What editor do you use?

În ciuda titlului, nu este despre editoare ci despre tooling.

TL;DR: cu cât folosești mai multe unelte (și mai complicate) cu atât productivitatea scade.

Yay or nay?

3 Likes

Pt. mine este valabil, eu am scos cam toate pluginurile din Sublime, mai am doar 5:

Din editor am scos tot ce consideram “visual clutter”.

1 Like

Eu ii dau cu PHPStorm si merge excelent. Are un “focus mode” daca apesi pe Windows Ctrl + Shift + A si ramane un fel de Notepad++. Jeffery Way de la Laracasts recomanda ascunderea tuturor taburilor si folosirea shortcut-urilor cat mai mult. Azi am pus pentru prima oara si o tema dark si pare ok dar cand schimb la alte programe care au background alb parca ma cam deranjeaza la ochi.

Btw: pe laracasts.com exista si un tutorial despre tot ce poate PHPStorm si mai zice ca exista o versiune EPA (early program release) care se distribuie gratiut: https://confluence.jetbrains.com/plugins/servlet/mobile#content/view/51185764

Acum vreo 2-3 ani când am considerat că Notepad+±ul meu s-a cam învechit, am încercat Atom și Brackets, pentru că nu voiam să folosesc Sublime-ul utilizat de mai toată lumea. Dar până la urmă, tot la el am ajuns.

Vim all the way. Pur si simplu nu ma mai pot intoarce la altul, am incercat Atom (pe cand era downloadat pe baza de invitatii chiar) cu Vim Mode dar nu se compara. Mi-am facut un mic repo cu toate plugin-urile si tot setup-ul astfel incat am instalat editorul (cu aceleasi functionalitati) si in terminal, si pe server cand intru prin ssh si gVim / MacVim pe OS.

Stiu ca e la moda sa faci misto de Vim / Emacs pentru ca au un “learning curve” destul de mare comparativ cu celelalte, insa dupa parerea mea Vim e printre cele mai capabile editoare / IDE-uri. O sa scriu la un moment dat un articol pe larg cu tot setup-ul si cum il folosesc eu.

3 Likes

Ca sa nu incep un thread nou (srry ptr. resurect) - foloseste cineva Emacs?

1 Like