Vagrant este extrem de lent cu anumite aplicații

Fiind pe mac, presupun că ai activat NFS, da? :smile:

Iti poti face un script in bash care sa configureze chestiile ca sa nu mai stai atata nici cu Virtualbox.

Nu stiu la ce te referi.

In principiu, ca sa vad sub mac fisierele apt-get install samba e suficient.

Ar fi bine dar nu e panica. Odata configurat, salvez .ova -ul undeva si gata. Import appliance la proiectul viitor :smiley:

E.g.

  config.vm.synced_folder "src/", "/srv/website", :nfs => true

O chestie ce m-a trăznit azi: cum ar fi dacă s-ar face sincronizarea folosind… btsync?

Am colaborat cu cineva la un proiect micuț iar sincronizarea se făcea cu BTSync iar totul era aproape instant (și nici nu eram în aceeași rețea, oraș sau măcar același provider!). Mă gândesc că pe local ar trebui să meargă cel puțin la fel de bine? Hmm…

2 Likes
De exemplu, urmând aceste instrucțiuni8, am timpi de încărcare foarte mari, de ordinul minutelor la fișierele statice (js, css).

Evident că asta descurajează orice încercare de a face... orice.

Am avut aceeasi problema, cauza e performanta slaba a sistemului de fisiere folosit de VirtualBox (vboxfs) ce e folosit pentru sync-ed folders in Vagrant. Comparativ cu un sistem de fisiere nativ e de 10x ori mai lent ceea ce se simte la proiect unde trebuie facut rebuild la fisiere multiple sau watch pe foldere multe. Mai multe detalii despre problema asta aici:
https://jsosic.wordpress.com/tag/shared-folders/
Am incercat si NFS si acolo am avut alte probleme la stergere de fisiere.

Momentan folosesc sshfs, probleme am avut doar cu refresh-ul automat de fisiere in sublime.

2 Likes