Vps Centos 6 Ip

Salut, am un VPS cu centos 6, acum 5 minute i-am reinstalat OS-ul, fresh install->minimal. Am instalat Zpanel si am facut ns-urile pe ip-ul public, totul functioneaza corect. Intrebarea mea ar fi: la pachetul cumparat, am 6 ip-uri, care unul din ele este primar,cum as putea folosi si pe celelalte?

Am auzit ca ar trebui creat alt eth, cu fiecare ip , insa nu stiu sigur daca asta este solutia.
Vroiam ca ns1 si ns2 sa fie pe IP-uri diferite, insa in acest panou de control, imi apare doar cel primar(shared). In solusvm, apar si celelalte.

Cred ca avem acelasi vps, IP Systems cumva ? :smiley:
Daca reusesti sa te conectezi prin ssh la vps prin toate ipurile respective inseamna ca toate configuratiile sunt corecte.
In panoul de control pe care il folosesti trebuie sa selectezi un ip diferit pentru fiecare domeniu in parte, asta ajuta la SEO din cate am inteles…

Nu, am din alta parte.

“In panoul de control pe care il folosesti trebuie sa selectezi un ip diferit pentru fiecare domeniu in parte” asta inseamna ip dedicat, insa nu-mi apar aceste IP-uri.

Te poti conecta la server prin toate ipurile ?
Cauta pe siteul providerului mai multe informatii, ar trebui sa iti ofere ei documentatie in legatura cu cum sa le configurezi. Iar daca sunt configurate deja, panoul de control ar trebui sa le detecteze. Daca nu le detecteaza ar trebuie sa verifici documentatia oficiala, sau ceva forumuri.

Nu !
89.45.167.106 (primary)
89.45.167.107
89.45.167.108
89.45.167.109
89.45.167.126
89.45.167.127

Doar cel primary functioneaza…

Deschide un ticket de suport la firma de unde ai cumparat vps-ul, ar trebui sa ti-l configureze ei sau macar sa iti ofere niste instructiuni de configurare.

E unmanaged, si suportul de la firma lasa de dorit…O sa vad ce pot face.

Dacă suportul lasă de dorit la operațiuni relativ simple (presupun că-i o chestie simplă), ce crezi că se va întâmpla dacă vei avea probleme serioase?

De la ce firmă l-ai luat și cât plătești?

Daca iti mai spun ceva…mi-au zis ca imi pun DirectAdmin panoul gratuit, adica il instaleaza ei, tot ce trebuie. Asa a fost, insa cand m-am uitat mai atent era nulled … ! Am zis ca este ok, mi-am bagat nasul in boot, cand am dat restart la vps, si ce crezi ca am vazut? erau doua sisteme linux, unul peste altul … Platesc 15 euro lunar. (1gb ram,40hdd,trafic necontorizat).

Păi și nu ne spui despre ce firmă e vorba? :smile:

Uite, ai credit $10 dacă te înregistrezi la DigitalOcean. Planurile tarifare și dotările sunt așa:

(dacă faptul că ți-au instalat EI un script nulled nu îți ridică un mare semn de întrebare… nu știu ce altceva ar putea să o facă…)

1 Like

Nu pot sa dau nume, ma feresc de asa ceva. Poate am gresit eu undeva,poate nu inteleg eu :slight_smile: . Ms de link,cand imi expira unde sunt acum, am sa incerc.

Daca dati un whois pe ip-ul asta puteti afla usor. Personal n-am auzit de ei dar cred ca ti-ar fi mai usor cum spunea @iamntz la digital ocean.

Bravo, e mai fairplay asa ! :smiley:

Eu am de la ipsystemsltd.com la 12$ pe an 1 gb ram, 1 cpu si 10 gb stocare ssd, cu tot cu 6 ipuri. Totul e configurat si merge perfect. (link referral aici)

Bineinteles digitalocean mi se pare cel mai ok, dar pentru teste si pentru joaca recomand ipsystems. :smiley:

1000GB Bandwidth Asta pe an sau lunar?

Se pare ca e banda pe an ca am 400mb consumati si luna asta nu l-am folosit.
Nu m-am gandit la asta pana acum. Le trimit un ticket de suport sa ma lamuresc.

Asta chiar e o problema :)) :grinning:

Nu. Banda este pe luna. Aseara aveam 400 mb consumati, acum am 500 mb consumati, pentru ca serverul tot comunica cu keymetrics non-stop. Daca era pe an acum probabil era consumata toata banda :))

Este okay, daca se va mentine asa, vei putea functiona o luna de zile fara probleme.

Si Zpanel asta nu stie sa-ti creeze alias-uri singur? Gen undeva sa bagi ip-urile si sa-ti faca el?
Daca nu, poti sa faci manual in /etc/network/interfaces
si le va chema eth0:1 eth0:2 s.a.m.d.
si cand ai terminat, restartezi networing
sudo service network restart