VSCode - inlocuire tab cu spatii in toate fisierele

Va salut!

A reusit cineva sa inlocuiasca taburile cu spatii intr-un proiect? (nu ma refer la un singur fisier, ci la intregul proiect) Am cautat, iar singura varianta pe care am gasit-o este sa fac search dupa \t si sa ii dau replace cu spatii. Problema este ca imi strica aspectul codului in anumite locuri.

Exemplu:

din asa - image
mi-l face asa - image

Pe aceeasi linie - aveti idee cum inlocuiesc in tot proiectul LF cu CRLF ??

Gracias :*

Păi ăsta e motivul pentru care spațiile sunt mai bune decât tab-urile :smiley:

În aș verifica mărimea optimă a tab-ului folosit (e.g. \t = 4 spații) și aș face un search/replace.


(alinierea aia oricum nu este cea mai strălucită idee că bușește diff-uri razna; e.g. ce faci dacă ai o cheie în array și mai lungă? Aliniezi alte zece linii?)

1 Like

Faza e ca TAB-urile au mărime variabilă (în funcţie de context), nu le poţi da search/replace pur şi simplu, că nu ştii câte spaţii să pui. Cel mai probabil va trebui să foloseşti un utilitar oarecare pentru formatare automată, cum e clang-format pentru C/C++ (posibil să funcţioneze decent şi pentru alte limbaje de tip curly-bracket).

1 Like

Salut. O posibila solutie ar fi Prettier setat pe ‘format on save’. Tot prin setarile pluginului exista si ‘replace TAB with 2(sau cate vrei tu) spaces’.Apoi deschizi fisierele proiectului si ctrl + s fara sa aduci nici o modificare.

2 Likes

Salut. Nu mă ajută prea mult, ținând cont că am câteva mii de fișiere :)) mă gândeam la ceva automatizat.

Mulțumesc pentru răspuns :slight_smile:

iti recomand PHP-CS-Fixer, iti pui regulile care te intereseaza si il poti rula pe tot proiectul.
Pentru ce te intereseaza vezi @indentation_type.

Nu e ceva ce ar trebui sa faci la nivel de IDE, foloseste un git hook cu un formatter.

In rest vezi expand/unexpand

2 Likes