Voi ce sistem de emitere a facturilor folosiți?

facturi

(srmn) #1

Încerc să găsesc un sitem de emitere online a facturilor. Agraf.ro pare interesant, mai ales că e free, dar nu prea-mi place designul facturii. Mă gândesc să-ncerc SmartBill.ro. Sau factureaza.ro.

Dar zic să mai aflu și alte păreri.

(Adrian Tufă ) #2

(srmn) #3

îmi place funcția asta de personalizare documente.

(Horia Coman) #4

Am folosit facturis-online.ro. Nu are o interfață să grozavă, dar are o groază de opțiuni (variante de facturi, logouri si customizare etc).

(Andrei Neamțu) #5

Folosesc SmartBill. Mi se pare un serviciu ok, se dezvolta constant, aplicatie de mobil, API etc.

(Cosmin) #6

Tot SmartBill folosesc si eu.

Sunt multumit de ce ofera, intr-un an de cand am contul nu am simtit ca-mi lipseste ceva.

(Ex. Dakull) #7

+1 for cloud.smartbill.ro

• ii folosesc de cand aplicatia era desktop based via .NET
  • apoi au trecut pe .NET web based probabil via web forms or smth
  • si acum in final it feels like a real web app

They deserve all the kudos. ( I know, I know, too much praise from a .NET hater :wink: )

(Georgiana Gligor) #8

Doar eu imi fac facturile de manuta? Bine, folosesc Latex, dar tot le generez eu.

(Ex. Dakull) #9

Atentie insa daca nu sunt conforme cu ultimele modificari si etc. => posibil amenzi?

(Georgiana Gligor) #10

Corect, insa eu le trimit la tanti contabila sa le verifice si da ok-ul.

(Andrei Neamțu) #11

E java pe web din ce stiu.

EDIT: Le-am facut modulul pentru WooCommerce care foloseste un api nedocumentat al lor si cand dai de o eroare iti apare ca e Glassfish server si tot felul de chestii aruncate de java servlets.

(rmd) #12

Pentru cine este interesat, există https://wappalyzer.com/ care îți spune ce tehnologie folosește un site. Are și extensii de browser.

(Eugen) #13

BrioBill are o interfata destul de clean, demo.

(Ex. Dakull) #14

Daca ma uit mai bine la semnatura of their headers si faptul ca ruleaza nginx as zice ca au trecut pe Django :smiley:

(Victor) #15

Linkul ar fi cu www în față, nu au serverul configurat ok. Nu e cel mai bun semn când cauți un prestator de serviciu :stuck_out_tongue:

(adrian) #16

jeez. da’ cate facturi faceti lunar de nu se pot face in word sau excel?

(George Grigorita) #17

Eu le faceam direct in PayPal iar de luna asta mi-am facut un template in Pages.

(Andrei Neamțu) #18

Eu cu Smartbill imi mai tin si evidenta platilor pentru facturile emise plus ca folosesc sistemul automat de alerte pe mail pentru scadente. Nu e neaparat ca emit multe facturi dar de ce sa ma chinui?

(srmn) #19

am mai găsit și easybill.ro, care îți oferă posibilitatea de a trimite direct din aplicație notificare prin sms sau prin email. Iar accesul la cont îl poți restricționa doar pe anumite ip-uri.

(Patkós Csaba) #20

Eu pur si simplu le fac in OpenOffice Calc (aka Excel). Nu inteleg de ce ar fi nevoie de ceva mai special. Desigur eu facturez odata pe luna, catre aceeasi companie.