VPS in Cluj: 2GB RAM, 20GB SSD NVMe, retea fibra 40G, $3 / luna

Salut,

Avem o lansare mai deosebita, din punctul de vedere al hardware-ului, al locatiei, al preturilor si al istoriei noastre.
Astfel imi permit sa va scriu.

Dupa 10 IntoVPS revine in Cluj

Am lansat serviciul IntoVPS acum 10 ani cu servere in Cluj, prin 2012 am mutat clientii in Bucuresti.
Astazi ne intoarcem in Cluj (cu echipamente, noi nu am plecat niciodata :slight_smile: ).

Pastram si dezvoltam celalte locatii: Bucuresti, Londra, Amsterdam, Dallas, Fremont.

Centrul de date

  • GTS Cluj, centru de tier III
  • GTS e parte a grupului Deutsche Telekom
  • conectivitatea e oferita de GTS

Hardware

  • CPU: 2 x Intel® Xeon® Silver 4116, 12 cores, up to 3.00Ghz
  • RAM: 256GB ECC DDR4@2666Mhz
  • Storage: 4 x Samsung PM983 OEM U.2 NVMe - 1.92TB in RAID10
  • Local network: 2 x 40G fibre channel bond
  • 1Gbps internet uplink
  • RAID10

Rețea

Oferta

VPS-urile din Cuj au o reducere recurenta de 40%. Astfel pachetul de baza e:

Pachet M2 Cluj:

  • 2GB RAM
  • 20GB NVMe SSD
  • 1TB trafic
  • 1 vCPU core
  • 1 IPv4
  • /64 IPv6
  • virtualizare KVM
  • Licentă DirectAdmin inclusă gratuit!

$3 / lună sau $0.0045 / oră

Pentru activarea licentei DirectAdmin este necesar ca VPS-ului să fie platit pe o luna intreaga (nu doar pe ora).

Lista completa de pachete: https://intovps.com/all-plans.html

In curand: storage mare pe SATA disponibil ca bloc device si Swift object storage (a la S3).

9 Likes

oferta se aplica si pt VPS windows cu locatie Bucuresti?ms

Reducerea de 40% e numai in Cluj. Restul sunt cu pret standard: Bucuresti, Londra, Amsterdam, Dallas, Fremonet.

1 Like

Suficient pentru câteva tab-uri de Chrome? :crazy_face:

Acum, pe o notă ceva mai serioasă: cred că sunteți printre puținii (singurii?) care dau detalii despre datacenter. Kudos.

Poate că ar fi o treabă să încercați o serie de articole pe blog mai tech, în care prezentați mai pe larg părți din datacenter, care a fost raționamentul pentru acel layout specific al datacenterului șamd.

1 Like

Mulțumim.

Într-adevăr am săpat o vreme configurări, drivere, arhitecturi etc.

De ex. să ducă două plăci de rețea 40G configurate în bonding 70Gbs (!) ia o vreme cu drivere și setări speciale.

Zilele trecute am făcut upgrade la software-ul (Cumulus Linux) de pe switchuri pe rând pe cele două switchuri, cu reboot pe rând și fără să pice deloc rețeua. :slight_smile:

1 Like

MLAG, right?
De ce nu o arhitectura L3 cu Spine/Leaf si BGP unnumbered, daca tot aveti Cumulus? Leaf de 25G si Spine de 100G.

Felicitari, oricum.

1 Like

Da, se folosește MLAG.

Mulțumim :smile:

1 Like

Am facut un vps de test.
Cateva informatii despre cum functioneaza si cum e integrat sistemul:
Din interfata de client (WHMCS) comanzi serviciul “OpenStack Cloud”, 42.10 lei, care il platesti o singura data (am platit prin paypal 11.90 USD - preturile listate sunt fara tva). Plata se confirma imediat, apoi ai optiunea de Login in Fleio (care este un panou de control pentru vps, foarte asemanator cu panoul digitalocean). Acolo ti s-a adaugat credit 10$, credit cu care cumperi vpsuri si ti se retrag bani din cont cu ora. Deci poti inchiria un vps pentru cateva ore de test. Daca mai ai nevoie de credit nu poti adauga din panoul asta, trebuie sa te intorci la panoul de client whmcs.
Adaugi cheie ssh, creezi vps cu o imagine standard sau uploadata de tine:
image
VPS-ul se creeaza foarte repede si te poti loga aproape imediat.
Mi se pare misto ca are si dns zones, deci poti adauga un domeniu si faci dnsurile direct din panou, are security groups daca vrei sa securizezi mai multe servere deodata, consola vnc daca nu te poti conecta prin ssh sau daca vrei sa instalezi alt os (web-based prin noVNC). Si poti face resize fara sa pierzi datele.
Misto. Imi place. :+1:
Singurul feedback momentan, cred ca sunt prea putine sisteme de operare in lista aia. Si ar fii bine sa fie si Ubuntu 19.04 in lista.

3 Likes

Mulțumim de feedback!

Mai adăugăm imagini. Acum lucrăm să refacem imaginea de Windows, de asta lipsește în Cluj, urmează Debian 10, Ubuntu 19 și altele.

Mai avem câteva sisteme care depinde de WHMCS. Urmează să ne mutăm complet în Fleio și să facem utilizarea mai facilă.

PS: astăzi a fost un fiber cut în rețeaua GTS și au funcționat pe o buclă de rezervă, de asta au fost latențe crescute cu ~30ms.

1 Like

Pretul si infrastructura par bune dar mai e de lucru la flow-ul de utilizare (de ex. faptul ca trebuie sa deschizi ticket ca sa ceri licenta de directadmin - care e musai pe un anume ip).

Intr-adevar, planul este sa inlocuim WHMCS complet cu Fleio si va fi mai usor de lucrat pentru clienti.