Validator pentru nume de companie (RO)

In cadrul proiectului la care lucrez vrem sa implementam un validator pe numele de companie intr-un editor de adrese care sa nu permita emoji sau alte caractere ciudate.

Punctual noi am avut probleme cu trimiterea acestor date la third-parties (ex. MobilPay) care crapa cand intalneste astfel de valori.

Sunt curios daca au avut si altii nevoie de asa ceva si ce reguli/regexp folosesc sau care ar fi best practice-ul in cazul acesta.

Nu este mai usor sa scoti caracterere nepermise din nume?
Emoji sau carectere speciale sau alt ceva care nu ar trebui sa fie in nume

Pare ca aici este o problema asemanatoare cu a ta si vad ca sugereaza un regex
https://community.boomi.com/s/question/0D51W00007Wl8SeSAJ/how-to-remove-emoji-from-a-json-document-

Sau regex pt caractere unicode ca din ce stiu emoji-urile sunt exprimate in caractere unicode.


Am si eu oarecum o problema asemanatoare la mine in aplicatie legata de caractere speciale sau emoji-uri. Daca gasesti ceva mai bun, sa imi spui si mie.

1 Like

un regex care permite doar litere si cifre?

1 Like

Eu vad urmatoarele variante:

  1. Mai degraba folosesti un API care sa puna company name in baza vatid + ca te ajuta si cu precompletarea altor campuri (adresa, nr reg com, caen, etc.)
  2. Descoperi toate simbolurile acceptate la reg. com. (daca e pt ro) si poti sa faci excluderi gen regex. Stiu ca cele mai folosite sunt punct, minus si &.
  3. Pentru consistenta datelor poti imparti (daca e pt ro) denumirea companiei in:
  • preffix (dropdown cu sc, sca, pfa,
    etc.)
  • company name (si faci doar aici excluderile)
  • suffix (dropdown cu srl, srl-d, sa, etc)

(Ultima varianta esti si scalabila pt ca te poate ajuta sa filtrezi categorii de companii)

1 Like

Evit blacklisting in zona de validare/securitate, prefer whitelisting ca si strategie care sa fie restrictiv la inceput si pe urma sa relaxez regulie punctual.

Asta caut si speram ca si altcineva sa se fi lovit de problema asta si are o solutie pe care poate sa o distribuie.

Cateva din reguli sunt expuse aici si sunt chestii ciudate pe acolo:

Probabil ca o sa folosesc OpenApi si sa nu permit introducerea de date invalide cand e specificat un CUI.

1 Like