Viitorul Meta/Facebook

Eu sunt destul de batran cat sa fi prins SecondLife. Exact.

4 Likes

SecondLife e unul din jocurile pe care nu le-am inteles niciodata.

Atunci cum vei înțelege metaverse?

E fix exact același lucru, un mmorpg lejer.

Aș putea zice că WoW are toate componentele unui metavers fără cască.

1 Like

Prezenta pare reala in VR cand esti fata in fata sau langa cineva, acesta e singurul motiv pentru care nu o sa atac din start metaversul sau ceva similar SecondLife in VR. Poti sa iti exersezi skill-urile utile in viata reala in realitatea virtuala.

Eu as scoate un metavers horror in VR, ceva pervers, imposibil in viata reala, ceva ce sa fie atat de imoral incat sa tina zilnic paginile stirilor si toti cei woke sa vor doreasca sa il inchida/sa ii dea cancel ca sa profit de reclama negativa, sa il baneze in toate tarile religioase. Ceva culture shocking, un burning man extrem in VR.

Zuckerberg nu poate face asta, dar altcineva da. Inca n-am ajuns la stadiul de nebunie curata total libera in VR fara restrictii, dar cand vom ajunge o sa explodeze. Un fel de precursor la Westworld, Postal VR combinat cu tot ce e tabu azi. Faza e ca atunci nu mai poti sa rulezi serverele pe Azure/AWS… si nici un procesator de plata nu se va atinge de tine.

1 Like

Cu condiția să ai ping sub 200ms :sweat_smile:

Presupun că ai fost într-un call în care cineva avea lag. Cum se desfășura convorbirea?

Crezi tu că poate fi atât de imersivă experiența VR încât să nu se simtă lag?

Am vorbit cu oameni din SUA, Australia si chiar si Japonia in AltspaceVR. E practic un apel audio, cea mai mare problema e ecoul de la casti si microfon (Quest 2 are microfonul prea sensibil si are difuzoare care nu izoleaza sunetul), nu lag-ul.

Ceva cringe. Parcă văd reclamă de genul “veniți in lumea noastră virtuală, unde incestul e permis”.

1 Like

yup. toti anulatii de pana acum s-au bucurat de reclama negativa :slight_smile:

E sora lui Cassidy Williams. (era la Netlify)