VoltDB, o bază de date NewSQL foarte interesantă

Pentru că mi-e lene să scriu o descriere largă, o să pun linkuri şi copy paste.

Ideea de bază este că suportă SQL, este ACID-compliant, are tranzacţii, e destul de solidă, a trecut teste la care altele au sughiţat şi este dezvoltată plecând de la ideea de scalabilitate uşoară. Nu ai nevoie musai de NoSQL dacă vrei viteză şi scalabilitate. În plus, aici ai şi consistenţă.

Dacă v-am făcut curioşi, intraţi şi voi pe site-ul oficial să vedeţi ce şi cum. Alături de CockroachDB, este una din bazele de date care mi-a captat atenţia. Este deja folosită în producţie.

Descriere:

VoltDB is an in-memory database designed by several well-known database system researchers, including A.C.M. Turing Award winner Michael Stonebraker (who was involved in Ingres and POSTGRES), Sam Madden, and Daniel Abadi. It is an ACID-compliant RDBMS which uses a shared nothing architecture.

Performanţe:

VoltDB a rezistat la cel mai dur test pentru bazele de date: Jepsen: VoltDB 6.3

1 Like

ca de obicei: https://voltdb.com/products/editions

  • you really want to use it - we have the Enterprise edition (this will cost you)
  • we also have the Community Edition but with a nice (A)GPL license and limited tools/functionality so that you literally cannot use it for something serious unless is FOSS

Păi e folosită prin industria financiară, advertising ş.a. unde oamenii îşi permit să sară cu banul, dar vor suport şi garanţii.

Unul din fondatori este Michael Stonebraker, sunt multe prezentari pe YouTube interesante in care discuta de ce miscarea NoSQL nu este atat de adoptata in enterprise.

Fiecare baza de date este dezvoltata pt. a rezolva o problema intr-un anumit sector, nu sunt dezvoltate pt. “one size fits all”.

2 Likes

La fel si postgres insa nu vezi asa ceva pe site-ul lor plus acum ceva ani buni in urma deja erau la nivelul lui Oracle ca features (ale caror licente costa quite a lot si la fel sunt folosite in industria financiara probl. mai mult ca Volt).

Really, that’s your argument @Vlad_Radu?

Argumentul tău fiind că dacă PostgreSQL e moka, toate bazele de date trebuie să fie moka?

E foarte simplu, ai nevoie de ce oferă ei şi ai bani, bine. Dacă nu, poţi încerca să rezolvi problema altcumva.

1 Like

:facepalm:

1 Like