Viteza router Wireless

Ai 1Gbps in rețeaua națională rds.

De pe torrente și alte chestii locale.

Extern e maxim 100 dar și aia eu zic că la banii ăștia e foarte foarte bine.

UPC am în altă locație.
În cazul de care vorbesc am trecut de la Telekom la Digi, de la 100 Mbits la 300 Mbits.
Telekomul dădea ce a promis - de unde și surprinderea mea legată de Digi.

Bun, deci routerele primite “gratis” sau chiar si pe chirie lunara de la orice furnizor de net sunt de cacao. Eu am fost si la Digi/RDS, si la UPC, si la Telekom in decursul anilor.
Solutia este simpla si relativ ieftina. I-ati un router cu 5GHz si protocolul 800.11 ac. Laptop-ul si telefoanele fabricate in ultimii 5 ani suporta 800.11 ac. Conecteaza router-ul tau nou wifi prin cablu la cel de furnizorul de net si gata.

Eu am varianta mai veche a lui asta: https://www.emag.ro/router-wireless-ac750-tp-link-dual-band-archer-c20/pd/DJ9GDYBBM/?cmpid=87004&gclid=Cj0KCQjw09HzBRDrARIsAG60GP9Cmy2kkoYiJt0WqUhLs8Yyd9ozHGBfsJ8tfC0_2h97PDxF8Ql1PcQaAnlpEALw_wcB

Scot pe WiFi undeva la 700mbps. Pe fir undeva pe la 950mbps. Pentru 100 de lei ai scapat de bataie de cap. Plus daca iti schimb furnizorul, sau se trezesc aia de la RDS/UPC/Telekom sa iti schimbe routerul, tot restul configuratiei de retea vei avea pe router-ul tau, deci nu va trebui sa reconfigurezi telefoanele, laptop-urile, televizorul, chromcastul, google home, si tot ce mai ai prin casa conectat la WiFi.

Recomandari de setup pentru routerele de acasa:

  1. 5Ghz 800.11 ac
  2. Cautati-va o banda pe care nu e nici un vecin
  3. Pozitionati router-ul la minim 1 metru de echipamentele care foloses WiFi
  4. Setati WiFi packet size la maximum ce suporta routerul. Asta ofera throughput maxim cu riscul unei latente usor mai mari.
7 Likes

Multumesc pentru postare! :smiley:

Am luat acel router la pret asemanator l-am configurat si gata. Plus ca am dat un reset routerul celor de la upc si am scapat de bataia de cap de a-l mai configura etc :slight_smile:
Nici sa bag parola de wifi pe laptop, laptop de munca, telefon etc :))

Recomanda cineva un router relativ ieftin care sa nu fie TP Link si sa aiba minim 5 iesiri RJ45 ? Sau altceva si iau si un switch?

Dacă ești la RDS și nu te deranjează huawei, vezi că poți primi router aproape moca (3-4 lei/lună) + switch extra.

ONT-urile noi se pot folosi doar dacă sunt compatibile cu OLT-urile din datacenter. Mai bine zis în multe locuri nu sunt. M-aș mira să fie de exemplu loc în Cluj în care să îți dea echipament nou.

Routerul wifi 6 de la ei e decent și prețul e foarte bun. Are o problemă și anume firmware-ul e blocat de digi.

Dacă vrei foarte ieftin ia un Mercusys, era decent.

Nu vreau sa ma leg la cap cu RDS si as vrea sa iau ceva de la emag, ca fac si putin debugging, in caz ca e de la AP-uri sa il pot returna. Ceva la 2-300 de lei, hai 4 daca e ceva special.