Viitorul IT-ului in lume si RO

Ok, eu nu am zis că azi mâine, mă refeream pe un timp de 10-20 de ani :slight_smile:

Dacă citeai mai sus vedeai că sunt un sceptic în privința AI, nu cred că va fi chiar peste tot, doar acolo unde depinde de sintetizarea unor informații existente. Dar dacă e vorba de ceva nou, nici vorbă.

De-asta ziceam de diagnosticare strict, pentru e vorba de a-i da informații corecte în cantități cât mai mari. Clar că e o situație gen trash in => trash out.

Iar cei care se iau 100% după ce zice un AI pentru că da, realitatea e că a învățat să vorbească limba engleză într-un mod coerent, nu știu ce e cu adevărat AI, s-au uitat la prea multe filme SF.

Un tip pe care-l urmăresc de mai mult timp pentru geopolitică a emis azi și despre AI o părere contextuală. Mi se pare că în mare cam zice bine.

1 Like

Oftalmologul meu a facut poze la MRI si a intrebat un prieten radiolog ptr. parere. :slight_smile:

Clar, avem nevoie de StackOverflow ptr. doctori. :))

Americanii au demult. Asigurările vor să facă tot posibilul ca diagnosticele și tratamentele sunt OK și nu vor fi dați în judecată așa că facilitează orice au nevoie doctorii pentru asta.

2 Likes

E, dar vad ca raspunsuri nu prea sunt. :confused:

Uitați aici un context care nu implică creativitate și unde AI-ul cred este extrem de util și inovativ:

Adica asemanator cu ce au facut fostii mei colegi

2 Likes

Fix ce ziceam, mutarea logică anti-google:

Și dacă google vor integra și ei ceva de genul, primii vor fi fost microsoft și dacă capătă masă critică…orice e posibil.

1 Like

Eu iti zic de ce nu o sa fie folosit:

Eu de exemplu am Office 365 si Teams pe calculator, daca deschid Bing automat imi intra cu contul companiei si inregistreaza tot ce faci practic pe Active Directory. Daca caut pe bing vede administratorul… Daca ma deconectez ma deconecteaza si de la Office/Teams/aplicatii interne…
Bine, te poti loga si cu un cont personal de Github/Microsoft.

1 Like

Daca ai stii cati folosesc emailul de firma pentru discutii personale… inclusiv pentru cautat alte joburi :smiley:

Nu cred ca multi isi dau seama ca firma poate vedea detaliile astea.

Privacy e very very overrated, in realitate pe oameni nu îi interesează efectiv. Am încercat și eu să explic la unii și la alții să fie atenți cu permisiunile pe android de exemplu, nu da accept la orice, la fel la
iphone dacă aplicația cere nu trebuie să dai voie, etc.

Rezultat: zero, toți dau accept all la tot peste tot.