.
Warmmiete 679,89 € - cost total.

Energia electrica nu este inclusa, se mai adauga 50-60euro/luna pentru 250kw.

Faza este ca salariul acela este mediu la ei pentru PHP, dar nu stiu daca unui roman cu facultate in Romania ori fara i-ar dat tot atat.

(adrian) #18

2500 de euro, - 1500 cheltuielile cu casa = 1000. Nu e chiar roz. La noi in 500E te incadrezi lejer cu cheltuielile locative.
Cand tragi linie nu mai e diferenta mare intre banii ramasi in buzunar aici si acolo, mai ales ca acolo e mult mai scump sa intretii o masina.

(Gabriel Mergea) #19

Sunt asa multi care castiga 2500 euro in tara?
Pentru ca nu mi se pare chiar ok comparatia.

Chiar si 2000 de euro inafara sunt ceva frecvent. In Romania nu chiar.
Vorbesc acum de situatia in care lucrezi intr-o companie.

Sau poate ca trebuie sa incep sa imi caut alt loc de munca.

(adrian) #20

Pai nu, calculul meu e facut la un venit de 1500 in tara, care dupa cheltuiala cu casa te ajunge la acelasi rezultat cu un 2500 in alta parte. Zic ca diferenta de living costs cam anuleaza diferenta de venit. Basically ramai doar cu faptul ca acolo e civilizatie. Trade off - lasi totul aici.