Web Developer în Cluj (PHP/mySQL)

Salutare ! Vreau sa ma relochez in Cluj Napoca deoarece din toamna incep facultatea si vreau sa ma si angajez ca developer web.

Daca ma puteti ajuta cu niste recomandari, daca stiti o firma care recruteaza v-as ramane recunoscator.

Maine vreau sa fac un drum in Cluj si sa particip si la interviuri daca se poate.

Numai bine !

1 Like

Aș zice că ar fi util să dai mai multe detalii despre ce știi să faci. Limbaje, chestii. Web Develper este ceva mult prea vag pentru a fi relevant (e.g. Node? PHP? Ruby? Altceva? )

sunt tone de joburi pe site-urile de joburi legate de web developer (chiar si pentru cluj) ca sa nu mai spun pe comunitatile de fb sau alte site-uri similare.
te-ai obosit macar sa cauti online?

@Birkoff: dacă ai fi pe punctul de a te angaja ai avea încredere recomandările venite dintr-un grup de FB pe care tocmai ai intrat, pe ejobs.ro sau pe un forum pe care ești membru de jumătate de an și știi că majoritatea membrilor lucrează în domeniu?

Am cautat pe ejobs si bestjobs, sunt cam putine pentru Cluj, dar am facut rost de 2 interviuri, dar mi se pare cam putin si daca tot vin de la asa distanta mare pana in Cluj nu vreau sa dau banii aiurea pe benzina. Sunt sigur pe cunostintele mele si nu imi fac probleme, dar totusi, vreau sa ma asigur ca plec cu un loc de munca.

Experienta mea: PHP, MySQL, HTML, CSS, jQuery.
Incepator in Laravel, AngularJS, Magento, Opencart.

Am dezvoltat magazine online, jocuri browser-based, framework propriu MVC, site-uri de turism, etc. Daca mai sunt intrebari pot raspunde cu mare placere.

Ma descurc foarte bine cand e vorba sa invat ceva nou, deci nu ar fi o problema sa ma adaptez la ce mi se cere, chiar daca nu stapanesc bine, ma stiu documenta.

1 Like

in principiu, daca vreau sa ma angajez, studiez ofertele, ma documentez despre firma respectiva si apoi trimit cv-ul. Primul pas e sa gasesc intai oferte interesante, si asta am si recomandat, locurile unde personalul de la resurse umane pune ofertele (da le pun si pe fb si alte comunitati de programare de exemplu http://www.phpromania.net/info/job care e o comunitate foarte veche de programatori web si in sectiunea aia vin cei de la resurse umane si pun oferte)

1 Like

in general, un proces de angajare dureaza intre cateva zile si cateva saptamani, in nici un caz nu te duci acolo si gata esti angajat (decat, poate, la firme mici care duc lipsa acuta de oameni)
mai poti incerca pe linkedin, si acolo ai multe sanse sa gasesti firme din cluj, mai ales ca linkedin e reteaua speciala pentru joburi - exemplu https://www.linkedin.com/vsearch/j?rsid=970797481438544474745&keywords=programator+cluj&trk=vsrp_jobs_cluster_header&trkInfo=VSRPsearchId%3A970797481438544474745%2CVSRPcmpt%3Ajobs_cluster

[edit] se pare ca vb cu relatiile mele, tu ai mai postat si prin alte parti si deja aveai o intelegere de job cu cineva din cluj… macar, daca nu iti respecti intelegerile, anunta si tu persoana.

Nu m-am referit sa fiu direct angajat, carte de munca si tot, dar sa am de unde sa aleg, ca degaba merg atata drum ca sa particip la un interviu.

Drumul de maine il am planuit de 1 saptamana.

http://www.phpromania.net/job/cauta/0/3876/cluj.html

Un anunț care expiră pe 29. Iunie. 2015. Pe LinkedIn, în link-ul dat de tine, sunt patru posturi. Unul e Java, unul e .net, altul e UI/UX iar altul… habar n-am ce e aia (Game Economy Designer/Programator)

Nu înțeleg ce ai cu omu’. Poate el vrea să aibă mai multe opțiuni în cazul în care aranjamentele existente nu ies așa cum dorește…

2 Likes

Eu am vorbit cu GarryOne si am spus ca la el voi lucra la firma lui daca totul e totul in regula, dar cum a zis si mai sus, nimic nu e sigur si vreau sa am alternative daca nu iese totul bine.

Cautarea de la phpromania nu functioneaza cum te-ai astepta. Trebuie sa mergi manual din pagina in pagina si sa scanezi cu privirea dupa Cluj, si asa gasesti cateva oferte.
http://www.phpromania.net/job/date/10.html

By the way. Poate o sa iei in considerare si ofertele remote, macar iti maresti orizontul.

Poate or găsi și ei niște programatori să le implementeze o funcționalitate care permite și o astfel de filtrare :smiley:

1 Like

M-am descurcat pana la urma si mi-am gasit. Va multumesc pentru ajutor.

2 Likes

pun si eu o intrebare aici, si daca vrei sa inveti altfel decat online pt ca sunt lucruri pe care nu le intelegi si altfel sunt explicate intr un curs normal, exista variante pentru cluj? bineinteles contra cost

mai nou tot ce ai nevoie gasesti online. Chiar si la facultate iti iei doar bazele, in rest inveti singur, fie din carti sau online.

1 Like

Da, pot sa-ti sugerez ce recomandari am auzit de pe la cunoscuti.Cica cea mai buna scoala de web developing, din Cluj, ar fi aceasta , dar si pretul e pe masura, 1000 euro.

Mai pui 500 de euro si ti-ai platit 2 ani la poli.

E si varianta unui tutore, din cate stiu Birkoff de pe forum oferea un astfel de curs pe Skype.

1 Like