Venituri din efortul depus

In ultima perioada am discutat cu mai multe persoane despre outsourcing si ideea de freelancer sau o forma de organizare mai independenta si am observat ca pt. majoritatea cand incepeam sa discut despre partea financiara parca discutia lua o forma de ceva foarte sensibil si personal.

Cred ca ar fi util sa putem discuta mai deschis pe tema asta pt. ca ne influenteaza modul de viata si oportunitatile spre care tindem sa tintim.

Mi-ar palcea sa stiu in mare care este nivelul de venit al membrilor DevForum si cu ce nivel de venit v-ati simti confortabili in prezent - incercati sa nu va lasati influentati de votul altora.

Nota: votul este anonim

Venitul curent:

  • < €500
  • €500+
  • €1000+
  • €2000+
  • €4000+
0 participanți

Un venit cu care m-as simti confortabil:

  • €500+
  • €1000+
  • €2000+
  • €4000+
0 participanți

Forma de lucru:

  • freelancer
  • fondator
  • angajat (agentie / start-up)
  • angajat (multinationala)
0 participanți
12 Likes

Ar fi interesant de aflat și combinația dintre venit vs forma de lucru (angajat, freelancer etc).

5 Likes

Ar fi primordial, de fapt. Diferențele sunt mari :smiley:

1 Like

Eu sunt mai curios de aia care zic ca nu se simt “confortabil” cu mai putin de 4000

3 Likes

Din ce vad, sunt 24% care castiga +2000, si 2% peste 4000. Cred ca aia cu peste 2000 sau mutat la dorinta de peste 4000 (unde este 25%) . Cam mare pasul :slightly_smiling:

Cred ca nu s-a inteles ce inseamna “confortabil” ala.
Pt mine inseamna ca imi ajunge pt un trai fara griji si mai ramane sa pun si ceva la banca.
Ca asa, nici eu nu m-as simti confortabil fara 10K pe luna :stuck_out_tongue:

3 Likes

bine, acuma e important si cat castiga jumatatea, ca tu ai impresia ca e ok, si puneti bani deoparte, dar ia sa ramaneti intr-un venit…

Pai salariul e ceva cam personal :slightly_smiling:
Un poll de genul acesta pe forum aici nu mi se pare realist.
Daca faci o cautare rapida pe internet vei gasi numere apropiate cred de “adevar”, in sensul ca o sa gasesti firme de HR care relateaza si discuta anumite valori. Am gasit o data si niste slide-uri care pareau a fi de la o prezentare.
Oricum, e evident ca sunt foarte multe aspecte legate de nivelul salarial: locatia angajatului dar si al companiei, nivelul de pregatire al angajatului, tipul de contract (angajat/freelancer/contractor) cat de mult se grabeste angajatorul, domeniul/tehnologiile postului, tipul de proiect, tipul de companie, etc

1 Like

Hai ca nu prea se omoara lumea cu voturiile pentru acest poll.
Au votat doar 50 de oameni(aici m-a pun si eu la socoteala),sunt foarte putini oameni.
Am rasfoit putin acest forum si zicea Ionut la un moment dat,ca suntem in jur de 2-300 de userii.
Cand vine vorba de bani,oamenii se face nu stie despre ce este vorba.
Eu nu ma feresc,ca n-am de ce sa ma feresc.

1)Eu in momentul de fata,eu sunt zugrav si in constructii nu se plateste foarte bine ca in IT.
Eu am votat la prima categorie,prima optiune pana in 500 de euro(adica 2.250 ron).

2)La a doua categorie,eu am votat a doua optiune peste 1.000 de euro.
Dar ca sa ai 1.000 de euro salariul,trebuie sa ai in spate 5-6 ani de HTML,CSS,PHP si JavaScript,adica trebuie sa fii cam senior in programare.
Cand te duci la un interviu de PHP,te duci cu pretentii financiare,asta inseamna ca te bazezi pe tine.
Eu personal,imi doresc foarte mult sa am salariu de 1.000 de euro.Imi doresc,dar nu pot.
Pentru voi este foarte usor la un interviu de PHP si Java Script,voi aveti niste ani in spate de programare.
Pentru 1.000 de euro,trebuie sa cunosti programare.Eu nu ma compar cu voi,voi sunteti asi in ale PHP-ului.
Poate sunt unii dintre voi,care au Certificate Zend PHP 4 sau Certificate Zend PHP 5.
Numai zic de 2.000 de euro,trebuie sa fii super bun in PHP.

3)La a treia categorie,eu am votat a treia optiune.Eu sunt angajat la o firma,nu sunt freelancer.
Nici n-am cum sa fiu freelancer.

4)Apropo,am o intrebare pentru voi(daca vreti sa-mi raspundeti bineinteles):Cat are salariul un junior programator in limbajul PHP?

1 Like

Vad ca sunt membri aici care se “tem” de salarii mari de peste 2000 sau cred ca nu merita sa castige astfel de sume de bani avand in vedere salariile din alte domenii de activitate. Sfatul meu este sa cereti si sa obtineti o valoare apropiata sau peste pretul pietei si nu uitati ca in IT aveti avantajul imens de a lucra pe o piata globala in mod direct.

1 Like

Venitul asta e pe luna?

Inainte sau dupa taxe?

creca se refera la venitul lunar, net.

nu mai fiț cârcotaș!

3 Likes

Desi salariul este confidential din anumite motive, consider ca transparenta ne va ajuta statistica mai mult. La primul meu job ca si front end developer adica cel actual nu am stiut daca suma ceruta de mine este potrivita pietei din romania asa ca am facut greseala de a juca “safe” si am cerut 500euro. Din fericire angajatorul avand experienta mi-a oferit 700euro net, sper eu pentru ca a vazut potential sau cel putin pentru a ma face sa ma implic mai mult in cadrul companiei.
Pe scurt acestea sunt stats-urile mele:
Pozitie: Front End Developer
Experienta: 6 luni invatare intensa acasa + 6 luni munca reala
Venit lunar net: 700euro (angajat fulltime) + 300euro(freelance work cu tarif 10euro/h) + 16% scutirea de impozit(in curand)
Ore de lucru pe zi: media este de 10 ore
Venit cu care m-as simti confortabil pentru urmatorii 3 ani pana pot incepe sa am pretentii mai mari: 2000euro pentru 6h de munca pe zi ca si freelancer(tarif 15-16euro/h)
Sper ca am fost de ajutor, poate vom vedea mai multe cifre in topicul asta.

2 Likes

@viase
ai dat test la interviu?

Da, am avut o tema pentru acasa sa codez o mica sectiune a unui site. Dar aveam si un mic portofoliu de proiecte personale facute cu scop didactic.

Hei,

Multinationala sau locala?

Poti da cateva exemple, te rog?

Este un pic mai complicat. Firma este afliata unei multinationale.

Cateva site-uri facute dupa cursuri de pe tutsplus + 2 mockup-uri facute de mine(doar design, desi la interviu am spus ca au fost implementate :wink: ). In concluzie nu am avut un portofoliu prea relevant, dar l-am folosit ca sa explic diverse parti din cod. In rest m-am bazat pe softskills si diverse alte cunostiinte(photoshop, illustrator).

1 Like