Web design si front end developer ...diferente

Salutare as dori sa va adresez urmatoarea intrebare. De ceva timp(nu numai eu…si altii o patesc)tot vad pe siteu uri de joburi la joburi de web designer si front end developer aceleasi cerinte si anume (html,xhtml,photoshop,css,sass,javascript,server side,sql).1.)Asadar vazand tot mai multe joburi asa am ajuns la o incurcatura asa ca va intreb pe voi care e diferenta dintre web designer si front end developer?Daca este o diferenta(daca este…)atunci de ce nu sunt diferentiate sarciniile unui web designer de cele ale unui front end developer?(acest lucru chiar creeaza o mare confuzie pentru cine citeste cv urile).

La nivel general, asa e cum scrie pe google, dar
(eu nu am prea multa experienta, am lucrat doar in doua firme, care teoretic faceau cam acelasi lucru, dar cu doua organizari diferite). Si anume intr-un loc cel care crea designul facea si partea de front-end development, iar pentru back-end erau altii, iar in alt loc unul facea design-ul si atat, altii front-end si altii back-end. Pare ca unii amesteca putin aceste doua joburi. Acuma, ce sa zic, intrebi si tu, ce vrea omul mai precis :slight_smile: Pace

1 Like

Iti dau un exemplu. Web Designer = poate insemna doar lucrul in photoshop sau alt program din suita adobe pri altceva pentru mockups. El nu e obligat sa cunoasca vreun limbaj de programare desi ar fii util daca ar mai mai stii cate ceva. Web “developerul” pune schita din photoshop in aplicare folosind HTML, CSS, JavaScript, PHP etc.
Web developer poate sa lucreze ca front end sau backend. Partea pe care o vezi e front end iar partea care lucreaza in spate (bussines logic) e back end. Cam asa am inteles eu cu toate ca pe la noi se cam incurca web designer cu web developer si diferenta e mare.
Pentru mine web designer = cel care face schita, desenul, imaginea a ceea ce va fi pus in practica.
Daca gresesc cu ceva, sa ma corecteze careva

1 Like

Front end developer ca si pozitie se refera mai mult la un programator care stie si grafica si programare la un nivel mai serios. Probabil trebuie sa stii sa faci design-ul la o interfata, dar nu vei fi pus in aceasta situatie in majoritatea cazurilor ci va trebui sa scrii codul pentru un design/o animatie creata de un designer.

De exemplu degeaba pui un web designer care lucreaza in photoshop si iti converteste teme cu bootstrap sa iti faca un chart animat in canvas cu date de la 10 api-uri diferite fara sa foloseasca vreo librarie. Un front end developer e de asteptat sa iti poata scrie orice librarie pe care o gasesti pentru jquery de la 0 daca este necesar si sa il integreze in orice sistem.