Vreau sa dezvolt o platforma de advertising [ ads network]

Buna seara,

Am rugamintea sa imi spune-ti ce experienta aveti in acest domeniu si daca sunteti interesat sa lucrati intr-un astfel de proiect ca si dezvoltator.

A lucrat cineva la astfel de platforme?

Pot da niste exemple de platforme care le-am vazut pe warriorforum …

Se castiga bani din asa ceva?

Tip Colaborare full time
Remote sau on site - Iasi , dar nu e neaparat sa fi aici
Experiența necesară,PhP OOP ; Node.Js ; Angular.Js ; Ajax ; MongoDb; Mysql etc. ptr o platforma de advertising
Responsabilitățile și beneficiile angajatului: Salar lunar + posibilitate de bonusuri sau plata la taskuri
Modalități de contact : [email protected]

1 Like

Nu imi e clar daca tu vrei:

  • sa angajezi un dezvoltator sa lucreze la un astfel de proiect ?
    sau
  • sa cauti un partener care sa dezvolte - gratis - un astfel de proiect ?
    sau
  • cauti sfaturi vizavi viabilitatea unui astfel de proiect ?
2 Likes

sanse zero sa faci bani. sunt doar rechini care ucid pe oricine intra.
rechini -> google, facebook, twitter, microsoft, yahoo

1 Like

[quote=“undo, post:2, topic:2176”]
Nu imi e clar daca tu vrei
[/quote]Cred ca vrea un ads network pe care sa-l foloseasca in propria retea de site-uri… adica ia reclame de la servicii de genul si de la terte parti si le adauga in reteaua sa, incercand sa scoata ceva profit… prin faptul ca nu toate site-urile reusesc sa fie partenere AdSense, etc.

Daca e cum a spus Sapioit intamplator am experienta in domeniul asta…

Totul depinde daca ai advertiseri la care sa le vinzi reclama la preturi peste cele oferite tie de AdSense…

1 Like

M-ar interesa si pe mine informatiile respective. Desi nu cred ca voi face prea curand un script de genul, nu se stie niciodata…

exista DFP (doubleclick for publishers) ca solutie tehnica
adica cu DFP poti seta spatii de reclama si apoi programa campanii in ele cu diverse criterii si optiuni

2 Likes

Caut sa angajez persoane ca sa realizez o astfel de platforma

Sa stii, ca , cunosc firme care au astfel de platforme si genereaza 4000 $ + / luna

1 Like

Cred că e loc pentu toți. Ca să te bage Google sau Facebook în seamă va trebui să ajungi la câteva zeci/sute de mii lunar.

În cazul în care n-ai uitat să pui o cifră (ori înainte ori la coadă), 4k/lună este o sumă infimă (și probabil insuficientă). Ar fi suma plătită unui programator care îți va face o arhitectură cât de cât, astfel încât atunci când vei avea de zece ori mai mult trafic nu va trebui să refaci o aplicație care nu poate susține creșterea. (adică să eviți problema avută de Twitter)

Plus că mai ai nevoie de hosting. De un sysadmin. De promovare. De contabil. De un jurist. De taxe plătite.

2 Likes

Idei, propuneri ?

Vrea cineva sa se implice in dezvoltarea unui astfel de proiect?

1 Like

SI eu sunt interesat…

Edit: PayPerView? PayPerClick? PayPerAction? (recomand primele doua)

Eu zic sa integram toate (metionate de tine ) PPV/PPC/PPA.

Deci daca te intereseaza -> datcu.marian - skype

1 Like

Am o eroare la skype… o sa incerc sa-l reinstalez, cat de curand…

Aside that, sunt student, deci nu am timp de development de proiecte personale… cel putin nu pana nu iau restantele…

Ok, si la cam cate views /zi te astepti? Sau cate mii (miliarde) de useri? Umpic de refactoring si uneori re-making rezolva tot…

salut, daca ai ceva specificatii… si mai e valabil anuntul… da-mi un semn pe YM: angel_petrescu sau Skype: angel.petrescu. o zi buna.

Ma gandesc ca se poate aplica machine learning la ads si recommandation systems, am tinut o mica prezentare despre machine learning in seara asta la birou, in care am facut o clasificare a algoritmilor de machine learning si cateva exemple de aplicatii inteligente bazate pe machine learning.

Edit: Cele mai multe aplicatii se concentreaza pe user experience dar nu pot fi considerate aplicatii inteligente, nu au un brain, de aceea multe dintre ele nu isi ating utilitatea si dispar de pe piata spre deosebire de gigantii care folosesc machine learning pentru a construi un brain pentru aplicatiile lor si invata din comportamentul userilor, aici se face diferenta, si aici imi vin in minte giganti google, facebook si mai nou si microsoft care se indreapta spre acest trend prin bing si cortana.

Se poate downloada un PDF care dezbate problema asta, ads, de la facebook research
https://research.facebook.com/publications/758569837499391/practical-lessons-from-predicting-clicks-on-ads-at-facebook/

1 Like

Ma intreb de ce nu exista un framework de advertising bazat pe machine learning open source, exista doar solutii propietare closed pe care le poti consuma ca si SAAS, ne gandim cum am putea aplica machine learning la proiectul care lucram si o idee a fost sa implementam Screach Ads bazat pe machine learning si sa construim, train model de machine learning folosind date din istoric, inspirat dupa Google Ads.

Ma intreb daca sau mai lovit si altii de problema asta de a implementa un sistem de advertising custom sau daca au intrebat asa ceva. Am gasit urmatoarea intrebare pe quora:
https://www.quora.com/What-machine-learning-algorithms-are-used-for-internet-advertising

Un exemplu cu un tool care imi place mie foarte mult Azure Machine Learning Studio:
https://blogs.technet.microsoft.com/machinelearning/2015/11/03/using-azure-ml-to-build-clickthrough-prediction-models/

Problema e un pic diferita in cazul nostru ca reclamele sunt afisate pe display-uri in locuri publice si nu se da click pe ads cum e in cazul clasic, ma intreb cum poti evalua daca o reclama a avut succes sau nu.

[quote=“adavidoaiei, post:20, topic:2176”]
Problema e un pic diferita in cazul nostru ca reclamele sunt afisate pe display-uri in locuri publice si nu se da click pe ads cum e in cazul clasic, ma intreb cum poti evalua daca o reclama a avut succes sau nu.
[/quote]Un cod de reducere generat random, utilizabil in urmatoarea zi doar? Atat numai ca vei putea vedea rezultatele doar o data la o anumita perioada de timp, cand se verifica folosirea codurilor de reducere.

1 Like

Caut oameni in continuare