Website virusat

Salutare,

As avea nevoie de un sfat. Am preluat un site foarte vechi si am pastrat contul de hosting. Am facut un backup, am arhivat fisierele intr-un zip pe care l-am descarcat pe laptop. Antivirusul mi-a gasit un fisier .jpg cu troieni dupa care mi-a pus in carantina arhiva.
Am crezut ca este singurul fisier cu probleme, l-am sters de pe server si am repetat procesul dar se pare ca sunt mai multe fisiere virusate. Cum as putea sa curat arhiva de virusi?
Daca dezarhivez fisierul .zip, fara sa execut nici un fisier, este posibil sa mi se viruseze laptopul? Ma gandesc sa il dezarhivez dupa care sa il scaneze antivirusul si sa puna in carantina toate fisierele problematice.

Ati avut o astfel de situatie?

Un jpeg nu va fi virusat, e probabil ceva shell php cu extensie de jpg si daca ai htacces-ul modificat pe server atunci jpeg-ul va fi interpretat ca si executabil.

Nu ai ce virusi sa iei daca nu rulezi un executabil .exe.

Virusat… poate nu. Dar nu subestima vulnerabilităţile din bibliotecile care citesc formatele jpg/png/pdf/etc, de exemplu ceva de genul ăsta.

2 Likes

Teoretic nu se intampla nimic daca nu executi, dar ca sa fii sigur poti face asta intr-o masina virtuala.

2 Likes