Viteza primire emailuri

Salut!

Fac urmatorul lucru.
Forwardez un email de pe o adrese de gmaile pe alte 2 adrese;
a) o adresa tot de gmail.
b) adresa domeniului meu.

Pe domeniul meu emailul este primit cu cateva secunde(2-5) intarziere.

Aveti idee de ce?
Asa functioneaza? Google are “pile” si primeste emailurile mai repede?

Poate ai activat “undo-send”:

1 Like

Sigur nu e asta.

La începuturile gmail, programatorii au observat că există un delay de câteva secunde, fără a putea stabili de unde vine această întârziere. Și au avut de ales: ori alocă resurse pentru un bug neobservat de mulți ori îl transformă într-un feature cu o oarecare utilitate.

Nu știu dacă între timp au rezovlat această problemă, dar e destul de probabil să nu :slight_smile:

Actually the new feature is turning a Gmail bug into well, a useful feature. When sending messages, Gmail usually has a 5 second delay. Meaning the

1 Like

Nu m-am facut bine inteles
Nu exista nici un delay la trimitere
Adica de pe gmail1 -> gmail2 dureaza <1s
de pe gmail1->adresaEmailDomeniuPersonal > 3s

De ce?

Oricum am invatat ceva nou.

Cred ca transmisia gmail->gmail e mult mai simpla decat gmail->!gmail. Probabil adauga un record intr-o baza de date si asta e. Pe cand in gmail->!gmail tre sa faca tot dansul SMTP.

@Tipsters_Corner am mai vazut intrebari de la tine in legatura cu email si diverse probleme ale lui. S-ar putea sa nu fie cea mai buna alegere emailul daca te intereseaza latenta, si nu throughput-ul. Pur si simplu nu e gandit pentru delivery foarte rapid. In unele cazuri, poate sa dureze si ore livrarea unui mesaj si sa fie considerata treaba in parametrii normali.[1] Pe de alta parte, nici nu stiu alt mediu care te-ar putea ajuta. Poate sms, sau vre-un robot de chat pe platforme care suporta asta?[2]

Bafta oricum. Daca mai ai descoperiri d’astea interesante sa le mai pui pe aici, ca o fapta buna :smiley:

Uite niste articole interesante despre subiect.


[1] Bunaoara, cand acessul la internet era scump, era o practica comuna sa se trimita posta de peste zi in timpul noptii, cand costurile erau mai mici. Asadar posta era doar electronica, dar nu si instanta.
[2] Asta daca nu folosesti email pentru ca asta e interfata pe care o prefera utilizatorii tai. Daca il folosesti doar ca e un mediu de comunicare si stocare facil, mai bine incerci altceva.

2 Likes

Ba tocmai, are mai mult sens să fie un delay la trimitere, nu la primire :slight_smile:

1 Like

Cred ca transmisia gmail->gmail e mult mai simpla decat gmail->!gmail. Probabil adauga un record intr-o baza de date si asta e. Pe cand in gmail->!gmail tre sa faca tot dansul SMTP.

Ai perfecta dreptate. Are sens. Confirma ce credeam. Multumesc.

S-ar putea sa nu fie cea mai buna alegere emailul daca te intereseaza latenta, si nu throughput-ul.

Eu nu hotarasc metoda de transmitere.

Bafta oricum. Daca mai ai descoperiri d’astea interesante sa le mai pui pe aici, ca o fapta buna

Fapta buna o faceti voi, ca imi raspundeti atat de repede la toate intrebarile :slight_smile:
Urmeaza sa incerc sa citesc Telegram, Whatsapp, si Skype, dupa ce termin treaba cu emailul. Deci o sa mai am intrebari :slight_smile: