Viitorul IT-ului in lume si RO

MuleSoft | Integration Platform for Connecting SaaS and Enterprise Applications

E foarte popular cu destul de multe job-uri bine platite pentru API-uri.

Low-code Application Development Platform | Mendix sau Simplifier | Enterprise Apps made simple with Low-Code

Sunt foarte populare si bine platite pentru UI. (chiar mai bine platite ca React de exemplu)

De când cu Generative AI (deja a fost adoptat termenul ăsta pentru servicii gen GPT-3 sau MidJourney) au început să apară joburi cu titlul de “prompt engineer”.
Prompt engineer e de fapt applied linguist, dar in cazul de față e dedicat AI/NLP.

1 Like

Chestia asta cu “prompt engineering” va deveni în câțiva ani ceva asemănător cu cunoștințele de Office, mail sau engleză.

Pentru că nu îi vei putea cere unui robot să scrie un text fără să ii dai instrucțiunile potrivite.

Exemplu:

Lucrezi la departamentul de marketing al unei firme și șeful iti spune să publici un articol despre un produs.
Te duci la robot si ii spui cam așa:

scrie un articol despre șamponul X

Pe urmă vezi că articolul nu prea are in comun cu produsul tău.

Un angajat cu cunoștințe de prompt engineering ar scrie cam așa:

Folosind formula de marketing AIDA, scrie un articol despre produsul următor: [descrierea produsului]. Ține cont de audiența țintă: [bărbați sub 30 de ani, etc]. La final generează un sumar si un URL pentru SEO.

E interesant și plăcut ca skill.
Încă nu e ceva răspândit și deocamdată se angajează oameni care să descopere prompturi si să ii învețe pe alții.

Anthropic, de exemplu, oferă >250k pe an pentru cineva așa.
Mă bătea gândul să aplic si eu, dar am văzut că Google a concediat 12.000 de angajați zilele trecute și nu cred că as putea intra in competiție cu atâția.

si de unde gasesti AI-ul content-ul pt articol decat re-scriind alte articole, deci nimic original sau interesant, google ar trebuie sa isi dea seama ca e doar un re-write generat, bine google poate nu are mult interes pt asta, dar poate la un moment dat se vor trezi, daca, apar alte engiuni-uri, evaluez de exemplu kagi si e promitator.

Depinde de input, nu de AI.
AI ar putea să explice in termeni filozofici caracteristici lui Kant utilitatea produsului si stilul exprimării a lui Shakespeare :slight_smile:

Calitatea promptului este un skill si d-aia ii zic unii prompt engineering.

Ar putea să o facă doar dacă ar exista deja undeva.

Am folosit mult zilele astea și e doar machine learning foarte bun. În multe instanțe mi-a zis exact ce scrie în documentație, uneori cuvânt cu cuvânt.

Nu va explica niciodată nimic original, asta nu înțelege lumea.

Tovarasi, stati chill, nu va ia AI-ul locul de munca, o sa va ia locul de munca un programator care lucreaza cu AI si are productivitate 10x.

image

3 Likes

Zilele trecute a trecut examenul de licență medicală in SUA. Un om după ce trece examenul ăsta poate practica meseria.
Si a mai trecut si examenul Wharton MBA.

Examenele astea nu înseamnă că a facut ceva nou, dar pentru cine se folosește de AI poate face mai bine si mai devreme unele lucruri.

Se poate face asemănător căutând pe Google?
Probabil că da. Diferența e că trebuie să culegi porții de informații din diferite locuri si la sintetizezi si ai sanse de eroare mai mari.

Până la urmă nu stiu de ce e nevoie mai mult, de originalitate sau de rezolvarea unor task-uri.

2 Likes

Daca mie imi dai un AI care imi raspunde la fiecare intrebare cand ma lovesc de problema nu ma intereseaza ca nu e creativ.

Creativ inseamna pur si simplu “a very rarely used” sau “extremely uncommon solution”.

Bifeaza “creativ” pentru mine.

Nu prea sunt de acord cu asta. chatGPT genereaza destule texte care nu exista in nicio carte sau niciunde pe internet.

Pot sa ii zic sa imi scrie o poezie despre familia mea in stilul lui Eminescu, cum descoperim fizica cuantica. Ii dau o scurta descriere la noi 3 si bam, poezia originala (in orice definitie a cuvantului).

Daca face asta cu poezie, sunt destul de sigur ca poate face asta cu cod, mai ales ca a fost antrenat sa scrie cod bine explicat.

2 Likes

_ai

Cred că avem definiții foarte diferite despre ce înseamnă original. Faptul că știe face reshuffle la cuvinte să nu fie identic cu sursele din care se inspiră nu înseamnă că e original.

Până la urmă astea sunt job-urile pe care cred și eu că le va distruge, genul de job-uri unde se făcea fix asta, unde nu necesită creativitate reală.

Am lucrat zilele astea mult cu el, și diferența reală e că realizează propoziții coerente, aici cred că e saltul enorm. Spre deosebire de orice altceva, s-au ținut de cuvânt, propozițiile sunt corecte dpdv gramatical. Dar asta nu înseamnă neaparat că au și sens tot timpul, că au un meaning în spate.

Multe job-uri foarte low-key dpdv al inteligenței vor dispărea, sunt de-acord aici. Și multe din job-urile low-key unde consistency e crucial, gen să nu faci greșeli și să faci același lucru de mai multe ori. Gen ‘dă-mi 100 de articole despre subiectul ăsta’. Dar nu știu cât de utile cu adevărat vor fi dacă doar va lua ce există deja și le va remixa.

Dar personal rămân la părerea că nu poate da nimic original, doar ce are indexat + da, reshuffling, corect. Și dacă știi pune întrebarea corect (aici cred că e 80% din valoare) îți va da răspunsul corect mult mai repede și mai bine decât orice altă metodă de căutare.

Update: Uite chiar acum căutam cum să fac ceva ce nu găseam, am întrebat chat-gpt și deși răspunsul n-a fost corect, m-a dus mult mai aproape de ceea ce căutam decât 10 minute de căutări google prin documentație care nu e utilă dacă nu înțelegi cum funcționează produsul în interiorul lui (tinymce).

Aici cred că e valoarea enormă, și de-asta cred că Google o să aibă probleme mari în perioada următoare. Nu va deveni irelevant search-ul, dar în timp va scădea dacă un bot va da răspunsul corect mult mai repede, și fără 5 pagini de seo spam până să dai de sursa originală și completă.

2 Likes

Beautiful, faze de genul cred că valorează enorm.

Să îmi extragă informația și s-o facă într-un mod coerent.

Cred că Microsoft a făcut mișcarea bună cu ei, că s-au implicat, presimt o revenire puternică.

Vorbeam cu cineva ieri si mi-a sunat un clopotel cand a spus ceva anume:

no-code nu poate fi scalat

Bam. Si are dreptate.
No-code sau low-code merg pe e-commerce poate, unde exista deja niste template-uri.
Mergi pe un site si apesi pe cateva butoane si in cateva ore ai magain online pentru parfumuri.

Dar apare o tehnologie noua (precum GPT) si o vrei si tu pe e-commerce-ul tau.
Astepti pana face cineva un plugin, asta e.

Alte cazuri: vrei sa combini diferite tehnologii intr-un mod nou. Nu o poti face pe un site WP pentru ca nu exista plugin.
Samd…

Cat despre language models, daca pot face logical inference deja sunt originale.

Nu doar ecommerce,

Iti dau un caz foarte foarte cunscut la companii mari:

  1. Ai data lake-uri precum SAP Data Warehouse, Snowflake, Hadoop, Bigquery, Redshift etc.
  2. Iti trebuie aplicatii interne pentru formulare cu validari, autocompletare, automatizari, generare rapoarte (tabele) pivotabile si filtrabile, actiuni diverse precum email-uri sau notificari…
  3. Iti trebuie aplicatii diverse pentru departemente diverse.

E.g. cei de la marketing vor dori o aplicatie ca sa isi faca un raport cu ROI pe design-uri la tricouri vandute pe tari si profile. Ca sa faca raportul cat mai precis au nevoie de un formular in care fiecare manager de magazin trebuie sa faca si sa incarce o poza cu raionul unde sunt afisate tricourile zilnic timp de un an. Mai vor si un raport cu managerii care nu transmit pozele la timp ca sa poata sa ii raporteze.

Cei de la HR vor o aplicatie de pontaj pentru angajati in care sa incarce un selfie langa ceas in magazin din care vor genera un raport cu data si ora pentru pontaj.
Dupa o luna renunta la poza si il inlocuiesc cu un buton care se poate apasa doar in magazin.

Angajatii vor o aplicatie pe telefon in care sa poata vota ce muzica sa se redea in magazinul in care lucreaza.

Seful cel mare vrea un raport cu KPI-ul managerilor si un buton langa fiecare nume cu KPI sub media firmei ca sa le trimita un email autocompletat cu un meeting de 1:1 in calendar si un email precompletat la HR-ul zonal ca sa pregateasca concedierea. Seful mai vrea si un buton de bulk-action si filtrare in functie de un anumit criteriu pe care el il va decide cu SQL.

Astea sunt aplicatii care se fac cu low-code.

2 Likes

Exact, și low code mi se pare un domeniu foarte over hyped (deh, trebuie să facă rost și ei de bani de la investitori).

Dar chestiile de bază se vor putea face lejer, aplicații simple.

La e-commerce chiar mă gândeam, problema e rezolvată. Iei shopify și in cel mai rău caz scrii un plugin sau o temă și aia e.

Pentru ce să investești în propriul tău engine în 2023? Development, testing, deployment, scalability, devops. Toate alea nu mai au sens că șansele să scoți ceva mai bun ca shopify sunt mici.

1 Like

Exista nise si in ecommerce pentru care poate ai nevoie sa investesti in propriul tau engine, de exemplu emag e foarte prost realizat la capitolul filtre si cautare.

Poate vrei sa realizezi o platforma care iti permite sa cauti dupa cel mai mic detaliu al produsului sau sa cauti dupa o anumita specificatie a produsului si platforma sa caute direct in manualul de la producator la fiecare produs filtrat… Eventual pe fiecare categorie de produs ai alte criterii de filtrare si se schimba total modul in care l-ai folosi. Eu as uita de emag daca cineva ar face asta.

Ai nevoie de tot ce ai precizat si cu lowcode, nu inseamna ca nu mai testezi aplicatia daca ai facut-o in ceva creator de aplicatii. (minus devops si administrare ca de obicei platforma e in cloud, dar nu exclus sa ai ceva ce e self-hosted)

1 Like

Păi în 2023 cu tot hype-ul serverless nu văd sensul de a face o aplicație low-code și apoi să-i faci tu deployment.

Mă gândeam că se subînțelege că e platformă integrată total. Nu scriu o aplicație în low code apoi stau s-o optimizez, că cine are nevoie de low-code n-o să știe face asta oricum.

Ce zici tu da, sunt de-acord cu tine, există și vor exista în continuare, dar sunt nișe. Sunt nevoi specifice. Și sunt mici oricum.

Dacă ai un produs care are nevoie de atâta personalizare, aș zice că șansele să ai milionul de vizitatori simultan pe site sunt relativ mici oricum, probabil deservești o industrie specifică și aia e.

Legat de filtrele emag, acolo e altceva, sunt intenționat așa. Nu uita că Emag a făcut o tranziție (sau încă face) de la un magazin online propriu către un marketplace. Care are alte nevoi, alte priorități. În contextul ăla nu mai e neaparat e-commerce classic.

Dacă ar fi să replici emag, ai avea nevoie de un engine de marketplace nu de e-commerce în sensul classic.

1 Like

Și Amazon-ul e groaznic pe filtre. Cauți RTX 4070 și îți returnează pantofi.