Venit pasiv - idei si pareri

Ăsta e SEO rural :slight_smile:

1 Like

E OK ca ai inceput cu actiuni pe BVB, dar trebuie sa te extinzi pe international pentru ca riscul pe Romania este foarte mare avand in vedere ca nu suntem nici piata emergenta inca.
Inclusiv pe BVB e bine sa te diversifici, verifica companiile din indicele BET BVB - Indices profiles si cumpara la primele 8-12.

Verifica si ponderea companiilor din BET. Ca regula, trebuie sa tinzi cu alocarea spre acele ponderi.
De exemplu, daca SNP are pondere ~17% in BET, atunci atat ar trebui sa ai si tu SNP ca pondere in portofoliul tau de pe BVB.

Pe international poti sa incepi cu ETFs (Exchange Traded Funds) pentru ca sunt mult mai stabile si au randament mai bun decat fondurile mutuale (acestea au comisioane foarte mari care mananca mult din randament in timp). De exemplu poti sa investesti in ETF-uri care replica indicele S&P 500 (top 500 companii din SUA), sau MSCI World (aprox. 1500 de companii din toata lumea).

Foarte important cand investesti pe bursa este sa ai in vedere un orizont cat mai mare de timp (5-10-20 de ani+) si sa faci cat mai putine tranzactii pentru a nu genera evenimente taxabile devreme, ci a le amana spre sfarsitul perioadei investitionale (adica atunci cand incepi sa retragi banii).

Investitiile la bursa pe termen lung sunt venituri pasive, chiar si cele care nu platesc dividende.
Pe termen lung castigi din “capital gain”.

Asa cum a mai spus cineva, venit pasiv inseamna sa castigi bani chiar si cand dormi, adica cu efort minim sau zero din partea ta.
Evident ca pentru a castiga bani nefacand nimic, trebuie fie sa investesti mai intai bani, fie sa creezi “ceva” care sa genereze venit pasiv din drepturi de autor (carti, digital assets, etc.).

3 Likes

Nici mie nu imi place BVB fiindca sunt prea multi ‘afaceristi’ pe la noi si nu prea ai cum face o investitie buna chiar daca pare buna.

E.g. investim in Hidroelectrica cum apare pe bursa - la primul cutremur mare se inunda vreo 5 orase din cauza coruptiei/prostiei si s-a dus pe 0 tot profitul (mai bine zis toata investitia)

Investim in Petrom - aflam cu stupoare ca s-a secat offshore-ul peste un an si se duce pe 0.

Insusi fondul de pensii e o problema fiindca vor trebui sa vanda cand lumea cu pensiile private ajunge la pensie si sunt destui.

Da, asa e.
Eu investesc (si) pe BVB de vreo 2 ani de zile si pot sa confirm ca lichiditatea este foarte mica la BVB.
Cei mai mari investitori la BVB sunt fondurile de pensii, iar acestea nu prea vand, ci doar cumpara si apoi tin pe termen lung.
Anul trecut parca erau aproximativ 70.000 de investitori la BVB, deci piata e foarte mica, e loc de crestere.

Pe de alta parte, portofoliul meu de pe BVB este singurul (mai am inca 2 pe international) care a terminat pe plus in 2022 :sweat_smile:. E drept, foarte putin pe plus, iar luand in calcul inflatia la RON, atunci tot pe minus a incheiat si el anul 2022 de fapt.

Eu nu mi-as face griji in privinta momentului cand fondurile de pensii vor incepe sa plateasca pensiile pilon 2 ajunse la maturitate, sa nu uitam ca acestea sunt obligate de lege sa investeasca majoritar in titluri de stat si depozite la banci si doar vreo 20% au voie sa investeasca in actiuni.

Un alt factor ma ingrijoreaza pe mine si anume ca fondurile de pensii au ajuns sa detina deja un procent foarte mare la companiile de pe BVB:
image

In 10 ani vor ajunge sa detina peste 50% din toate companiile de pe BVB :sweat_smile:.
Sper ca intretimp sa se mai destepte si guvernantii nostri si sa permita fondurilor de pensii sa investeasca si in afara Romaniei.

1 Like

Si daca te uiti in afara o sa vezi ca majoritatea companiilor sunt detinute de Blackrock, Vanguard etc (furnizorii mari de ETF-uri). E cam acelasi lucru.

In 10 ani va evolua si bursa noastra si va deveni tot mai atractiva pentru fondurile din exterior. Listarea Hidroelectrica poate aduce includerea companiei in indici internationali, astfel ca vor veni investitori din afara, de ex ETF-uri care urmaresc acel indice. Din cate stiu, Petrom este deja inclus intr-un astfel de indice.
E un avantaj sa te apuci acum de investit pe termen lung la BVB deoarece peste 15-20 de ani sunt sanse bune ca evolutia bursei noastre sa fie una foarte pozitiva.
Dividendele nu sunt extrem de atractive, cel putin pentru mine, daca investesc pe termen lung, deoarece atunci cand trece data de la care nu mai se beneficiaza de dividende, pretul actiunii se ajusteaza deoarece compania se decapitalieaza cand plateste dividende (practic ies bani spre actionari, nu mai are aceeasi valoare totala compania). Impozitul de 8% mai taie din valoarea dividendelor si depinde mult ce faci cu banii respectivi. Multi ii revinvestesc in aceeasi companie, mai putin statul care ii cheltuieste pe altceva :slight_smile:

Eu recomand in primul rand un plan de investitii, un target, nivelul de risc acceptat. Fiecare e diferit. Pe termen lung eu merg pe diversificare in toate directiile: companii pe BVB (si atentie, nu doar energie si banci care domina indicele BET, includeti si IT si alte domenii), ETF-uri globale pe international (de urmarit recomandarile lui Bogdan Dinu, Valentin Nedelcu pentru un portofoliu echilibrat). Apartamente pentru inchiriat, dupa puterile financiare si cheful fiecaruia.

1 Like

mie pe piata de la noi mi-e teama de inside trading. ASF-ul e o gluma. de ce sa raman eu sa platesc profiturile altora…

1 Like

furnizorii de ETFuri nu detin neaparat multe actiuni in aceste produse, sunt doar cazuri rare in care se poate intampla asta(adica mai mult decat este necesar)

Ma uitam in ce e bine de investit in recesiune:

  1. Alcohol (producatori)
  2. Pariuri (in case de pariuri sau Paddy Power Betfair sau mai bine zis Flutter)
  3. Pacanele (in firme care produc si opereaza aparatele, e.g Admiral - nu stiu daca sunt firme care sunt pe bursa)
  4. Kaufland/Lidl/Walmart/Coop/…
  5. Orice e la pamant si isi revine
  6. Orice oamenii cumpara ca sa se simta bine (pantofi ?)
1 Like

sunt 11 sectoare fundamental distincte in economie si in fct de ciclul economic se pot face previziuni. bursa in general precede economia cu 6-12 luni.

2 Likes

Da, problema rezolvata.

Asta desigur daca mai ai bani de investit in recesiunie :smiley: Catch 22

Mie politic romania mi se pare ca regreseaza, nu vad de ce ar ingropa bani cineva in tara, cine o sa cumpere actiunile si produsele firmelor, demographic o sa fie jale peste 15 ani, pe ce te bazei? Cred ca economia va scadea, ma uit la orase mai mici si vad ce depresie e acolo.

1 Like

Politic foarte multe tari par sa regreseze, e de ajuns sa ma uit la americani si ma minunez ce presedinti au avut in ultimele 2 mandate.
Si totusi, treaba merge. Azi citeam la stiri ca economia romaneasca a crescut cu 4,8% anul trecut, inflatia se estimeaza ca va scadea mai repede decat era estimat anterior. Nu e chiar asa rau precum avem uneori impresia.

1 Like

Poate m-am exprimat prost initial si se intelegea ca am zis ar fi actionari majoritari.

Eu zic sa iei aleatoriu niste companii mari (de exemply Apple) si sa te uiti care sunt cei semnificativi actionari.

Uita-te ce AUM au Blackrock, Vanguard si altii. S-ar putea sa ai o surpriza.

Uita-te cine are voting power de fapt cand vine vorba de asset-urile din ETF-uri (au fost discutii si legate de pushul pe care il facea Blackrock pe companii cu ESG).

1 Like

nu pleca dupa fenta, deficitul din imprumuturi a fost 5%. care s-au dus in pensii speciale.

da, nu e deloc rau ce zici…vad ca au cam 17% din SP500, ceea ce nu e deloc putin. Ca sunt mari nu incape nicio indoiala, din cate imi aduc aminte este vina unora ca ei ca tesla a ajuns acolo unde a ajuns(apropo de asta cu ESG).
in aceaste perioada economica este favorizata investitia locala si in cele care sunt contraparte a dolarului, chiar profitand de acea crestere economica d ecare zicea mih11 mai sus care este in termeni reali(adica este scazuta inflatia!). ca eu nu fac asta din motive fundamentale asta e partea a treia, ma rog

Biden e OK, si la ei puterea e mult mai separata, pt ca judecatorii / procurorii sunt alesi prin vot si unele acte a lui trump au fost blocate, systemul de checks and balances a functionat, la noi judecatorii care dau decizii pe placul politicului sunt promovati.

Tu te referi la cresterea anuntata de stat, insa de mult nu mai am incredere in statistica din ro dupa cum umbla ei cu corectii si schimbari de metodolgie si cum trimiteau alte date eurostat si altele anuntau in Ro, de ex economie tot creste da, dar nr angajatilor cam stagneaza, si unde creste e la stat, in SUA cel mai important metric economic e nr de job-uri create in economie privata, pt ca e mai greu de manevrat, la noi nici nu se tine cont.

La noi e foarte complicat fiindca trebuie sa iei in considerare si piata privata.

Statul la noi isi baga nasul prea mult in afaceri, coduri COR, salariu minim, conditii stricte pentru imigranti, bacsis impozitat dar prost - maxim 15%…

Salariul minim e o prostie mare la noi, statul ar trebui sa asigure venitul minim pe persoana/familie, salariul trebuie negociat dupa de oameni sau sindicate. Poate cineva vrea sa lucreze doar ca sa castige experienta. Contractul de voluntariat e prea periculos si nu il poate face oricine, nu mai primesti nimic…

Dupa se promoveaza mediocritatea, nu poti da afara usor un angajat si foarte multi abuzeaza de asta.

Ca sa vezi cresterea economiei, trebuie sa te uiti la procentul de produse/servicii high-end vs produse low-end vandute. E.g. cati se duc la KFC vs cati se duc la restaurant.

La restaurante e jale, toti au schimbat meniurile la nivel de KFC si au marit preturile. (practic iesi mai ieftin la KFC decat la orice restaurant care vinde crispy) Cele care isi mentin calitatea au o pizza la 40-50 lei, ceva mai avansat e pe la 80-100 lei si se uita urat la tine daca nu comanzi de macar 100 de lei. Cu 50 lei ~10-12 euro am mancat pizza in Venetia.

Oamenii si-au luat multe credite, foarte multe. La case la noi creditele sunt cu dobanda flexibila (majoritatea doar asa si le permit) si e foarte periculos, dobanda nu va mai scadea. Am mai vazut si “dobanda fixa pentru 5 ani”… Sunt o capcana pe care afara nu o vezi, acolo ai dobanda fixa si daca ai luat un credit cu dobanda fixa ai facut o afacere buna. Plus nu ai nevoie de prima casa, ai dobanzi mai mici afara decat ai la noi cu toata garantia statului.
Multi au luat credite pentru masini noi sau chiar SH care s-au scumpit de te uiti de 2 ori la pretul masinilor.

Statul a marit taxele, grav, a blocat imobiliarele… Deficitul bugetar e mare si e partial acoperit de PNRR, pana cand nu ajungem in punctul in care statul nu isi va atinge promisiunile si va trebui sa plateasca inapoi ce a cerut.

Dobanda fixa la credit de 30 ani mi se pare totusi tras de par.

Sigur, sa prind un credit cu dobanda fixa de 1.7% pe cand dobanda creste la 5% - ar fi foarte fain. Dar sa am un depozit blocat la dobanda de 1% cand inflatia e 10% - imediat l-as dizolva.