Voi postati coduri pe CodePen?Ce parere aveti de CodePen?

Am cont pe CodPen si nu ma folosesc de el.
Este foarte adevarat,ca nici nu stiu sa fac un cod de JavaScript cap coada.Pe CodePen sunt 3 mari clase:HTML,PHP si JavaScript.Unii useri chiar au talent de a scrie cod.
Marea majoritate a coduriilor,sunt HTML si CSS.

Ma gandeam sa fac copy/paste si sa modific putin codul pe Sublime Text.S-ar putea ca CodePen,sa stie ce coduri se incarca la fiecare user si sa-mi blocheze codul rescris de mine.Nu stiu exact acest lucru.Asa imi place foarte mult cum sunt facute in 3D,nimic de zis.

Voi ce parere aveti de CodePen?

1 Like

Da, deobicei, cand caut cum se face ceva si e pe CodePen un exemplu, il iau si-l simplific pe cat posibil, ca sa inteleg cum functioneaza css-ul in situatia data, dupa care incerc sa-l aduc la o forma cat mai “decenta”… Am dat link-ul de forked pentru ca in lista respectiva sunt majoritatea lucrurilor pe care le-am gasit interesante, la momentul gasirii lor.
http://codepen.io/SapioiT/pens/forked/
Spre exemplu, ultimul fork a fost de la asta si am ajuns la asta (intitulat “Punched card coding: the secret of interactive email”).

Plus de-asta, nu-ti trebuie css-preprocessor, au ei integrat, deci pot scrie css de preprocesat si vad totul live, fara sa am preprocesorul introdus in cod, dar folosit. Valabil si pentru preprocesoare de html.

Side Note: Daca vreti sa vedeti cum ar arata codul css actual folosind less, eu am gasit css2less.co (pentru ca less.js poate fi inserat in pagina, in loc de instalat pe hosting), cand cautam sa vad cat de multe probleme pot rezolva folosind un CSSpreprocesor, practic.

1 Like

Parerea mea despre CodePen si restul de site-uri de genul:

Am monitor de 24" @1920x1080 si NU vad absolut nimic in rahaturile alea. sunt patratele mici si inguste care mai rau te incurca decat sa fie utile.

Da-mi la orice ora un Gist a lu Github sau Snippet la Bitbucket. Sunt mult mai utile

1 Like

15.6" @1920x1080p si n-am idee despre ce “patrate mici si unguste” zici… cele din dreapta? Well, you can resize them as big or small as you will… or you have space to…