Venituri din efortul depus

De acord ca in orasele mari cost of living e mai mare, si trebuie ajustat. Probabil cei 700 ai mei ar fi 1k.

De aia nu angajez eu, că nu am posibilitatea de a da 3 000 de euro pe lună, cât ar costa un dev mediocru.

Cine vine la 700 de euro? Multe dacă-uri. Ce știu despre mine e că de când m-am angajat am avut parte de zero training-uri. Trebuie să facem asta. Că era PHP/JS/HTML/CSS din care am făcut zero în facultate, sau C, m-am dus eu singurel și am învățat și aplicat.

Când am trecut la framework-uri de PHP, câte ore de training am făcut? Zero. Ba chiar la ăștia cu indienii am avut o săptămână de testare în CakePHP. Deci nu să mă învețe ei, ci eu să le dezvolt aplicații în acel framework cu care nu am lucrat deloc până atunci.

Singurul sfat primit de la un coleg a fost să folosesc asta:

echo '<pre>';
print_r($debugData);
echo '</pre>';

Asta înțeleg prin DEV. Om căruia îi dai ce să facă și vine cu rezultatul (în idea că are toată documentația corectă). Cum adică să vină la muncă și să-i spui tu cum să dezvolte aplicații? De aia a fost angajat.

Trebuie să explic oamenilor ăștia ce e load-ul pe Linux și ce afișează top. Hmpf.

1 Like

Sunt de acord partial.
Adica pentru o firma cu clienti locali / preturi locale, da, nu este sustenabil, dar pentru o firma cu clienti internationali de ce ar fi nesustenabil? Sunt firme si pe afara.
Evident depinde ce fel de firma si tip de afacere este, dar nu vad niciun motiv pentru care ar fi nesustenabil pentru multinationale.

Multe companii vin pentru forta de munca ieftina, caz in care as considera nesustenabil pentru scopul pentru care au venit, dar foarte multe au afaceri aici ori vin doar pentru forta de munca.

Daca imi aduc bine aminte ai stat in Olanda o perioada. Cam ce procent din venituri il reprezentau bonusurile? Bonusuri care la noi nu prea se regasesc.

LE: Poate daca s-ar lua in calcul si alternativele pe care le au respectivele companii as avea alta opinie :smiley:

1 Like

Deci da, pentru cineva ca mine care ia oameni si ii formeaza, 700 euro este un nivel decent de salarizare in afara unui oras mare.

De curiozitate, la ce nivel raportam salariul respectiv?

Nu inteleg la ce te referi cand spui “nivel”. Poti detalia, te rog?

Imi cer scuze, am fost cam vag in exprimare. Ma refer la nivelul de pregatire a programatorului (i.e. junior, middle, senior).

Ah! Eu iau oameni cu potential, dar juniori, pe care ii mulez cam in 6 luni la nivel de medium si dupa un an sunt seniori daca rezista la ritmul de lucru si la tipul de proiecte variat pe care il facem. De acolo incolo discutam bonusuri si alte chestiuni, per project. Adica nu salar mare si ne culcam pe o ureche, si strict corelat cu performanta.

Practic in-house training din 2011, am un portofoliu de vreo 10 seniori adusi in piata. E adevarat ca am metode mai putin ortodoxe de a ajunge la aceste rezultate, si doar cei care isi dau silinta si au capacitatea de a se acomoda fac fata.

Da, este offtopic.
Nu, nu imi dau munca de 7 ani pe un forum.

3 Likes