Voi folosiți Discord?

Dacă folosiți Slack și sunteți pe punctul de a atinge limitele gratuite (căutare, fișiere etc), vă propun să încercați Discord. Câteva avantaje:

  • Varianta gratuită are doar limite vizuale (e.g. nu poți pune avatar animat). Singura limită de funcționalitate este limita de fișiere uploadate: 8mb/fișier, dar nu am găsit să fie vreo limită totală a fișierelor urcate (scrie aici ce primești pentru 5$/lună sau 50$/an);
  • Varianta plătită este per utilizator. Adică dacă ai 100 de oameni în echipă și vrei să ai doar 5 utilizatori plătiți, poți face și asta!
  • Spre deosebire de Slack, unde ai echipe, în Discord ai servere, iar conectarea la un server nu necesită înregistrarea unui noi cont (eu am vreo 10 conturi pe Slack…)
  • Are un sistem mult mai eficient de invitații: un link :smiley:
  • Are suport de voce excelent, fără vreo limită de utilizatori.
  • Nu am încercat, dar știe și screensharing (pa pa Skype!)
  • Se integrează cu gitlab (și probabil cu github & co), dar este nevoie de o șmecherie nedocumentată.
  • Mult, mult mai snappy decât slack.
  • Are dark theme :smiley:

Integrarea cu GitLab, Github etc

Când se generează un webhook (click 2 pe canal => edit => webhook), linkul arată ceva de genul ăsta:

https://discordapp.com/api/webhooks/535799781093325382/uzCUX5x_AHcYENfncsuieQ5-X_nsOcyNLZF4vEqwdl2urHvxlFkmAFwezu-pd0ScXX6I

Ei bine… se adaugă un /slack la tot cârnatul ăsta:

https://discordapp.com/api/webhooks/535799781093325382/uzCUX5x_AHcYENfncsuieQ5-X_nsOcyNLZF4vEqwdl2urHvxlFkmAFwezu-pd0ScXX6I/slack

Și se poate folosi linkul ăsta. Inclusiv folosind exemplul din documentația Slack :smiley:

curl -X POST --data-urlencode "payload={\"channel\": \"#zzzz\", \"username\": \"webhookbot\", \"text\": \"This is posted to #zzzz and comes from a bot named webhookbot.\", \"icon_emoji\": \":ghost:\"}" https://hooks.slack.com/services/xxx/B8XDAE6PJ/xxxx

=>

curl -X POST --data-urlencode "payload={\"channel\": \"#zzzz\", \"username\": \"webhookbot\", \"text\": \"This is posted to #zzzz and comes from a bot named webhookbot.\", \"icon_emoji\": \":ghost:\"}" https://discordapp.com/api/webhooks/535799781093325382/uzCUX5x_AHcYENfncsuieQ5-X_nsOcyNLZF4vEqwdl2urHvxlFkmAFwezu-pd0ScXX6I/slack

Abia l-am descoperit, sunt destul de încântat de el. :slight_smile:

7 Likes

Maybe Devforum chat ? :smiley:

Am mai avut discuția asta: DevForum pe Slack.

Atunci am zis că e o idee proastă. La fel zic și acum. :smiley: Împărțim o activitate și-așa nu foarte intensă pe mai multe canale? Ce ar putea merge rău? :slight_smile:

3 Likes

Am inteles !

Ce-i drept dicutia este veche pt mine. M-am inregisrat in aprilie 2016, iar discutia este din 2015
:smiley:

Discord e superb din foarte multe puncte de vedere. Îl folosesc la game development, pe canalul nostru au un bot care îți răspunde la întrebări din documentație. Ai code formatting, search instant cu jump to, introduce automat video-uri, gif-uri, are upload, folosește puține resurse, voice chat-ul, video chatul și screen sharing-ul e ok…

În viitor 100% o să fie integrare cu vs,vscode și atom la live share, adică vei putea da join pe profilul cuiva și dacă acceptă îi vei putea edita codul în timp real. Mind f*ck.

Nu cred că ar activa destui pe devforum, suntem prea puțini.

1 Like

Am observat un bug (feature?) ciudat la Discord: dacă apăs pe , aplicația se duce în tray. Dacă apăs ALT+F4 aplicația este închisă de tot. Se rezolvă cu un simplu script Autohotkey:

#If WinActive("ahk_exe Discord.exe")
  !F4::WinHide
  ^w::WinHide
#IfWinActive

Pare minunat Discord. La birou folosim doar Skype, poate din cauză că echipa este mică. Iar Skype este groaznic: nu primesc unele notificări, istoricul este păstrat pe calculator și îl pierd dacă formatez pc-ul.

In plus descarca fisierele in locuri dubioase(Appdata parca)
Cred ca se poate modifica
Noi folosim Teams si Slack(mai sunt cativa care il folosesc)
Teams este inclus in office 365

Il folosesc de mult timp :slight_smile: (l-am mentionat in 2016 pe forum aici).
De cateva zile am inceput sa ma informez de crypto mai mult si observ adoptie din ce in ce mai mare si din comunitatile crypto.

Apropo, cel mai usor mod ca sa faci un bot pentru discord este prin nodejs si websockets, si gasiti usor boti open-source pe github. E foarte friendly pentru developeri. Are si ceva adoptie si in domeniul asta, canalul oficial pentru platforma de forum Flarum este pe discord.

Discord = cel mai misto software pe care l-am folosit pana acum. Niciodata nu am vazut vreun bug. Changelog foarte misto (video cu animatii + blog post). Foarte multa functionalitate si customizare.
Atat de misto e facut incat in timp ce esti intr-un canal audio, daca observi lag (deelay) si esti admin, poti schimba regiunea serverului folosit pentru conferinta, instant. In mai putin de o secunda toata lumea din acea camera audio trece automat pe noul server.

PS: Daca cumperi Nitro poti face screen share si in rezolutiile 720p/60fps si 1080p/30fps. Cred ca planul free e limitat la 720p/30fps.

1 Like

Nu este offtopic !