Viitorul IT-ului in lume si RO

Pai tocmai, e pus acolo pentru luat ochii.

La 3k de euro net nu cred ca pretul la conferinte ar fi o problema. :troll:

2 Likes

Hmm, pai la devoxx belgium de ex dai 600 pe bilet + avion + hotel 4 - 5 zile … iese lejer 1500 de euro de persoana.

Office library si conturi pe site-uri de cursuri sunt chestii standard cam in orice firma.

Treaba cu conferintele nu e detaliata dar ma indoiesc ca iti dau sute de euro sa te duci la de alea internationale. Sigur se refera la conferinte locale.

Ca beneficii cele mai importante sunt work/life balance si salariu, in ordinea asta. Restul le poti rezolva tu. Nu cred ca e problema sa scoti 60 lei din buzunar pentru un curs pe Udemy aau o carte de programare.

3 Likes

Sa stii ca am fost suprins anul trecut de cati romani (trimisi de firme din romania) am intalnit la IPC Berlin

E o clinică privată, voi la ce vă așteptați? Cu siguranță nu concurează cu firmele de IT din industrie la beneficii și nici nu este un departament tare stufos de IT acolo… Dar avantajele sunt altele: ești implicat în mod direct într-o clinică privată, deci + la capitolul ajutat sistemul privat, probabil beneficii sporite în ce privește analize, probabil o asigurare de sănătate solidă. Dacă vrei să îți dezvolți partea de inițiativă sau autonomia, neavând (teoretic) mare concurență, este o ocazie.
Priviți și voi dincolo de job description, pentru că nu este totul acolo…
Nu-i iau apărarea la tanti și nici nu zic că e un job potrivit pentru oricine, dar ceea mai bună modalitate de a vedea dacă este ceva de capul lor este efectiv un interviu așezat.

adica de emag, hai sa fim specifici

acelasi emag care nu i-a trimis la romaniaphp

Pe langa emag au mai fost cel putin 2 companii

Depinde ce se intelege prin “trimis”, poate si-au ales singuri conferinta din afara. Sau, daca se practica mersul in echipa, au mers unde au fost mai multi doritori.

La o conferinta in Europa am intalnit si eu romani, si nu erau de la emag. Nici eu nu sunt de la emag, asa ca mai sunt si alte firme care trimit la conferinte.

Mai greu este sa te trimita in afara Europei; am fost la vreo 3 conferinte in SUA si nu-mi aduc aminte sa fii intalnit romani.

Daca sponsorizezi un eveniment ma astept sa il si popularizezi in firma. Vorbim totusi de cel mai tare employer de PHP mioritic, dpdv al numarului de programatori pe aceasta tehnologie.

Au venit oamenii singuri, unii pe banii lor. Cei care chiar voiau sa invete. Sau care auzisera de nenea Bergmann.

1 Like

Hm, eu nu am fost niciodata la nici o conferinta de programare in 14 ani si momentan conduc echipe (adica ma descurc la serviciu). Did I miss something?

Eu cred ca da. Sunt oameni faini, priceputi, de la care inveti in juma de ceas cat in 1 luna singur. In cazul meu pmjones, uncle bob, adam culp, sam newman, etc. Ma refer aici strict la interactiuni 1:1. Uncle bob mi-a zis textual ca daca il chem speaker vine in Romania.

6 Likes

Eu cred că este necesar să cunoști și partea asta a industriei. Unii consideră utile conferințele, alții nu, dar dacă ești deja pe partea de lead te-ar ajuta networkingul și pulsul industriei în general. A devenit destul de amplu “conferencingul” pentru a fi neglijat.

Editia 3 preety please :slight_smile:

1 Like

Nu stiu. Pe net discutiile mereu sunt acide, mergand pe directia “Eu fac C++, nu prostii ca voi, saracilor”. Pana si frate-miu ma ia cu “Ce kkt e PHP-ul ala? Ia fa ceva serios: Haskell.”

De unde stau eu inteleg ca iese cu batai la aceste congrese.

Pai pe net nu ne mai cheama Nume Prenume si atunci poate iti permiti sa zici chestii gen “limbajul x este de :poop:

Bine, sunt si exceptii de la ce am scris mai sus. :slight_smile:

@iamntz, baga un split topic pe aici ca numai despre Viitorul IT-ului nu vorbim pe aici.


PS: Nu dati cu pietre!
Este doar o presupunere din ceea ce am vazut pe net si poate pe aici :slight_smile:

1 Like

Eu inteleg ambele tabere. Eu sunt programator backend spre exemplu, dar pe partea de web cred ca sunt cel putin de 2x mai multi front-end decat backend si la multe discutii de front-end ma simt stingher in principal datorita jacascript care ma enerveaza de cate ori lucrez cu el. Nu e nevoie sa expun motivle ca sa nu starnesc discutii. Am rezolvat taskuri si in JS, nu-i problema, dar tot ma enerveaza.
Probabil la cel si fratele tau, eu admir C++ pentru ca ai control foarte mult in el, poti face cam ce doresti… nu trebuie sa decida automatizarea pentru tine cata memorie trebuie folosita sau cand trebuie distrus un obiect. Insa mai cred ca un programator adevarat este in stare sa rezolve o problema in orice limbaj daca vrea.

Da, cred ca s-a consumat subiectul.

1 Like

Da, chiar vroiam sa fac un fir de discutii legat de ceva similar. Adica am tot citit in firul despre “Ce vreti sa faceti in 2020” de Vue, React sau Angular care din cate stiu sunt ceva framework-uri JS.

Nu am inteles care e marea realizare. Am facut si eu niste aplicatii single-page cu Angular acuma cativa ani si nu mi-a luat mai mult de 2 saptamani sa-l invat. De altfel nici un client nu mi-a cerut asa ceva. SPA, C++, Go, cand aud clientii mei de S.F.-urile astea mai ca scot crucea.

1 Like

Da, ar fi interesant un subiect de genul.

Din curiozitate, am văzut că in general se caută latest and greatest tech pentru proiectele interesante și din ce am observat eu, remunerate bine.

Deși am avut ieri o discuție cu cineva de la hr care recruta pe tehnologii oarecum vechi, rată bună , 500 pe zi, dar în Belgia ce-i drept.
Rolul era de full stack.

Legat de Angular, react și vue, cam ăsta este trendul.
Și poate tu poți să înveți ușor, dar alții nu.
Eu până nu am re-învățat niște concepte de javascript am avut probleme cu angular 1.
Angular 2 a fost mult mai ușor de învățat.