Website nou dedicat freelancerilor - 23lei.ro

Si totusi… cum de nu ai efectiv useri care aiba un feedback in urma colaborari intre client si prestator?
O sa faceti si voi precum se face cu fiverr, unii cumpara sau vand review uri de la useri cu care defapt nu lucreaza… ?

1 Like

Pana acum promovarea de inceput a fost pentru a aduce “freelanceri” pe site. De aseara am inceput difuzarea pe Google si a anunturilor de gen " Cauti un logo, gasesti pe 23lei.ro"
Nu puteam promova pentru cumparatori daca nu aveam servicii pe site. Acum ca s-au mai adunat incepem si promovarea pentru clienti. Am avut pana acum doar 5 comenzi.

1 Like

Dar preturile din IT sunt setate in functie de pretul international, al serviciilor. Spre exemplu, pe Freelancer.com n-o sa vezi media de pret pe care lucreaza romanii in lei, ci in dolari, ori poate euro, dar nu lei. Fiindca desi noi vorbim de un site in romana, preturile ofertite de romani sunt echivalente cu cele oferite de indieni, insa calitatea oferita de romani este net superioara celei oferite de indieni.

Citește încă o dată ce am scris. Nu e vorba de cum taxezi ci de cum te exprimi. Pe freelancer.com eu văd prețurile că sunt notate cu $ nu cu USD.

Poate că și românii ar trebui să folosească LEU nu RON?

Oh, asta ai vrut sa spui…

On-topic:

Stai… vrei sa spui ca nu exista servicii care sa se ocupe de transferul de bani de la user la tine, fara a fi nevoie sa stai la toate acele cozi si sa platesti cat ai platit?

Lasand gluma deoparte, mie imi place fatuca aia care se joaca cu parul. :smile:

2 Likes

Lasand gluma deoparte, mie imi place fatuca aia care se joaca cu parul.

Eu am intrat pe site si doar la asta m-am uitat timp de vreo 2 min LOL.
Nu mi se pare ca are vreo treaba cu freelancing-ul, ci mai degraba cu shopping-ul.

In ceea ce priveste serviciul in sine:
Pagina de start mi se pare extrem de incarcata.
Poate e o chestie de preferinta, dar intotdeauna ma gandesc din perspectiva cuiva care nu e foarte tehnic.
In plus, video-ul ala e nepotrivit si distrage atentia.

La http://23lei.ro/cum-functioneaza/ nu explica doua lucruri esentiale:

  1. cum se trimit si se primesc banii concret,
  2. cat timp ia banilor sa se trimita / primeasca
  3. cum sunt protejati cumparatorul si, in special, vanzatorul, sa nu ia teapa?

Ideea nu e rea, nu e deloc noua, sunt aspecte extrem de importante si greu de implementat astfel incat un serviciu de genul asta sa “decoleze”. Sunt probleme cu care s-au confruntat si se confrunta inca servicii mari si cunoscute.
RentACoder a fost papat de freelancer.com
oDesk + ELance au fost papati de upwork.com

Eu cred ca servicii gen TopTal.com sunt mult mai bune, pentru cumparator in special.

2 Likes

Inca ceva, mie, personal, nu-mi place numele 23lei.ro.
E catchy, dar da o impresie de cheap. Si nu ma refer ca 23 lei inseamna putini bani :smiley:
Mie imi suna mai degraba a shopping, unul cheap.

1 Like

Desi nu eram increzator, vad ca site-ul incepe sa aiba content. Desi inteleg conceptul foarte bine, cred ca trebuie filtrat contentul cat de cat. Adica una e sa agati clienti pentru servicii ulterioare (mai complexe, inclusiv si mai scumpe) si alta este sa zici: “Ridic case din piatra pentru 23 de lei. Intai hai sa vorbim ca sa facem estimarea clara” http://23lei.ro/servicii/aplicatii-desktop/realizez-programe-software-pentru-windows/

1 Like

Realizez programe software si livrez EXE (stand-alone) sau setup.exe daca este un program mai complex.

EXE-ul include ocazional si “functionalitate” extra :smiley:

Nu vand codul sursa!

Corect! Rezista! Nu te vinde ieftin!
Nu ne vindem tara! Codul e numai al tau si al urmasilor si al urmasilor urmasilor tai.

Va multumesc foarte mult pentru tot feedback-ul. Apreciez enorm.
În urmatoarele 5 minute termin de modificat pagina “Cum functioneaza”, asa cum ai sugerat @kilogrammer.

Cat despre -content- …stiu textul la fiecare serviciu, dar daca era sa inlatur toate serviciile ce nu corespund exact cu ce se cere pe site, nu stiu daca mai eram gasit cu google asa cum sunt gasit acum la anumite cuvinte cheie.
Este de inteles ca un Cumparator nu crede fiecare titlu “Ridic case din piatra pentru 23 de lei.” - va intra in contact cu Vanzatorul si mai apoi va comanda daca se intelege cu acesta.

Multumesc inca odata.

1 Like

Te gandesti sa schimbi numele?
Niste sugestii:
RentABrain.ro
PiataDeCreiere.ro :smiley:

1 Like

E o pagină pentru clienţi, nu pentru freelanceri.

Toată lumea ştie că cel mai greu la freelanceri e să ai mai multe proiecte mici decât să ai unul singur mare. Pentru că overhead-ul e ceea ce te omoară (gestiunea proiectului, clienţii, QA, negocieri, facturări, plăţi, discuţii, etc) şi nu munca în sine.

E ipocrit să zici că e pentru freelanceri.
My 2 cents.

2 Likes

O fi de inteles… dar totusi … trebuie sa existe si acel ceva de “23 lei”. Altfel … e doar OLX

3 Likes

Momentan nu sunt ganduri de a schimba numele, ar creea confuzie - fiind inca la inceput cred ca vom ramane cu domeniul actual. Oricum, propunerile tale sunt ingenioase, cred ca ar prinde repede.

@Emanuel_Gug am plecat cu ideea de a aduna la inceput freelanceri si sa “populam” cu mai multe servicii, de acum incet incet ne axam si pe clienti. Pentru Google a fost mai bine asa, nu puteam aduce clienti pe site si sa nu gaseasca mai deloc servicii.

Ma repet, dar va multumesc inca odata pentru opiniile voastre. Tin cont de orice critica / feedback / parere. Sunteti o comunitate de laudat :smile:

2 Likes

Subscriu…

Crede-ma, este mai bine sa schimbi domeniul/numele cand esti la inceput, decat cand esti suficient de mare incat sa te stie lumea drept “23 de lei, second-hand-ul serviciilor online”, in loc de “Piata de creiere, dai un ban dar stai in fata”…
As much as we’d like to think otherwise, we ARE all racist… just some more than the others, however, it’s deeply rooted into our brains…

Just my 2 cents…

1 Like