Video Live Streaming

Are cineva experienta cu video streaming? Am un broadcaster mai vechi (care pica la mai mult de 10 conexiuni simultane), are ca output format doar .ts si .flv. Vreau sa fac restream la canale si sa le pot viziona in browser.

Am incercat cu VLC dar se tot blocheaza sau poate este ceva ce-mi scapa. Folosesc metoda standard de stream flv -> flv:

input: http://localhost:3002/channel2.flv
settings: standard{access=http{mime=video/flv},dst=/channel2.flv}

Cunoasteti alternative la VLC care sa permita live streaming?

Poți să instalezi un server de Wowza (e cu plată) pe ceva mașină virtuală și să faci restream din el. Soluții gratuite și OK nu prea sunt pentru asta.

1 Like

Eu am folosit wowza pe vremea cand nu stia de live streaming, insa mi-a dat impresia unui instrument serios in care poti face cam ce vrei tu.

Intre timp l-am urmarit un pic si am vazut ca lucrurile sunt mult mai simplu de implementat si mai ales setup-ul.

Daca VLC nu se foloseste de el deja, poti incerca si cu FFmpeg: https://trac.ffmpeg.org/wiki/StreamingGuide foarte multi se folosesc de el.

Personal am folosit jwplayer pe un site (antic!) unde si functiona transmisia live. Cu VLCul faceam streaming separat de pe un PC (un linux cu mplayer) si cu jwplayerul ma conectam direct acolo. In principiu te poti uita la pagina asta pentru a vedea cum a fost implementat si pentru a vedea codul js care facea obiectul, te poti uita aici.

Nu stiu cat de mult o sa poti intelege, dar sper ca macar sa-ti faci o idee. Eu n-am incercat wowza si in general mi-a placut sa fac singur setupul folosind open source… :slight_smile:

@tachyean ffmpeg are nevoie de ffserver ca sa faca stream, iar ffserver este cam deprecated (nu e stabil) de cand s-a facut fork-ul in libav.

@Bogdan_Ciubotariu @Catalin_Banu wowza nu accepta alt stream ca input, face stream numai la video-urile incarcate in platforma

VLC foloseste ffmpeg / libav pt. transcode.

Nu stiu exact la ce te referi, dar ffmpeg chiar stie sa faca stream. Adica sa scoata output niste fisiere pe care le poti vedea dupa aia. Personal am facut asta, cu un semnal de input si un long running proccess de ffmpeg care face HLS.

You are wrong, wrong, wrong. Uite niste specificatii de la wowza. Am vazut streamuri de la camere live din magazine, am vazut posturi tv trecute prin wowza, si de la varianta 4.0 ai si o interfata care face Wowza sa fie extrem de usor de folosit, fata de the xml config/jar bonanza care era inainte. Wowza e awesome, daca iti permiti 55$ pe luna.

Daca vrei sa faci streaming poti sa incerci ffmpeg la care dai input streamul tau si ca output HLS, care are mare avantaj ca “merge” si pe desktop, si pe mobile (pt ca e standard Apple). Ca sa faci playback pe desktop poti sa folosesti jwplayer 5/6 cu un provider de HLS (vad ca cel care era gratuit a primit un DMCA de la jwplayer), sau ceva de genul asta. Documentatie de la ffmpeg pentru HLS.

2 Likes

Folosim server(e) de wowza pentru transmisii live de la evenimente și nu am avut astfel de probleme, sigur te-ai uitat unde trebuie? :smile:

În cel mai rău caz, dacă nu poți să iei stream-ul respectiv ca sursă, poți să folosești un soft de genul vMix pentru preluarea feed-ului și trimiterea lui către Wowza (cu sau fără alt soft pentru encodare, mă aștept să fie suficient pentru ce mi se pare că ai tu nevoie).

In martie am trimis un mail la support explicandu-le exact ce am si de ce am nevoie, mi-au raspuns, ca nu am cum, ca am nevoie sa fac transcoding pt FLV -> FLV si pt. input streams nu se poate. Le-am trimis un mail din nou.

Merci de ajutor :slight_smile: