Voi ce sistem de emitere a facturilor folosiți?

Astea toate sunt posibile chiar si in excel, cu niste scripturi minimale.

Eu folosesc de vreo doi ani serviciile agraf.ro. E o aplicație simplă, nu necesită prea multe configurări. Este ceva ce aș putea face și eu cu un minim de efort. Dar de ce mi-aș pierde vremea să fac ceva ce există deja?! Dacă aș avea suficient timp la dispoziție, probabil că mi-aș face propria aplicație, dar deocamdată prefer să-mi folosesc timpul liber pentru a mă relaxa sau pentru a lucra la alte proiecte.
Însă, până la urmă, fiecare folosește ce este mai bine pentru el/ea. Fiecare persoană are un anumit stil de lucru, anumite abilități, anumite nevoi. Și atâta vreme cât te ajută să fii eficient(ă) cred că oricare variantă este bună.

2 Likes

Posibil, dar eu ma incadrez in abonamentul de 12 lei pe luna si mi-e foarte
bine asa. Mie mi-e mult mai usor de cand folosesc programul. Mi-am definit
mesaje implicite si cand trimit facturile clientilor pe e-mail, explicatii,
sablonul care imi convine… un alt avantaj este ca trimit si mesaje de
amintire ale facturilor scandente, precum si a celor restante, in mod
automat, ceea ce rezulta un stres in minus. Cu excel nu puteam face asta.
Na, pt mine e totul mult mai rapid asa, mai putin solicitant si stresant.
Daca vrei sa incerci, cam toate programele au perioadele trial gratuite,
inclusiv cel pe care il folosesc eu, factureaza.ro. Stii cum e: time is
money ;))

2 Likes

Ai fi surprinsa sa afli cate se pot face chiar si cu Excel. De exemplu, se pot trimite e-mailuri: https://www.makeuseof.com/tag/send-emails-excel-vba/ Sa nu mai zic de sabloane, etc.

Ideea de mai sus era alta. Nu neaparat Excel. Depinde foarte mult de necesitatea individului particular.
De exemplu cineva trebuie sa emita facturi undeva unde nu are (sau cand nu are) acces la internet. Se poate face cu un program desktop ceva mai serios decat cu scriptare vba in excel.

Treaba asta cu Excel vs Software (si nu doar pentru facturi) mi se pare mai mult mentalitate romaneasca - prefer sa muncesc eu mai mult si mai prost decat sa dau banii pe o solutie care imi salveaza timp si ma scapa de eventuale greseli.

11 Likes

ti se pare ca excel e prea ieftin? :slight_smile:

Daca ma uit la preturile Office 365, da.

Exista alternative free.

Eu prefer sa muncesc mai putin si mai bine decat sa dau aiurea banii.

Da, inteleg. Cred ca fiecare apeleaza unde se regaseste. Eu nu folosesc,
dar stiu ca programul traduce si facturile in orice limba doresti, in orice
moneda, etc. Mie mi se pare ca economisesc timp si nervi, mi se pare ca asa
pot tine o mai buna evidenta a documentelor, iar clientii imi platesc
online. De aici fac si facturi, chitante, avize, proforme, dintr-un singur
loc. S-a intamplat sa nu ma descurc cu anumite chestii si am putut apela la
ei. La inceput eram incepatoare si stinghera, eram parca pe teren minat ;))
Pana am inteles ce si cum, apoi… totul a fost wonderful. Na, pt mine asta
e solutia perfecta, pt altii poate e excel, cum ai spus, sau alta metoda.
Gasisem undeva la un moment dat de ce facturi online si nu excel sau
tipizate? nu mai stiu unde, dar daca vei cauta, sigur vei gasi raspunsuri.
Eu am putut vorbi doar din experienta mea. Da, o chestie offline e foarte
bine sa ai, cred ca saga poate functiona asa, dar cam din toate programele
online cred ca poti exporta catre saga documentele.
Recunosc ca ma pusesi pe ganduri, dar mi-am revenit repede cand am
reevaluat avantajele a ceea ce folosesc acum :slight_smile:

1 Like

Ok, sa zicem ca ai sute sau mii de facturi pe luna. Ai facturile alea bagate automat si in programul de contabilitate cu aplicatia pe internet? Sau cineva trebuie sa munceasca aiurea ca sa introduca niste date deja existente in contabilitate? Intreb si eu, nu dau cu parul. Nu de alta, dar ar reprezenta mentalitatea aia de care vorbea Florin, “prefer sa muncesc mai mult”, plus “prefer sa dau si niste bani in plus”.

Folosesc Zoho cu $7/luna. Intrasem pe thread pentru ca eram curios de pareri si comparatii cu altele, dar nu cu Excel.
im-done-gif-16

5 Likes

La un volum considerabil de facturi, normal ar fi sa verifici daca solutia de facturare dispune de API, export sau poate suporta deja integrari cu diferite solutii de contabilitate.

SmartBill, de exemplu, are si API si export in Saga. EasyBill, Factureaza.ro au API. Daca utilizezi o solutie cunoscuta de contabilitate, probabil nu esti primul client care cere integrarea, deci sunt sanse mari sa ai integrarea deja functionala.

1 Like

Sigur ca asa ar fi normal. Si sigur ca la un volum cu adevarat mare de facturi (nu neaparat numeric, ci si valoric), de fapt nu se folosesc solutii de-alea.
Exista doua variante folosite: fie se cumpara o solutie integrata care face tot, facturile operand automat atat gestiune cat si contabilitate, fie exista posibilitatea ca firma sa-si dezvolte propriul software care sa faca tot ce le trebuie, facut exact pe specificul lor.

1 Like

Eu folosesc QInvoices, un program de facturare online super ok pentru mine. Interfata este foarte frumoasa, este si usor de folosit.

Ma ajuta ca imi completeaza automat datele clientului (nu le scriu de fiecare data), imi face calculele automat, deci e nemaipomenit.

Daca emiti pana in 5 facturi lunar, atunci este gratuit. Pachetele de licentiere sunt destul de accesibile fata de alte produse de pe piata.

1 Like

Puteai sa spui si ca este facut de tine. :slight_smile:

Este ciudat sa lauzi produsul, facandu-te ca n-ai nicio legatura cu acesta.

6 Likes

Astroturfing attempt :smiley:

Am postat strict din privinta mea de utilizator.
As fi putut sa postez cu denumirea oficiala a programului, dar eu am scris de ce imi este mie util, nu am insiruit tot ce poate sa faca.

@RazvanN ai categorie de promovare #marketplace:prezinta-ti-afacerea nu trebuie să faci reclamă mascată :slight_smile:

(iar faptul că-ți face calcule automat și-ți completează datele clientului… wow, astea da features la un program de facturare!)

6 Likes

Nu este reclama mascata, vad multe linkuri catre programe de facturare. Doar asta este topicul, nu? (Voi ce sistem de emitere a facturilor folositi?)