Vps Unmanaged (centos 6.4)

Salut, de curand mi-am luat un vps XEN de la o firma din romania, fara administrare,deoarece administrarea acestuia era de 2x cat pretul lui. Acum baietii mi-au pus un SolusVm, unde-mi specifica ca unul din cele 6 ip-uri alocate este primar. Fiind prima data cand am asa ceva, i-am intrebat: ‘Ce urmeaza acum’? Ma gandeam ca la o intrebare simpla imi pot raspunde, de exemplu : ‘apache + mysql’ ,etc…Ei bine, n-au raspuns, si poate ca asta e si corect. Dar problema nu e asta, problema este ca atunci cand incerc sa dau ping la acel ip, este mort. M-am logat in cele din urma prin VNC, am pus centos-ul de pe cd-ul din vps, si am dat drumul la treaba. Acum va intreb pe voi, ce trebuie facut?
Instalez apache, apoi mysql si eventual un cpanel?Eu vreau doar sa-mi gazduiesc site-ul, nimic mai mult.

Si nu stiu unde ma pot loga cu putty, niciunul din acele ip-uri nu functioneaza. Multumesc !

Ai ssh-ul pe centos instalat si configurat?

EDIT: Cel mai probabil au un cost per ticket sau per interventie in functie de numarul de ore. Eu, personal, as plati un astfel de ticket pentru inceput sa imi instaleze/seteze tot ce am nevoie dupa care l-as administra singur.

Ruleaza comanda:
/sbin/ifconfig
ar trebui sa-ti arate detaliile despre setarile de retea ale masinii tale.

comanda:
iptables -L
iti arata firewall settings, poate filtreaza acolo pachetele de ssh/icmp(ping).

Daca totul e okay:
ssh user@ip
Note: root login may be disabled si atunci tre sa folosesti alt user pentru ssh.

Daca totul e curat si tot nu merge -> ping firma sa-ti deschida portul de ssh:22/http:80 catre masina ta.

Pentru instalare Apache, PHP and suite, iti recomand cu caldura hinturile si tutorialele de pe: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-linux-apache-mysql-php-lamp-stack-on-centos-6

Eu, dacă aș fi în situația de a vrea doar sa-mi gazduiesc site-ul, nimic mai mult, mi-aș lua ceva shared și aș scăpa de stres. :smile:

4 Likes

Deja detin si asa ceva, dar am nevoie de ffmpeg si altele, pentru prelucrare media, iar shared-ul nu-mi ofera asa ceva, din cauza binelor cunoscute probleme la aceste module, utilizare intensa a CPU-ului.